Tento mesiac sa môžeš tešiť až na dva splny. Uvidíš aj vzácny Modrý mesiac

  • Tento mesiac bude výnimočný. Tešiť sa môže na dva splny
  • Prvý, známy ako úrodný spln prebehne 1. októbra
  • Druhý známy ako Modrý mesiac dodá mysterióznu atmosféru Halloweenu
mesiac
Unsplash/malith d karunarathne
  • Tento mesiac bude výnimočný. Tešiť sa môže na dva splny
  • Prvý, známy ako úrodný spln prebehne 1. októbra
  • Druhý známy ako Modrý mesiac dodá mysterióznu atmosféru Halloweenu

Mesiac bude v mesiaci október dvakrát v splne a každý z nich má špeciálne meno. Prvý spln padá 1. októbra a označuje sa ako Mesiac úrody, pretože je splnom najbližším k jesennej rovnodennosti. Práve v tomto období naši predkovia zvykli zbierať úrodu.

Ak sa budeš pozerať na tento spln počas nasledujúcich niekoľkých nocí, všimni si tiež podvečerný jasný objekt veľmi blízko Mesiaca. Je ním planéta Mars. Pozorovanie mesiaca zajtra bude ťažšie, podľa predpovede počasia má byť na veľkej časti územia Slovenska oblačno.

Modrý mesiac nie je modrý

Mysterióznu atmosféru cintorínov bude na Halloween, teda 31. októbra, dotvárať druhý spln mesiaca, ktorý sa označuje ako Modrý mesiac. Názov mesiaca síce je hovorí modrý, ale na modro sa nesfarbí. Jeho farba bude tradične bielosivá, akú môžeš vidieť normálne. Podľa definície je Modrý mesiac druhý z dvoch splnov, ktoré spadajú počas jedného kalendárneho mesiaca.

Vedec Čekan Slovensku daroval tisíce testov a vyjadril sa ku kostolom: Zákaz omší je nevyhnutný

Myšlienka Modrého mesiaca ako druhého splnu za mesiac pochádza z článku v marcovom čísle časopisu Sky and Telescope z marca 1946, uvádza EarthSky.

V tomto vydaní bol uverejnený článok s názvom Once in a Blue Moon (Raz za modrý mesiac), ktorý vypracoval James Hugh Pruett, ktorý sa zmienil o Almanachu farmárov z roku 1937, ale s jednoduchšou definíciou.

Sedemkrát za 19 rokov bolo – a stále je – 13 splnov za rok. To dáva 11 mesiacov, z ktorých každý má jeden spln a jeden dva. Táto sekunda za mesiac, tak ju interpretujem, sa volala Modrý mesiac,“ písalo sa podľa EarthSky vtedy.

Modrý mesiac môže byť tiež tretím zo štyroch splnov, ktoré spadajú medzi slnovrat a rovnodennosť, alebo jednu sezónu. Najbližší sezónny Modrý mesiac bude 22. augusta 2021.

Zdroje: EarthSky, imeteo, NJ, EarthSky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech