Tento kvíz nezvládne 90 % Slovákov. Šiesta otázka robí problém aj politikom

  • Všeobecný prehľad nám umožňuje rozvíjať naše kognitívne schopnosti
  • Učenie sa o rôznorodých témach stimuluje mozog a pomáha rozvíjať kritické myslenie
astronaut, Slnko
wikimedia/NASA, DALL-E
  • Všeobecný prehľad nám umožňuje rozvíjať naše kognitívne schopnosti
  • Učenie sa o rôznorodých témach stimuluje mozog a pomáha rozvíjať kritické myslenie

V dnešnom svete, kde sa informácie šíria rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, je dôležité mať všeobecný prehľad.

Schopnosť orientovať sa v rôznych oblastiach nám umožňuje nielen lepšie sa zapojiť do spoločenského diania, ale aj robiť informovanejšie rozhodnutia v osobnom a profesijnom živote.

Jednou z najdôležitejších výhod všeobecného prehľadu je, že nám umožňuje lepšie porozumieť svetu okolo nás. Keď máme znalosti z rôznych oblastí, ako je história, veda, politika či umenie, dokážeme ľahšie spájať súvislosti a vnímať svet komplexnejšie. To nám umožňuje nielen kriticky myslieť a analyzovať informácie, ale aj efektívnejšie komunikovať s ostatnými.

V konečnom dôsledku je budovanie všeobecného prehľadu celoživotný proces. Je to cesta, ktorá nás môže obohatiť o nové znalosti, zručnosti a skúsenosti. Over si, ako si na tom v tomto smere ty vďaka nášmu kvízu

Čo meria jednotka Pascal?

pascal wikimedia
Správne! Nesprávne!

Jednotka Pascal (Pa) meria tlak. Pascal je jednotkou tlaku v medzinárodnom systéme jednotiek (SI) a definuje sa ako jeden newton na meter štvorcový (N/m²). Používa sa na meranie tlaku, mechanického napätia a tiež akustického tlaku.

Ktoré je najväčšie mesto v Afrike podľa počtu obyvateľov?

Afrika wikimedia/NASA
Správne! Nesprávne!

Populácia Lagosu je mimoriadne rýchlo rastúca, a to vďaka migrácii z rôznych častí Nigérie i zahraničia, čo z neho robí jedno z najväčších mestských oblastí na svete. Odhaduje sa, že má viac ako 20 miliónov obyvateľov, čo predstavuje obrovskú etnickú a kultúrnu diverzitu.

Ktoré svetlo má najvyššiu frekvenciu?

na snímke je muž v ružovom svetle freepik
Správne! Nesprávne!

Najvyššiu frekvenciu má fialové svetlo. Viditeľné svetlo sa skladá z rôznych farieb, ktoré sa líšia svojou frekvenciou a vlnovou dĺžkou. Fialové svetlo má najvyššiu frekvenciu a najkratšiu vlnovú dĺžku spomedzi všetkých viditeľných farieb.

Čo je hlavnou súčasťou bronzovej zliatiny?

pamatnik havarie TASR/Milan Kapusta
Správne! Nesprávne!

Bronz je zliatina medi a cínu, pričom meď tvorí väčšinový podiel. Pomer medi a cínu sa môže líšiť v závislosti od požadovaných vlastností bronzu. Bežné zliatiny bronzu obsahujú 88 % až 95 % medi a 5 % až 12 % cínu.

V ktorom roku sa konala Pražská jar?

Niekdajšia mapa Československa TASR/Milan Kapusta
Správne! Nesprávne!

Pražská jar bola obdobím politického uvoľnenia v Československu v rokoch 1968 - 1969. Začala sa nástupom Alexandra Dubčeka do funkcie prvého tajomníka Komunistickej strany Československa (KSČ) v januári 1968 a skončila sa okupáciou Československa vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Počas Pražskej jari sa v Československu uskutočnilo mnoho reforiem, ktoré mali za cieľ liberalizovať socialistický systém a dať ľuďom viac slobody.

Kto bol prvým prezidentom Československa?

Horiaci sovietsky tank v 1968 TASR
Správne! Nesprávne!

Tomáš Garrigue Masaryk bol český filozof, sociológ, politik a štátnik. Je považovaný za jedného z otcov zakladateľov Československa a bol jeho prvým prezidentom v rokoch 1918 až 1935. Edvard Beneš bol druhým prezidentom Československa (1935 - 1938, 1945 - 1948) a Alexander Dubček bol politik, ktorý sa stal symbolom Pražskej jari v roku 1968.

Aký typ objektu je Halleyova kométa?

kométa vo vesmíre Pixabay/skeeze
Správne! Nesprávne!

Halleyova kométa je periodická kométa, ktorá sa vracia do vnútornej slnečnej sústavy približne každých 75-76 rokov. Naposledy bola viditeľná zo Zeme v roku 1986 a očakáva sa, že sa vráti v roku 2061.

Ktorá misia NASA prvýkrát úspešne pristála na Mesiaci?

nasa misia NASA
Správne! Nesprávne!

Misia Apollo 11 bola prvou vesmírnou misiou, ktorá úspešne pristála na Mesiaci a priniesla späť na Zem astronautov. 20. júla 1969 pristáli Neil Armstrong a Buzz Aldrin na mesačnom povrchu v lunárnom module Eagle, zatiaľ čo Michael Collins krúžil okolo Mesiaca v materskom module Columbia. Misie Apollo 13 a Gemini 6 boli dôležitými vesmírnymi misiami, ale nedokázali pristáť na Mesiaci. Apollo 13 bola naplánovaná ako druhá pristátie na Mesiaci, ale bola prerušená výbuchom kyslíkového potrubia. Gemini 6 bola misiou rendezvous a dokovania dvoch vesmírnych lodí na obežnej dráhe Zeme.

Ktorý rover NASA pristál na Marse v roku 2012?

Mars NASA NASA/Mars/science/summary
Správne! Nesprávne!

Rover Curiosity pristál na Marse 6. augusta 2012 a stále tam aktívne pracuje.

Ktorá civilizácia postavila Machu Picchu?

staroveké mesto v Peru Unsplash/Eddie Kiszka
Správne! Nesprávne!

Machu Picchu je starobylé mesto Inkov, ktoré sa nachádza v horách Cusco v Peru. Bolo postavené v 15. storočí a neskôr opustené. V roku 1911 ho znovu objavil Hiram Bingham. Mayovia a Aztékovia boli staroveké civilizácie, ktoré žili v Strednej Amerike, ale Machu Picchu nepostavili.

Over svoje všeobecné vedomosti, ktoré musí vedieť každý. 90 % ľuďom robia veľký problém
Mohlo to byť aj lepšie.

mozog

Ešte máš čo doháňať. Prever si vedomosti aj v iných kvízoch na našom webe.
Nebola to úplná katastrofa.

Na snímke je mozog

Obstál si pomerne slušne. Prever si vedomosti aj v iných kvízoch na našom webe.
Excelentné!

Mozog

Výborne, takéto výsledky sa často nevidia. Prever si vedomosti aj v iných kvízoch na našom webe.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá