Tento vodný filter je zároveň mini prales, ktorý môžeš mať v obývačke

  • Úžasný nápad mladého kreatívca, ktorým si aj doma môžeš odfiltrovať špinavú vodu.
  • Úžasný nápad mladého kreatívca, ktorým si aj doma môžeš odfiltrovať špinavú vodu.

V súčasnej dobe už považujeme dostatok skoro všade prítomnej vody za samozrejmosť. Nebolo to tak vždy a hlavne niektoré civilizácie aj vyhynuli na základe nadmerného používania, plytvania a minutia svojich zásob vody. Ak si predstavíme, že dnes približne každý 7. človek na planéte nemá prístup k pitnej vode uvedomíme si, ako je nevyhnutné s ňou starostlivo zaobchádzať. Toto si uvedomuje aj doktorand Pratik Ghosh z univerzity Royal Collage of Art. Navrhol rastlinný systém filtrácie vody, ktorý skúma, čo najudržateľnejšie metódy pre získavanie vody. Systém s názvom Drop by Drop je taktiež schopný čistiť domáce odpadové vody a súčasne zavlažovať rastúce bylinky.

foto: ki-kando.com

Drop by Drop filtruje vodu podobne ako transpiračné procesy v dažďových Amazonských pralesoch. Podľa Ghosha sa jeho prototyp dá nazvať aj mini biosférou, ktorá na optimálnych úrovniach udržiava štyri rozhodujúce faktory pre transpiráciu – vlhkosť, svetlo, teplo a vietor. „Vlhký vzduch je zámerne vytiahnutý zo systému a kondenzovaný na čistú destilovanú vodu,“ odkázal Ghosh na svojej internetovej stránke.

video: vimeo.com

Sklená kupola zakrýva rastlinu v Drop by Drop a šedá voda sa môže do systému dodať cez potrubie. Následne je čistenie na samotnej rastline: svetlo v systéme odvádza fotosyntézou, rastlina produkuje vodnú paru, ktorá sa nakoniec môže skondenzovať, a bude z nej destilovaná voda. Čerpadlo vo vnútri riadi prúdenie vzduchu a pomáha proces urýchľovať. Pridaním soli môžeme premeniť destilovanú vodu na pitnú.

foto: ki-kando.com

Systém dokonca nevyžaduje veľkú údržbu. Ak je majiteľ preč, Drop by Drop sa stane samostatnou biosférou hneď potom, ako sú potrubia uzavreté. Celé sa to deje vďaka mikróbom v pôde a hmyzu poskytujúcemu oxid uhličitý. Systém nasáva kyslík z okolitého vzduchu.

foto: ki-kando.com

V súčasnej dobe trvá prototypu 12 hodín na odfiltrovanie jedného pohára vody. Ghosh uviedol, že systém by mohol byť vylepšený na takú úroveň, že by dokázal pokryť celú strechu domu a tým dokázal filtrovať až 42 galónov vody do 12 hodín.

foto: ki-kando.com

Ghosh pokračoval v rozhovore: „Cieľom je zmeniť spôsob získavania a spotrebúvania vody na väčších úrovniach. Aby ste to boli schopní robiť, musí dôjsť k zmene v systéme a aké je lepšie miesto na začatie než domov? Môžete nalievať špinavú vodu z kuchyne alebo dokonca z kúpeľne, priamo do systému a rastliny vám pomôžu s filtráciou.

foto: ki-kando.com

Veríme, že projekty ako Drop Drop budú úspešné. Práve tento projekt bol nedávno vystavený na RCA Show 2017 v Londýne.

Zdroj článku: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech