Terénne autá, štvorkolky a člny. Slovenská polícia dostala výbavu ako z filmu, naháňať ňou bude vandalov v prírode

  • Slovenskí policajti, ktorí majú na starosti ochranu prírody pred vandalmi či pytliakmi, mali skoršie Vianoce
  • Enviropolicajtom bude pri ich práci pomáhať nová špičková technika
MV SR/Vladimír Benko
  • Slovenskí policajti, ktorí majú na starosti ochranu prírody pred vandalmi či pytliakmi, mali skoršie Vianoce
  • Enviropolicajtom bude pri ich práci pomáhať nová špičková technika

Globálna diskusia o klimatických zmenách a ochrana životného prostredia sú čoraz pálčivejšími témami aj na Slovensku. Vláda sa preto rozhodla urobiť nečakaný krok v boji proti organizovaným enviro-kriminálnikom.

„Dôsledky envirokriminality vnímame všetci citlivo, napríklad v štatistickom náraste vyšetrovanej trestnej činnosti cítime zmenu postoja občanov k životnému prostrediu,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec pri oficiálnom odovzdaní novej techniky policajtom z úseku environmentálnej kriminality.

Tím policajtov dostal do výbavy terénne vozidlá, štvorkolky a člny obstarané v rámci projektu s názvom „Posilnenie kapacít PZ v boji proti environmentálnej trestnej činnosti“.

Technika je plne platená z dotácií Environmentálneho fondu. Práve s týmto fondom rezort vnútra uzavrel zmluvu o poskytnutí podpory vo výške až 2,5 milióna eur. Dôvodom zakúpenia novej nablýskanej techniky má byť neustály nárast enviromentálnych trestných činov v našej krajine.

zdroj: MV SR/Vladimír Benko

Napríklad za minulý rok to bolo 3 421 prípadov, pričom polícia začala trestné stíhanie v 1 800 prípadoch a vzniesla 912 obvinení. Objasnenosť tejto trestnej činnosti sa pohybuje v priemere okolo 55 až 60 %.

Medzi takéto trestné činy patrí napríklad pytliactvo, ohrozenie a poškodenie životného prostredia, nezákonné nakladanie s odpadmi, znečisťovanie vody, pôdy a vzduchu či porušovanie ochrany fauny a flóry.

zdroj: MV SR/Vladimír Benko

Policajti by mali byť po novom schopní lepšie reagovať aj na čoraz častejšie protiprávne výruby stromov, krádeže dreva, ohrozovanie zdravia závadnými potravinami, čierne stavby a, samozrejme, týranie zvierat. Dokumentovanie väčšiny z nich sa podľa kompetentných odohráva v život a zdravie ohrozujúcich podmienkach, často v zlom počasí a v tme.

„Pri odhaľovaní trestných činov pracujú vo dne aj v noci. Sú odhodlaní čeliť extrémnym poveternostným podmienkam a neodradí ich ani náročný terén,“ opísal Mikulec mužov a ženy z odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality.

zdroj: MV SR/Vladimír Benko

Minister vnútra obzvlášť vyzdvihol práve úsilie policajtov z enviro odboru. Výsledkom ich snaženia sú podľa neho špičkové vozidlá a člny. Deklaruje, že sa pri ich kúpe podarilo ušetriť najmenej 400-tisíc eur oproti pôvodnému rozpočtu.

„Správanie jedincov a organizovaných skupín, ktorí neberú ohľad na stav nášho životného prostredia, nám nie je ľahostajný, preto ma teší úspech tohto projektu,“ skonštatoval Ľubomír Vačok, riaditeľovi Environmentálneho fondu.

zdroj: MV SR/Vladimír Benko

Šéf envirokriminalistov Mario Kern je presvedčený, že nová kvalitná technika ich posunie vpred v odhaľovaní trestnej činnosti. Pri jej výbere odborníci vychádzali z praktických skúseností, keď mali veľakrát problém dostať sa na miesto činu.

„Okrem vozidiel bude náš útvar vybavený modernou záznamovou a fotodokumentačnou technikou, naším cieľom je vybudovať vysokošpecializovaný, dobre vycvičený a špičkovo vybavený tím kriminalistov,“ dodal.

zdroj: MV SR/Vladimír Benko

Envirokriminalisti už pred dvomi rokmi iniciovali zásadné zmeny v trestných kódexoch. Predtým sa odhaľovaniu enviro trestných činov venovali zväčša policajti obvodných oddelení.

To sa ale vzhľadom na ich špecifickú náročnosť neosvedčilo. Od apríla 2019 preto fungujú vyškolení pracovníci na operatívnom oddelení envirokriminality. Na každom pôsobí 7 policajtov, ktorým pri vyšetrovaní pomáhajú 4 vyšetrovatelia.

Mala by sa podľa tebá vláda zaoberať riešením klimatických otázok?

Enviropolícia bude mať po novom k dispozícii: 2 motorové člny, 9 štvorkoliek, 9 terénnych vozidiel s pohonom 4×4 a ťažným zariadením, 9 dodávok s pohonom 4×4 s prídavnými svetlometmi, ako aj 9 osobných motorových vozidiel s pohonom 4×4 s hybridným pohonom.

Pribudlo aj 9 osobných motorových vozidiel typu combi s hybridným pohonom, kriminalistické súpravy na zaisťovanie stôp v teréne a súpravy na dokumentáciu a zaisťovanie stôp v náročných terénnych podmienkach.

Ak sa aj ty dostaneš do situácie, kedy by si chcel políciu informovať o podozrení z páchania environmentálnej kriminality, stačí sa ozvať na telefónnom čísle 0961 050 118 alebo 0961 050 128.

Zdroje: MVSR, minv.sk, Facebook/ Roman Mikulec

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie