Tesla predala rekordný počet áut, Elon Musk však svoje plány nesplnil

  • Tesla zaznamenala rekordný počet predaných a dodaných automobilov
  • Plány Elona Muska však spoločnosť nedosiahla
  • Informuje o tom TASR
BeFunky-collage (5)
TASR
  • Tesla zaznamenala rekordný počet predaných a dodaných automobilov
  • Plány Elona Muska však spoločnosť nedosiahla
  • Informuje o tom TASR

Americký výrobca elektromobilov Tesla v 3. kvartáli dodal rekordný počet vozidiel. Napriek tomu však sklamal očakávania. Tesla v 3. kvartáli dodala svojim zákazníkom 97-tisíc áut, uviedla firma po uzavretí americkej burzy.

To je síce nové historické maximum, ale dodávky sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom (95 356) zvýšili len o 2 %. Tesla navyše nesplnila ambiciózny cieľ svojho šéfa Elona Muska, ktorý hovoril o dodávkach na úrovni 100-tisíc vozidiel.

Akcie firmy v poburzovom obchodovaní dočasne padli až o 6 %. Väčšina (79 600) dodávok pripadala na cenovo najprístupnejší Model 3. Firma uvádza, že modelov 3 bolo objednaných rekordný počet kusov. Z modelu S/X predala Tesla 17 400 modelov.

„Výsledky čistého prijímu budú oznámené spolu so zvyškom našej finančnej aktivity,“ píše Tesla vo svojej tlačovej správe.

Spoločnosť Tesla už otvorila prvú predajňu v Prahe. V susednom Česku si budeš môcť kúpiť Model 3 za približne 46-tisíc eur. Ako sa nedávano vyjadril Elon Musk, Tesla plánuje otvoriť ďalšie pobočky v strednej a východnej Európe. Elon Musk potvrdil, že na budúci rok príde Tesla na Slovensko, do Srbska a do Chorvátska.

Viac čítaj TU>>Elon Musk mieri so svojim biznisom na Slovensko

Automobilka Tesla Motors bola založená vizionárom a podnikateľom Elonom Muskom v roku 2003 v Kalifornii s cieľom doručiť elektrické autá čo najväčšiemu množstu ľudí. Predstavila tri modely z toho Model 3, Model S a Model X.

Spoločnosť doteraz kúpila aj päť firiem a momentálne odkúpila aj startup DeepScale, ktorý sa zameriava na robotizáciu v automobilovom priemysle. Tesla spolupracovala aj s japonskou automobilkou Toyota pri vývoji modelu Toyota RAV4.

Spoločnosť Tesla získala štátnu pôžičku od štátu v hodnote 465 miliónov dolárov a v roku 2013 svoj dlh aj splatila. Stala sa tak prvou automobilkou, čo splatila svoj dlh. Nepodarilo sa to Fordu a ani Nissanu.

Prvý polrok tohto roka hospodárila Tesla s tržbami viac ako 6 miliárd dolárov, čo je v porovnaní s rokom 2018 až 53 percentný nárast. Čistý zisk sa z toho odhaduje približne na pol miliardy dolárov čo je výrazný pokles oproti roku 2018.

Zdroj: ir.tesla.com, ibtimes.com, techcrunch.com, macrotrends.net

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech