Tento záhradný dom zásobuje čerstvými potravinami už tretiu generáciu jednej rodiny

  • Mať možnosť si na balkóne vypestovať ovocie alebo zeleninu a to nie len pre seba, ale rovno pre celú veľkú rodinu, je na nezaplatenie.
vo-trong-nhia-architects-binh-housec-889x447
votrongnghia.com/projects
  • Mať možnosť si na balkóne vypestovať ovocie alebo zeleninu a to nie len pre seba, ale rovno pre celú veľkú rodinu, je na nezaplatenie.

Vietnamská firma Vo Trong Nhia Architects, už dlhšie nepatrí medzi nováčikov v záhradnej architektúre. Ich novinka v podobe domu – Bihn House – dokáže vypestovať dostatok potravín pre tri generácie jednej veľkej rodiny. Architekti dostali jednoduchý cieľ, mali navrhnúť dom, v ktorom bude veľké množstvo zelene z každej oblasti. Odpovedali dizajnom, v ktorom spájajú nielen stromy a výsadbu, ale aj veľké zelené plochy pre rodiny, a to priamo uprostred rušných častí obytných zón.

Foto: votrongnghia.com/projects

Betónový dom, ktorý použili ako prototyp je dostatočne veľký pre tri generácie jednej rodiny a nachádza sa v oblasti situovanej s veľkou hustotou zaľudnenia v Ho Chi Minh City. Ďalší fakt, ktorý sa zohľadňoval pri výbere takéhoto domu, bola aj skutočnosť podobne používaných domov vo Vietname, kde je veľké množstvo zelene ničené práve kvôli veľkému množstvu obyvateľov. Tento dom teda prepája rodinný priestor spolu s pocitom džungle vo vnútri.

Foto: votrongnghia.com/projects

Domov je dizajnovo upravený, ako viacpodlažný a zároveň sa na každom poschodí nachádza veľké množstvo zelene. Dajú sa tam nájsť zasadené ovocné stromy, ale aj množstvo zeleninových rastlín. Veľké posuvné sklenené dvere umožňujú veľký prienik svetla do celého domu. Priehľadné dvere tiež poskytujú lepšiu komunikáciu s členmi rodiny. Domov plný rastlín okrem skrášlenia ponúka aj lepšiu cirkuláciu vzduchu alebo reguláciu teploty.

Foto: votrongnghia.com/projects

Pre ďalšie znižovanie spotreby energie sú priestory ako kúpeľňa, chodba a schodisko umiestnené na západnej strane domu. Takéto umiestnenie zabraňuje zbytočnému ohrievaniu domu a vetraniu počas letných mesiacov. Bývať v takomto dome je určite  veľmi príjemné, na koľko namiesto chodenia do obchodu ti stačí prísť na balkón a odtrhnúť si, čo potrebuješ.

Zdroj článku: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK