Tesla zverejnila svoje zisky za rok 2020. Svet šokovalo, že najviac nezarobili na autách

  • Zisk spoločnosti Tesla nepramení z predaja automobilov
  • Tesla dlhodobo ťaží najmä z predaja emisných kreditov
  • Viaceré automobilky stále nedokážu nazbierať dostatočný počet emisných kreditov
tesla, auto
TASR/AP/David Zalubowski
  • Zisk spoločnosti Tesla nepramení z predaja automobilov
  • Tesla dlhodobo ťaží najmä z predaja emisných kreditov
  • Viaceré automobilky stále nedokážu nazbierať dostatočný počet emisných kreditov

Automobilová spoločnosť Tesla profituje. Mnohí by si mysleli, že zisky pochádzajú práve z predaju automobilov. Mnohí by sa však mýlili. Tesla profituje najmä z predaja emisných kreditov. Emisné kredity vyniesli Tesle za rok 2020 zisk vo výške 1,6 miliárd.

Tesla by bola stratová

Ako informuje CNN, ak by sa do úvahy bral len zisk z predaja automobilov, tak by Tesla bola za rok 2020 v strate. Čistý zisk bol vymeraný na 721 miliónov dolárov. Na emisných kreditoch však Muskova firma zarobila 1,6 miliárd dolárov.

Vývoj danej oblasti príjmov je však ťažko odhadnuteľný. Z predaja emisných kreditov Tesla výlučne ťažiť nechce. Ako informuje Zachary Kirkhorn, finančný riaditeľ spoločnosti Tesla: „ Z dlhodobého hľadiska nebude predaj regulačných úverov podstatnou súčasťou podnikania.

Najbohatší človek sveta prespáva vo svojich fabrikách. Toto je dôvod prečo

 

Emisné kredity sú niečo, čo núti automobilky vyrábať stále „zelenšie“ vozidlá, či už ide o plne elektrické automobily, alebo autá so spaľovacími motormi, u ktorých sa stále viac a viac znižujú emisie. Niektoré automobilky však stále nedokážu vyrobiť alebo predať dostatok elektrických vozidiel, a tak im chýba značné množstvo týchto emisných kreditov.

Má ich na rozdávanie

Pri nedodržaní noriem ohľadom kreditov hrozia automobilkám obrovské pokuty. Riešením je preto ich nákup od výrobcu, ktorý ich generuje ako na bežiacom páse. Medzi výrobcov, ktorým sa nepodarilo splniť emisné normy, patrí aj Honda. 

Tesla vďaka výrobe a dobrému predaju čisto elektrických vozidiel tieto kredity zhromažďuje v takom množstve, že nimi môže zásobovať hneď niekoľko ďalších automobiliek. Ako informuje Forbes, medzikvartálové zisky z predaja emisných kreditov v prípade Tesly vzrástli už začiatkom roku až o neuveriteľných 166 %.

Spoločnosti teda tento zdroj príjmu priniesol v prvom kvartáli 2020 viac ako 354 miliónov dolárov, čo je približne 323 miliónov eur. Je to veľký zvrat, keďže Tesla sa v roku 2018 pasovala s problémami a hrozilo, že sa Tesle minú peniaze. 

Regulačné pravidlá sa však v krajinách líšia. Niekde sa kredity získavajú na základe počtu vyrobených alebo počtu predaných elektrických vozidiel, inde sa, naopak, počítajú maximálne emisie pri autách so spaľovacím motorom.

Ak teda v USA automobilka neukončí rok s dostatočným počtom predaných elektromobilov, nezíska potrebné kredity a tak ich musí nakúpiť napríklad od Tesly, ktorá ich má prebytok. V Európe počítame emisie podľa toho, koľko gramov CO2 vyprodukuje vozidlo na jeden kilometer jazdy. Aktuálne je maximálna hodnota 95 g/km CO2.

Zdroje: Forbes, Fontech, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech