Tesco na Slovensku prestane predávať vajcia z klietkových chovov

  • Vajcia z klietkových chovov by mali z pultov Tesca v strednej Európe úplne zmiznúť do roku 2025.
collage
backyardchickens.com / explorebuxton.co.uk
  • Vajcia z klietkových chovov by mali z pultov Tesca v strednej Európe úplne zmiznúť do roku 2025.

Britský potravinový gigant Tesco reaguje na zvýšený dopyt po eticky a udržateľne produkovaných potravinách. Prijal rozhodnutie, že v strednej Európe prestane úplne predávať vajcia z klietkového chovu.

“Naše rozhodnutie ohľadom sliepok z klietkového chovu je v súlade s prístupom Tesca ku udržateľnosti svojich zdrojov a zlepšovaniu životných podmienok zvierat. Spolu s našimi partnermi budeme pracovať na tom, aby žiadne naše vajce nepochádzalo z klietkového chovu,“ vyjadril sa pre portál poultryworld.net produktový riaditeľ Tesco pre strednú Európu Jamie Walker.

foto: harvard.edu

Ako cieľový dátum si Tesco určilo rok 2025. Môže sa to zdať ako prehnane dlhé obdobie, no v reťazci takej veľkosti sa podobné zmeny nedajú robiť cez noc. Tesco musí svojim dodávateľom dať dostatok času na to, aby sa novým požiadavkám prispôsobili a dokázali nahradiť potrebné množstvo vajec.

foto: explorebuxton.co.uk

Vo svojich prevádzkach vo Veľkej Británii Tesco toto rozhodnutie prijalo už minulý rok. Jeho rozšírenie do Poľska, Česka, Maďarska a na Slovensko vítajú aj organizácie zamerané na propagáciu etických princípov chovu zvierat.

„Tesco je jedným z najväčších predajcov na svete. Znamená to, že rozhodnutie nepredávať v strednej Európe vajcia z klietkového chovu pozitívne ovplyvní milióny hospodárskych zvierat. Sme hrdí, že sme mohli s Tescom spolupracovať na rozšírení tejto politiky zo svojich prevádzok v UK aj do ďalších európskych lokalít,“ povedal pre portál poultryworld.net riaditeľ britskej pobočky organizácie The Humane League.

foto: hobbyfarms.com

Je chvályhodné, že Tesco svoju vedúcu pozíciu na trhu využíva aj takto pozitívne. No možno viac ako o šľachetnosti britského reťazca toto rozhodnutie hovorí o tom, ako sa vyvíjame ako spotrebitelia. Máme čoraz väčší záujem o kvalitu a pôvod produktov, ktoré kupujeme. A sme tým pádom ochotní si priplatiť aj za vajcia, ktoré nie sú z klietkového chovu.

V podstate nezáleží na tom či to robíme preto, že nám ide o dobro zvierat, či preto, že vajcia sliepok, ktoré sa počas života hýbali a jedli vhodnú stravu jednoducho chutia lepšie. Pri potravinách kvalita väčšinou vyžaduje etickejší prístup a teda na konci dňa tak či tak pomôžeme znížiť počet trpiacich zvierat.

Uvidíme, či sa Tescu naozaj podarí splniť tento cieľ do roku 2025. A bude zaujímavé sledovať, či sa k nemu pridajú aj iné reťazce. Nezabúdajme, že to záleží aj na nás spotrebiteľoch.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech