Tesco daruje nepredané potraviny zo všetkých svojich predajní na Slovensku ľuďom v núdzi

  • Tesco naplnilo ďalší zo svojich ambicióznych plánov
  • Nepredané potraviny už aktuálne daruje zo všetkých svojich 150 predajní
  • Ide o prvý reťazec na Slovensku, ktorého všetky obchody pomáhajú potravinami ľuďom v núdzi 
wikimedia.org, Tesco
  • Tesco naplnilo ďalší zo svojich ambicióznych plánov
  • Nepredané potraviny už aktuálne daruje zo všetkých svojich 150 predajní
  • Ide o prvý reťazec na Slovensku, ktorého všetky obchody pomáhajú potravinami ľuďom v núdzi 

Tesco pravidelne daruje nepredané potraviny Potravinovej banke Slovenska a jej partnerom už od roku 2015. Odvtedy reťazec daroval ľuďom v núdzi viac ako 3 000 ton potravín. Tesco dlhodobo spolupracuje s Potravinovou bankou Slovenska a jej lokálnymi partnermi – organizáciami, ktoré vedia najlepšie zabezpečiť distribúciu potravín tam, kde je to najviac potrebné. 

Reťazec tak napríklad pomáha organizáciám ako Depaul alebo Vagus, ktoré pracujú s ľuďmi bez domova v Bratislave, či občianskemu združeniu Dobrý pastier v Kláštore pod Znievom, ktoré vedie sebestačný útulok na pomoc viac ako 600 ľuďom.

Spoločnosť pomáha zásobovať aj mestské sociálne výdajne v rôznych mestách, ako je napríklad výdajňa Slniečko v Ružomberku, či Spišskú katolícku charitu vo viacerých mestách:

„Veľmi si ceníme, čo robí Tesco pre pomoc ľuďom v núdzi. Je to skvelá pomoc pre naše zariadenia a pre rodiny zo sociálne slabších pomerov. Vďaka Tescu im pripravíme o niečo krajšie Vianoce a vnesieme do týchto rodín pocit spolupatričnosti, že aj na nich niekto myslí. Ešte viac si však vážime, že v rámci programu darovania potravín myslí  Tesco na ľudí v núdzi každý deň a nielen v predvianočnom čase,“ potvrdzuje v tlačovej správe Milan Rišš, koordinátor Spišskej katolíckej charity.

KAŽDÝ TÝŽDEŇ POTRAVINY OD TESCOSme veľmi radi, že sa nám podarila uzavrieť ďalšia skvelá spolupráca, tentokrát s Tesco…

Gepostet von Vagus am Freitag, 2. August 2019

Darovanie nepredaných potravín prebieha však hlavne vďaka partnerstvu s Potravinovou bankou Slovenska: „Veľmi si vážime naše dlhodobé partnerstvo s Tescom. Vďaka nemu dokážeme zabezpečiť pravidelnú stravu aj pre ľudí v núdzi, a to aj v regiónoch, kde sa im inak veľa pomoci nedostane,“ potvrdzuje Marko Urdzík, predseda Potravinovej banky Slovenska, ktorá je čerstvým držiteľom ocenenia za príspevok k napĺňaniu cieľov udržateľného rozvoja na Slovensku.

V boji proti plytvaniu potravinami už dosiahlo Tesco niekoľko úspechov – reťazec napríklad znížil množstvo potravinového odpadu vo svojich prevádzkach o 52 % v priebehu 2 rokov. Tesco tak naplnilo cieľ udržateľného rozvoja OSN – znížiť množstvo potravinového odpadu  na polovicu o 11 rokov skôr, ako stanovila OSN. Je to unikát dokonca aj vo svete, preto bolo Tesco Slovensko vyzdvihnuté aj na pôde OSN ako príklad, ktorý by mali iné firmy nasledovať. 

Priemerný Slovák vyprodukuje 173 kíl potravinového odpadu ročne

Na Slovensku vyprodukujeme ročne 0,86 milióna ton potravinového odpadu. Podobné množstvo vyprodukuje aj susedné Maďarsko, ktoré má dvakrát viac obyvateľov. Nepatríme teda medzi krajiny, ktoré by svoje odpadkové koše nejako šetrili, no plytvanie zdrojmi predstavuje vážny problém. Potravinový odpad po celom svete by zabral rozlohu Číny, Mongolska aj Kazachstanu alebo 28 % celkovej poľnohospodárskej pôdy.

zdroj: Tesco

 

Redukcia potravinového odpadu má veľký význam nielen pre biznis alebo pre charity, ale aj v globálnom kontexte. Z pohľadu životného prostredia sú potravinové straty a potravinový odpad zodpovedné za približne 8 % emisií skleníkových plynov.

Ak by potravinové straty boli krajinou, predstavovali by tretí najväčší zdroj emisií po Číne a USA. Preto je jedným z cieľov udržateľného rozvoja OSN znížiť množstvo potravinového odpadu do roku 2030 na polovicu. 

Vo finančnom roku 2018/19 Tesco Slovensko predalo 559 464 ton potravín,  pričom sa vygenerovalo 8 614 ton potravín, ktoré sa nepredali zákazníkom. V tomto objeme sú započítané potraviny vhodné na ľudskú spotrebu, na krmivo pre zvieratá, ale aj potraviny nevhodné na ďalšiu konzumáciu, a teda potraviny zlikvidované ako odpad.

Zdroje: Tesco, wri.org, fao.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá