Tento startup od ľudí vykupuje chyby v softvéroch za milióny dolárov

  • Startup Crowdfense vykupuje informácie o chybách v softvéroch
  • Stačí nájsť jedinú chybu a budeš milionárom
top-5-problems-with-technology-in-education-today-880×440
pixabay.com
  • Startup Crowdfense vykupuje informácie o chybách v softvéroch
  • Stačí nájsť jedinú chybu a budeš milionárom

Nie je novinkou, že niektoré technologické spoločnosti sú ochotné užívateľom za nahlasovanie chýb zaplatiť slušné čiastky. Vďaka Startupu Crowdfense je možné na softvérových chybách pekne zbohatnúť.

Crowdfense, ktorý vznikol v Spojených arabských emirátoch, ponúka obrovské peniaze každému, kto objaví dosiaľ neobjavené chyby v softvéroch ako macOS, iOS, Android či Windows. Zaujíma sa najmä o bezpečnostnú stránku, možnosti hackovania a iné zraniteľné miesta.  Tieto informácie vykupuje a následne predáva ďalej, konkrétnym firmám.

V priebehu posledných rokov sa bezpečnosť počítačov a mobilných telefónov stala tajomnou a kontroverznou témou. Spoločnosť Crowdfense však neobchoduje s najväčšími hráčmi na tru ako napr. Apple, Google, Microsoft ale jej odberateľmi sú najmä rôzne spravodajské služby, vládne agentúry či vyšetrovacie orgány, ktorým objavenie chýb umožní účinnejšie bojovať proti zločinu.

„Keď hovorím o vládnych agentúrach, nemyslím tým vojenskú oblasť, myslím na tú civilnú, ktorá sa zaoberá bojom proti zločinu, terorizmu a podobne,“ vysvetlil pre Motherboard riaditeľ Crowdfense, Andrea Zapparoli Manzoni.  „Zameriavame sa len na nástroje v oblasti presadzovania práva alebo spravodajských služieb, ktoré nie sú zamerané na zničenie alebo zhoršenie funkčnosti a účinnosti cieľových systémov, ale na zbieranie informácií,“ dodal.

Spoločnosť vykupuje najmä informácie o chybách v softvéroch Windows, MacOS, iOS a Android. Nezaujíma sa o zneužívanie internetových nástrojov, telekomunikačných spoločností ani populárnych sietí ako Facebook.

Služby tohto startupu môže  využívať napríklad FBI, ktorá dlhodobo zápasí s tým, ako preniknúť do iPhonov podozrivých osôb. V Súčasnosti na to využíva prístroj GreyKey, ktorý odomkne takmer každý iPhone so systémom iOS 11, ale panujú obavy, že to nebude fungovať večne, pretože spoločnosť Apple sa čo najskôr pokúsi túto možnosť odstrániť pomocou nejakej aktualizácie.

Cenník

Za chybu v  macOS alebo Windows, môžeš dostať odmenu 1,5 miliona dolárov. Ak sa ti podarí objaviť chybu v systémoch Android a iOS, Crowdfense ti vyplatí aj 3 milióny dolárov. V podstate by stačilo nájsť jedinú chybu za život a zajtra nemusíš vstávať do práce, ale asi to nebude také ľahké.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá