Teraz je ten správny čas na nákup leteniek. Záujem o ne stúpol o viac ako tisíc percent, ceny budú rásť

  • Slováci opäť hromadne cestujú, dočítaš sa kam, ako a za koľko
  • Dôležitejšia je pre nás cena než bezpečnosť destinácie
dovolenka
Pixabay/ Romaneau
  • Slováci opäť hromadne cestujú, dočítaš sa kam, ako a za koľko
  • Dôležitejšia je pre nás cena než bezpečnosť destinácie

Cestovanie je pre mnoho ľudí srdcovou záležitosťou, dlhú dobu sme nemohli odísť ani do iného okresu, nieto do zahraničia. Dnes je vďaka opatreniam, očkovaniu a peknému počasiu pandemická situácia omnoho lepšia a leto ľudí láka na dovolenky.

Nasvedčujú tomu aj výsledky veľkého cestovateľského prieskumu od Pelikánu, podľa ktorého chce počas tohto roka za hranice vycestovať až 94 % opýtaných. Pýtali sa šiestich tisícov ľudí zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska.

Ľudí rušenie leteniek neodradilo

Väčšina respondentov musela v nejakom bode pandémie zrušiť svoju rezerváciu a ostať doma. Cestovateľov to však neodradilo, práve naopak. Záujem o letenky stúpol v priebehu posledných dvoch týždňov o 1257 % v porovnaní s minulým rokom, informuje Forbes. Šesť z desiatich opýtaných už považuje cestovanie za úplne bezpečné.

Plánuješ tento rok cestovanie do zahraničia?

Zatiaľ čo sa 6 % respondentov ešte na pobyt v zahraničí necíti, drvivá väčšina, až 82 %, letieť za rekreáciou plánuje. 10 % z opýtaných chce po dlhej dobe vidieť svojich blízkych, ktorí bývajú za hranicami a zvyšné 2 % svoju krajinu opustia z pracovných dôvodov.

Letenky sa hromadne rušili, neskôr platili opatrenia, kvôli ktorým sa vycestovať neoplatilo a pandemická situácia na celom svete naozaj nebola vhodná na presúvanie sa medzi krajinami.

Rozhodujú sa na poslednú chvíľu

Slováci už nechcú rušiť letenky a prichádzať o peniaze, až 58 % opýtaných ešte nevie, kam pôjde. Rozhodnú sa až tesne pred cestou, keď budú naozaj vedieť, že je všetko v poriadku a budú môcť odletieť. Do popredia sa tak dostávajú last minute zájazdy. Štvrtina opýtaných už dnes vie kam pôjde, ale len 16 % má všetko aj zarezervované.

zdroj: Pelikan

Dovolenkári zo Slovenska a susedných krajín jednoznačne preferujú európske destinácie. Úzko s tým súvisí najmä fakt, že podmienky na cestovanie sú pre Európanov najjednoduchšie práve tu, doma.

U Slovákov dominuje už tradične Chorvátsko, Česi a Maďari sa chystajú najmä do Grécka a Poliaci smerujú najčastejšie do Mexika. Z výsledkov je tiež jasné, že nás láka more a nie hory či mestá. Na dovolenku na pláži sa chystá až 6 z 10 opýtaných.  

Nová linka do Chorvátska

Ceny leteniek do Chorvátska v posledných rokoch výrazne klesli a z Viedenského letiska sa dostaneš do Zadaru, Puly, Dubrovníku aj Splitu. Od 3. júla sa do Zadaru bude lietať aj z Košíc. Letecká spoločnosť Airexplore dnes ohlásila aj cenu, je fixná na celé leto. Jednosmerná letenka ťa vyjde 69 €, čo za spiatočný let predstavuje 138 €. V cene letenky je už aj podpalubná batožina a lieta sa vždy v sobotu. Chorvátsko momentálne od Slovákov nevyžaduje test, očkovanie ani karanténu, len registráciu, ktorá urýchli prechod cez hranice.

Aj napriek tomu, že cesta z košického letiska do Chorvátska ťa vyjde stále rovnako, pri ostatných destináciách to neplatí. Forbes upozorňuje, že prichádzajú letné prázdniny a krajiny zároveň uvoľňujú svoje opatrenia. Dopyt po letenkách bude už iba rásť a spolu s ním aj ich cena. Ak vieš, že chceš ísť na dovolenku, teraz je ten správny čas. Do dovolenkových destinácií sa navyše ešte nevrátili všetci turisti, užiješ si tak poloprázdne pláže a odštartuješ leto naplno.

Top10
zdroj: Pelikan

Grécko, Taliansko, Španielsko

Do Grécka sa dostaneš len s negatívnym testom, ak si zaočkovaný, alebo si koronavírus už prekonal a máš o tom potvrdenie. Dávaj však pozor, 24 hodín pred odletom sa musíš zaregistrovať na stránke gréckej vlády, inak ťa z letiska otočia domov. Last minute letenky do Grécka vieš nájsť aj za 30 eur, ak chceš plánovať, čo budeš v Grécku robiť dlhšie, neskôr môžeš letieť z Budapešti za 50 eur.

Taliansko je obľúbenou destináciou Slovákov už roky. Krásne historické uličky, kultúra všade okolo a neskutočná gastronómia, nečudo, že nevieme odolať. Do Talianska sa dostaneš na takzvaný zelený covid pas, stačí ti teda negatívny test, očkovanie alebo potvrdenie, že máš chorobu za sebou. Podobne ako do iných krajín, aj tu musíš vyplniť formulár na to, aby si mohol vycestovať. Spiatočné letenky napríklad do Ríma či Milána zoženieš aj za 40 eur. Ak chceš ísť bližšie k moru, letieť môžeš napríklad na juh Talianska do Brindisi, kde si letenky za 30 € môžeš kúpiť na koniec júla.

Viac ako 20 % celkového predaja tvoria španielske destinácie. Tam a späť sa dostaneš jednoducho, bez testu či karantény. Zo všetkých španielskych ostrovov je najobľúbenejšia jednoznačne Malorca, kam smeruje až 80 % dovolenkárov. Spiatočné letenky ťa budú stáť približne 40 eur a rovnako ako v iných krajinách, aj tu potrebuješ registráciu.

Nával turistov v mestách ešte nie je taký obrovský, hromadne sa bude cestovať typicky od júla do septembra, kedy sú aj letné prázdniny. 8 z 10-tich dovolenkárov pôjde letecky, ostatní plánujú ísť autom, alebo vlakom.

4 z 10 opýtaných neprekáža ísť sa pred dovolenkou otestovať, dokonca to preferujú, pretože chcú, aby bol otestovaní v ich destinácii každý. Približne rovnaký počet opýtaných preferuje krajiny, kam nepotrebujú test ani karanténu. Tí, čo vycestovať zatiaľ nechcú, tvrdia, že by vycestovali len pod podmienkou zlepšenia situácie, flexibilných podmienok, zjednodušenia pravidiel a očkovania.

Zdroje: Forbes, Airexplore, Letenky za babku, Pelikan, Pelikan, Letenky za babku, Pelikan, euplf, Enter Croatia, Aktuality

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK