Tento slovenský projekt chce zachrániť naše včelárstvo! Môžeš si vďaka nemu „adoptovať“ úľ

  • Populácia včiel na Slovensku klesá. Projekt Adoptuj úľ sa namiesto vyplakávania rozhodol s tým niečo urobiť.
  • Populácia včiel na Slovensku klesá. Projekt Adoptuj úľ sa namiesto vyplakávania rozhodol s tým niečo urobiť.

Nie je tajomstvom, že počet včiel na Slovensku klesá. Taktiež nie je tajomstvom, že hodnota včiel pre náš ekosystém siaha ďaleko za med, vosk a iné produkty. Hlavný úžitok včely vytvárajú opeľovaním poľnohospodárskych a lesných plodín.

„V roku 1989 bol počet včelích kolónií na Slovensku 430,100. Dnes je tento počet okolo 250,000. Našou víziou je pomôcť slovenským včelárom vybudovať 10,000 nových včelstiev a pripomenúť ľuďom ako dôležité je toto remeslo, či už pre životné prostredie, poľnohospodárstvo, alebo nás samotných,“ tvrdí na svojej stránke zakladateľ projektu Adam Gandžala.

foto: FB/Adoptuj úľ

Adam je včelár, ktorý sa rozhodol namiesto klasického sťažovania sa na všetko okolo seba s týmto problémom niečo urobiť.

„Verím, že v 21. storočí už človek nemusí byť mega podnikateľ alebo politik aby vytvoril pozitívnu zmenu. Ja ako študent včelárstva som sa už nemohol prizerať na šomračky kolegov, preto som vytvoril tento projekt v snahe pomôcť im a nakopnúť to k lepšiemu,“ tvrdí Adam na stránke projektu.

10 000 úľov chce vybudovať s pomocou ľudí, ktorí si nové úle „adoptujú“ od lokálnych včelárov zapojených do projektu. Za 99,90€ získaš okrem možnosti vybrať svojmu úľu meno a prístupu k nemu aj 10 polkilových pohárov medu. 5 okamžite a 5 z prvej várky z tvojho úľa. Včelárom tieto peniaze pokryjú asi polovicu nákladov na založenie nového úľa.

foto: FB/Adoptuj úľ

Včelárenie už jednoducho dnes nie je také jednoduché. A ak chceme zaručiť, že toto dôležité remeslo u nás prežije, musíme priamo podporiť poctivých včelárov, ktorí svoje remeslo berú ako poslanie.

Intenzívne využívanie pôdy, nadmerné používanie herbicídov, mulčovanie, …vytlačili z našich polí a lúk nektarodajné rastliny, čím nielen zredukovali pestrosť „jedálneho lístka“ pre včely (veď skúste vy dva týždne chrúmať iba mrkvu), ale spolu s prudkými zmenami počasia priniesli aj obdobia, kedy je z neho ponuka peľu a nektáru vyškrtnutá. Ak k tomu pripočítame narastajúci počet parazitov, bakteriálnych a vírusových ochorení, tak na druhú stranu rovnice potrebujete včelára, pre ktorého sú včely mimoriadne stvorenia a preto žije s nimi na obojstranný prospech,“ tvrdí Adam na stránke projektu.

 

foto: FB/Adoptuj úľ

O zaujímavosti a spoločenskej dôležitosti tohto projektu svedčí aj to, že sa dostal do TOP 10 v minuloročnej Social Impact Award. Vďaka Adoptuj úľ boli vybudované už desiatky úľov. Ku cieľovým 10 000 je ešte dlhá cesta, no každý úľ naviac sa počíta. Aj jeden by bol lepší ako vyplakávanie nad horkým osudom moderného včelárstva a čakania, že to napraví niekto iný.

My tomuto projektu určite držíme palce. Ak sa chceš doň zapojiť, úľ si môžeš adoptovať TU.

foto: FB/Adoptuj úľ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá