Tento startup ti po smrti umožní stať sa kompostom. Zo vzniknutej pôdy potom môže vyrásť strom

  • Rodiť sa a umierať - to je prirodzený cyklus, ktorým si prejde každé ľudské telo
  • Metódy pochovávania sú v západnom kresťanskom obrade veľmi striktné
  • Američania však vymysleli ekologický spôsob. Dá sa to vôbec?
recompse
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Rodiť sa a umierať - to je prirodzený cyklus, ktorým si prejde každé ľudské telo
  • Metódy pochovávania sú v západnom kresťanskom obrade veľmi striktné
  • Američania však vymysleli ekologický spôsob. Dá sa to vôbec?

Máme dve možnosti – vložiť zosnulé telo do hrobu alebo ho poslať na kremáciu. Podľa portálu sciencealert.com však budeš môcť už od roku 2021 svoje zosnulé telo, či telo svojich blízkych pochovať ekologicky. V preklade to znamená, že z neho bude kompost. Má to však jeden háčik, cestovať budeš musieť až do Ameriky.

Startup sa vola Recomposte a investori mu veria natoľko, že ich prvotný vklad bol podľa medializovaných informácií portálu Seattle Times 6,75 milióna amerických dolárov.

Help us find a great General Manager for Recompose's first location in Seattle! We're seeking a professional to lead…

Gepostet von Recompose am Montag, 25. November 2019

Svetový unikát

Práve s ním prišli washingtonskí vedci. Tí sa na ekologickejší spôsob odstránenia ľudských pozostatkov začali pozerať trochu inak, než predošlé generácie. V zvieracej ríši je totiž veľmi bežné, že z tiel mŕtvych alebo akokoľvek uhynutých živočíchov sa stáva kompost. Možno nie hneď, ale po čase určite.

Vizualizácie prezrádzajú, že priestor pre rekompostáciu je skutočne dôstojný. Vyzerá ako biologické laboratórium a komory, kde sa má organická redukcia vykonávať, pripomínajú včelie plásty.

Nezanecháš za sebou ani stopu

Nielen, že tvoje telo reálne splynie so zemou a bude to trvať kratšie, než tomu bolo niekedy, rozumej osem až dvanásť rokov, ale odbremeníš aj prírodu.

Takýto spôsob kremácie minimalizuje odpad, zabraňuje znečisteniu podzemných vôd a predchádza emisie CO2, ktoré kremácia spôsobuje. Tá je taktiež spojená s výrobou truhiel, náhrobkov či hrobov všeobecne,“ vysvetľuje startup s tým, že okrem iného si takýmto spôsobom vybuduješ a posilníš vzťah s prírodou, pomôžeš prirodzenému cyklu a obohatíš pôdu.

Z jedného človeka sa tak vyprodukuje približne 1 štvorcový meter pôdy, ktorú si rodina či priatelia budú môcť vziať domov a zasadiť si v nej napríklad strom.

Žiaden popol pre blízkych?

Také predstavy panovali kresťanským svetom, že keď už telo nepochovať do hrobu, tak aspoň vykonať kremáciu. Hoci sa to jedného času považovalo zo obrovskú novinku, šlo len o prirodzený návrat k spaľovaniu mŕtvych, ktoré sa koncom 19.storočia v Nemecku rozšírilo. V bývalom Československu bolo katolíckou cirkvou do roku 1963 zakázané, neskôr ho povolili, no schválené nebolo reálne nikdy.

Kolobeh prírody má však vďaka novej inovácii prebiehať naplno. Ľudský kompost, ktorý startup zo Seattle Recompose vytvorí, predstavuje alternatívu ku konvenčným spôsobom pochovávania.

Citlivo premieňame ľudské ostatky na pôdu, takže po smrti ešte dokážeme pomôcť novému životu,“ prezrádza webová stránka samotného startupu.

Ako to prebieha?

„K organickej redukcii dochádza vo vnútri nádoby, ktorá je opakovane použiteľná. Telá sú pokryté drevenými trieskami a prevzdušňované, čo poskytuje ideálne prostredie pre prirodzene sa vyskytujúce mikróby a prospešné baktérie. V priebehu približne 30 dní sa telo úplne transformuje a vytvára pôdu, ktorá sa potom môže použiť na rast nového života,“ píše sa na oficiálnej stránke Recompose.

Čo však so všetkou tou zeminou, ktorá z organickej redukcie vznikne? Použije sa teda, ako už bolo spomínané, na sadenie stromov. Podľa informácií portálu Seattle Times, existuje na juhu Washingtonu nezisková organizácia Fottera, ktorá potrebuje bohatý organický kompost. A tak sa všetka prebytočná pôda presunie práve k nim.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Už hľadajú zamestnancov

Informácie o tom, že sa môžeš pridať do tímu tohto zaujímavého udržateľného biznisu, už zverejnil startup na svojom Facebooku, ale aj na oficiálnej stránke. Spĺňať musíš niekoľko podmienok. Každopádne netreba zabúdať, že celé sa to deje v americkom Seattle a začať s atypickým biznisom by mali o dva roky.

Na Slovensku zatiaľ nie je takýto spôsob kremácie legálny, no možno sa necháme inšpirovať, pretože svet sa uberá zdanlivo ekologickým spôsobom.

Prvý zelený cintorín sa na Slovensku, konkrétne na strednom Slovensku, však už nachádza. Založilo ho CEEV Živica v spolupráci s neziskovou organizáciou Ke Kořenům a volá sa Záhrada spomienok. Nachádza sa v blízkosti Mestského cintorína na Zlatom potoku vo Zvolene a je prirodzeným vývojom ekologického myslenia Živice.

Zosnulí sa tu pochovávajú do rozložiteľných rakiev či urien a svojmu blízkemu sem nemôžeš prísť zapáliť klasickú voskovú sviečku či položiť umelú kyticu. Všetko tu totiž funguje na ekologickom a maximálne rozložiteľnom princípe.

Zdroje: recompose.life, seattletimes.com, zivica.sk, sciencealert.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá