Tesla začne s predajom solárnej strechy už tento rok

  • Ponúkne štyri dizajny šindľov, ktoré sú na nerozoznanie od bežných.
  • Ponúkne štyri dizajny šindľov, ktoré sú na nerozoznanie od bežných.

Tesla predstavila svoju solárnu strechu na konci októbra, asi mesiac pred tým, ako spoločnosť získala SolarCity v hodnote 2,1 miliardy dolárov. CEO Tesla Elon Musk uviedol, že to vyzerá „celkom sľubne“ a pri solárnej streche by mohla byť cena práce lacnejšia ako pri normálnej.

Tesla ponúkne štyri typy šindľov, ktoré zodpovedajú rôznej estetike domov v snahe presvedčiť majiteľov domov, aby namiesto neohrabaných solárnych panelov uprednostnili krásne strechy. V skutočnosti sa ani nedá rozlíšiť či má strecha solárne články. A to je podstatou vízie Tesly – vytvoriť niečo účinné a zároveň esteticky príťažlivé. Elon Musk zdôrazňoval dôležitosť estetickej stránky nového produktu. „Po prvé, nikdy som nevidel solárnu strechu, ktorú by som naozaj chcel … sú divné,“ povedal Musk v konferenčnom hovore v novembri. „Každá, ktorú som videl, je horšia ako normálna strecha, bez výnimky.“

foto: tesla.com

Musk vyzerá byť najviac nadšený z dizajnu stvárňujúceho francúzsku bridlicu, o ktorom povedal, že je najťažšie ho vytvoriť. “Moja strecha je z francúzskej bridlice, čo je jeden zo štýlov, ktorý sme chceli vyrobiť,” povedal Musk v konferenčnom hovore. “A dokázali sme to. Bolo to super ťažké.” Dizajn strechy bol vytvorený pomocou procesu známeho ako hydrografika, pri ktorom je voda použitá na nanášanie tlačených vzorov. “Šindeľ je unikátny už len vďaka samotnému výrobnému procesu,” povedal Musk pri odhalení solárnej strechy.

Hydrografický proces má na starosti nová divízia Tesly zaoberajúca sa sklom. Podľa Muska proces “používa technológie z automobilového priemyslu”. Solárna strecha od Tesly by vraj mohla byť lacnejšia než klasická strecha, no stále nepoznáme presnú cenu. Ale London Rive, bývalý CEO SolarCity povedal: “Myslím, že sa v priebehu času môžeme dostať na cenu 40 centov za Watt.”

foto: tesla.com

„Budeme mať najlepšie články na najnižšiu cenu. Rovnako ako máme najlepšie články batérií za najnižšiu cenu,“ povedal Musk. „Máme článok s najvyššou energetickou hustotou za najnižšiu cenu.“ Hladký sklenený šindeľ má podľa Muska dodať viac moderný vzhľad. Narozdiel od šindľa s texturovaným skleneným povrchom a šindľa s vzhľadom francúzskej bridlice bol hladký sklenený šindeľ navrhnutý tak, aby bolo z určitých uhlov vidieť solárne články. „Pri pohľade z ulice alebo kdekoľvek v blízkosti domu vyzerá úplne nepriehľadný, ale pre slnko je transparentný,“ povedal Musk.

Posledná verzia má vzhľad toskánskych šindľov. Podobne ako pri hladkých sklenených šindľoch je možné z určitých uhlov vidieť solárny článok. Musk tiež vypichol odolnosť Tesla šindľov. Šindle budú vyrábané v továrni Gigafactory 2 v meste Buffalo, štáte New York.

foto: tesla.com

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech