Tento psík dostal šancu na nový život. Ako prvý vyskúšal protézy predných končatín

  • Protézy sú vyrobené z uhlíkových vlákien
  • Psík si na svoj nový „doplnok“ zvykol veľmi rýchlo
  • Je vôbec prvým na svete, ktorému boli tieto umelé končatiny vyrobené na mieru
25152140_1713555132022555_929079743945841265_n
facebook.com / Soi Dog Foundation / Galin Mihalev
  • Protézy sú vyrobené z uhlíkových vlákien
  • Psík si na svoj nový „doplnok“ zvykol veľmi rýchlo
  • Je vôbec prvým na svete, ktorému boli tieto umelé končatiny vyrobené na mieru

Prípad, ktorý svedčí o tom, že ľuďom nie je osud zvierat ešte úplne ľahostajný. Pes Cola sa stal v Bangkoku pred nejakým časom obeťou ľudskej bezcitnosti. Vtedy sa ako malé a hravé šesťmesačné šteňa jedného dňa zatúlalo na susedný pozemok, kde susedovi ožulo topánku. Keďže sa tento začal následne sťažovať, vtedajšia majiteľka psa mu nahradila spôsobenú škodu. To mu evidentne nestačilo. Rozhodol sa, že sa psovi pomstí, a tak ho neskôr napadol a odsekol mu mečom predné končatiny.


Okrem polície, ktorá sa o muža okamžite postarala, kontaktovala majiteľka aj thajskú nadáciu Soi Dog. Táto zabezpečila prevezenie raneného psa do špecializovanej nemocnice a hoci jeho život visel na vlásku, podarilo sa im ho nakoniec zachrániť.

Odvtedy sa dostal do starostlivosti majiteľa nadácie Soi Dog Johna a jeho manželky Gill, ktorá sa len nedávno postarala o to, že Cola dostala nádej na nový život. Sama musela podstúpiť amputáciu oboch nôh, pretože trpela na otravu krvi. Gill sa podarilo vybaviť protézy, na ktoré si psík okamžite zvykol. Vyrobené sú z kvalitných uhlíkových vlákien, podobne ako u paralympijských športovcoch. „Tieto nohy dávajú psovi oveľa lepšiu rovnováhu a oveľa viac rozpätia,“ povedal pre Dailymail John Dalley, zakladateľ nadácie Soi Dog, ktorá je útočiskom pre túlavé zvieratá.

Predná časť protézy je ohnutá do tvaru písmena „C“, zatiaľ čo končatiny sú vložené do silikónového puzdra. „Chceli sme dosiahnuť niečo, čo by nebolo tak ťažké, a zároveň by zabezpečovalo flexibilitu v nohách, takže keď sa pes odrazí od zeme alebo skáče, nebude sa cítiť úplne stuhnutý,“ povedal Teddy Fagerstrom, riaditeľ ortopedického laboratória na thajskom ostrove Pchúket.


Majitelia sú sami prekvapení z toho, ako sa Cola dokázala vyrovnať s negatívnym zážitkom, ktorý ju postretol. „Je úžasné, ako sa psi dokážu prispôsobiť a rýchlo odpúšťať,“ dodal John Dalley.

Hoci sa určite nájdu ľudia, ktorí budú považovať takúto starostlivosť o zviera za prehnanú, treba si uvedomiť, že aj zviera je živý tvor, ktorý si zaslúži šancu na nový život. Hlavne pokiaľ sa stalo obeťou sebeckého a nepochopiteľného konania zo strany ľudí. Zamestnanci ortopedického laboratória preto veria, že tento prípad zarezonuje aj vo svete a ľudia sa dozvedia o výhodách vyššej technologickej protetiky.

Zdroj: dailymail.co.uk, mashable.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech