Tesla smeruje medzi 500 najväčších spoločností obchodovaných na americkej burze, Twitter je v strate

  • Tesla zaznamenala zisk aj napriek tomu, že ostatné firmy sa kvôli koronakríze prepadávali do strát
  • Sociálna sieť Twitter naopak vykázala čistú stratu 1,23 miliardy USD
tesla
YouTube/Tesla/TASR via AP/Jae C. Hong
  • Tesla zaznamenala zisk aj napriek tomu, že ostatné firmy sa kvôli koronakríze prepadávali do strát
  • Sociálna sieť Twitter naopak vykázala čistú stratu 1,23 miliardy USD

Americký výrobca elektrických áut Tesla zaznamenal za 2. kvartál zisk vyše 100 miliónov USD, čo predstavuje štvrtý ziskový kvartál po sebe. Výsledky spoločnosti podporilo znižovanie nákladov a vysoké dodávky áut. To pomohlo vykompenzovať straty spôsobené pozastavením produkcie v dôsledku opatrení na zmiernenie šírenia nového koronavírusu.

Tesla oznámila, že za 2. štvrťrok dosiahla čistý zisk 104 miliónov USD (89,83 milióna eur), čo na akciu predstavuje 0,50 USD. Zisk tak zaznamenala v kritickom štvrťroku, keď sa iné firmy pre koronakrízu prepadávali do strát, a navyše dosiahla ho štvrtý kvartál po sebe. Tento fakt jej dáva šancu zaradiť sa medzi spoločnosti, ktoré sú súčasťou prestížneho akciového indexu S&P 500.

Tržby síce zaznamenali pokles, keď v porovnaní so 6,35 miliardy USD pred rokom dosiahli za 2. kvartál 6,04 miliardy USD, prekonali však očakávania analytikov. Tí počítali s ich poklesom až na 5,37 miliardy USD, uviedla agentúra Reuters.

Tesla plány nemení 

Spoločnosť zároveň potvrdila svoj cieľ dodať zákazníkom do konca tohto roka minimálne 500.000 vozidiel. Tento cieľ chce splniť napriek takmer 6-týždňovému odstaveniu závodu v Kalifornii v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

V samotnom 2. štvrťroku dodala Tesla zákazníkom viac než 90.000 vozidiel a prekonala tak odhady analytikov. „Aj keď dosiahnutie nášho cieľa sa teraz sťažilo, plány dodať pol milióna vozidiel v roku 2020 nemeníme,“ informovala Tesla.

Šéf spoločnosti Elon Musk zároveň dodal, že druhý závod v USA postaví Tesla v Texase, konkrétne v okrese Travis, do ktorého spadá aj hlavné mesto Texasu Austin. O závod, ktorý by mal vytvoriť minimálne 5000 nových pracovných miest, súťažil okres Travis s mestom Tulsa v Oklahome. Nový závod bude vyrábať autá Model 3 a Model Y, ako aj ťahače Tesla Semi a futuristický Cybertruck.

Tržby klesli aj Twitteru

Americká sociálna sieť Twitter oznámila, že jej tržby v 2. štvrťroku klesli viac, ako analytici odhadovali a prepadla sa do straty. Pokiaľ však ide o aktívnych užívateľov, Twitter prekonal očakávania trhu.

Twitter uverejnil svoje výsledky týždeň po tom, ako ho zasiahol útok hekerov, ktorí napadli účty známych osobností vrátane bývalého prezidenta USA Baracka Obamu či generálneho riaditeľa Tesly Elona Muska.

Sociálna sieť oznámila, že v 2. štvrťroku vykázala čistú stratu 1,23 miliardy USD (1,06 miliardy eur) alebo 1,56 USD na akciu, zatiaľ čo v rovnakom období predchádzajúceho roka mala zisk 1,12 miliardy USD alebo 1,43 USD/akcia.

Upravenú strata dosiahla 1,39 USD na akciu. Twitter vo svojej správe uviedol, že v uplynulom štvrťroku zaknihoval opravnú položku vo výške 1,1 miliardy USD, ktorá súvisí s bezhotovostnou odloženou daňovou pohľadávkou. To sťažuje analytikom hodnotenie výsledkov.

Počet aktívnych užívateľov vzrástol 

Tržby v 2. kvartáli klesli na 683 miliónov USD z minuloročných 841,38 milióna USD, zatiaľ čo analytici očakávali tržby 707 miliónov USD. Tržby z reklamy sa pritom znížili o 23 % na 562 miliónov USD.

Počet denných aktívnych užívateľov však vzrástol o 34 % na 186 miliónov namiesto na odhadovaných 172,8 milióna ľudí.

Twitter pripísal tento rast faktu, že ľudia sa museli počas blokád spojených s pandémiou nového koronavírusu zdržiavať doma, a tak mnohé diskusie a významné podujatia prebiehali online.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK