Tesla je v úzkych. Žiada dokonca dodávateľov o pomoc

  • Tesla sa ešte stále topí v problémoch
  • Tie sa týkajú najmä Modelu 3
  • Základný model je v nedohľadne
software_update
Tesla
  • Tesla sa ešte stále topí v problémoch
  • Tie sa týkajú najmä Modelu 3
  • Základný model je v nedohľadne

Ak vám povieme, že Tesla sa ešte stále topí v problémoch, tak vás asi veľmi neprekvapíme. V živej pamäti máme stále problémy súvisiace s objednávkami a dodaním Modelu 3. Teraz Tesla nutne potrebuje vykázať zisk, a tak žiada o pomoc svojich dodávateľov.

Pomoc dodávateľov pri vykazovaní zisku

Podľa denníku WSJ (The Wall Street Journal) mala Tesla požiadať svojich dodávateľov, aby jej vrátili značnú časť sumy, ktorú im vyplatila od roku 2016, aby mohla automobilka vykázať zisk. Táto žiadosť nie je až taká prekvapivá, keďže výrobca potrebuje udržať chod a výrobu počas kritického obdobia. Podľa vyjadrenia jedného z hovorcov Tesly požiadali o pomoc menej ako 10 svojich dodávateľov.

Z kaluže do blata

Publikovanie takejto správy má samozrejme vplyv na trhovú hodnotu Tesly. To sa odzrkadlilo na hodnote akcií spoločnosti, ktoré klesli o 3%. Ak sa náhodou čudujete, prečo Tesla potrebuje riešiť problémy takýmto štýlom, stačí si spomenúť, že minulý kvartál minula Tesla 700 miliónov dolárov ako keby mali „diery vo vreckách“.

K správe sa vyjadril aj niektorými milovaný a niektorými nenávidený vizionár Elon Musk. Na twitteri napísal: „Počítajú sa len náklady, ktoré sa skutočne uplatňujú na tretí kvartál a nasledujúce roky. Nebolo by správne použiť historické úspory nákladov na súčasný štvrťrok.“

Problémov je viac 

Aj keď sa Tesle konečne podarilo dosiahnuť svoje výrobné ciele, je možné, že to nebude stačiť. Elon Musk aj s Teslou predpokladajú že v 3. a 4. kvartáli bude firma vykazovať zisky. Hlavne, keď dosiahli výrobný cieľ pre Model 3, ktorý bol vyrobiť 5 000 vozidiel týždenne. Tento cieľ sa dokonca podarilo prekonať, keď Musk tweetol, že za 7 dní vyrobili 7 000 áut.

Pekný výsledok, ale trpezlivosť zákazníkov má svoje hrancie. Niektorí už začali rušiť svoje predobjednávky. Podľa analytika z firmy Needham & Co. takmer 25% zákazníkov ruší svoje predobjednávky. Medzi hlavné dôvody patrí čakacia doba, ktorá môže trvať 4 mesiace až jeden rok či strata nároku na dotáciu na elektrické vozidlo v hodnote 7 500 dolárov.

Tesla dokonca doteraz neponúka základný variant Modelu 3, ktorý má stáť 35 000 dolárov. Zákazníci by si na tento variant podľa odhadov mali počkať až do roku 2020. Ak sa Tesle nepodarí napraviť všetky nedostatky, jej bájny príbeh nemusí mať šťastný koniec.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech