Teslu Elona Muska pozná každý. Aj tá slovenská však ešte nedávno bola svetová

  • Slovenská Tesla má za sebou históriu dlhšiu ako polstoročie
  • Hoci dnes už prvé stránky časopisov s technologickými vychytávkami nezapĺňa
  • Pripomeň si s nami časy, keď bola svetová tak, ako tá Muskova
6783295556_fd5e43a15a_b
Flickr
  • Slovenská Tesla má za sebou históriu dlhšiu ako polstoročie
  • Hoci dnes už prvé stránky časopisov s technologickými vychytávkami nezapĺňa
  • Pripomeň si s nami časy, keď bola svetová tak, ako tá Muskova

O podniku Tesla počuli Slováci po prvýkrát vďaka časopisu Rádioamatér už v polovici 40. rokov minulého storočia. Hoci prvotnou myšlienkou názvu spoločnosti bola inšpirácia srbským výnimočným vynálezcom Nikolom Teslom, keď sa Juhoslávia u nás stala nepopulárnou, Tesla začala znamenať skratku TEchnika SLAboprúda.

Podnik bol pôvodne založený u našich západných susedov v Prahe a vznikol spojením šestnástich dovtedy samostatných firiem. Stala sa štátnym monopolom s výrobou svojich televízorov, žiaroviek, elektrotechnických súčiastok, rádioprijímačov, vojenskej techniky a vysielacích zariadení a exotické krajiny, v ktorých si zákazníci mohli Teslu kúpiť, bol napríklad Egypt alebo Sýria

  • Keď Tesla prišla na sever Slovenska, nemala síce problém s pracovnou silou (množstvom), no jej zameraním. Prví pracovníci museli prejsť preškolením z poľnohospodárov a remeselníkov.
  • Zatiaľ čo v polovici 60. rokov predstavoval odbyt firmy 71 miliónov Kčs, na konci storočia to bolo už 10-násobne viac.

Za viac ako 40 rokov na trhu si československá Tesla vybudovala vo svete silné meno vďaka svojim produktom, no búrlivý rok 1989 priniesol podstatné zmeny. Jednotlivé časti podniku sa osamostatnili a prešli do súkromného vlastníctva. Voľnejší trh totižto priniesol silnú konkurenciu a naša Tesla im už nedokázala odolávať. Veľkým problémom bol aj pád vojenskej výroby u nás.

Väčšina z podnikov postupne zanikla a na Slovensku dodnes z pôvodných ôsmich fungujú už len dva. Tesla Liptovský Mikuláš (dnes súčasť TESLA Industries) a Tesla Stropkov (spojila sa so spoločnosťou Alcatel Slovakia, s. r. o.). Prvá zo spoločností sa venuje výrobe telekomunikačnej techniky, plošných spojov a kalibrácii, v Stropkove to sú elektroinštalačné materiály či elektronické zámky a domáce telefóny. Väčšina vyrobených produktov je pod hlavičkou väčších svetových koncernov a putuje za hranice, najmä do Švajčiarska, Nemecka alebo Belgicka či na sever Európy.

Hoci by to mohlo vyzerať, že táto staručká československá značka má už to najlepšie za sebou, pre Aktuality.sk, sa v minuloročnom rozhovore súčasný výkonný riaditeľ TESLA Liptovský Hrádok, Mikuláš Kolesár vyjadril: „Plánujeme investície vo výške približne 3,5 milióna eur, predovšetkým do automatizácie a robotizácie dielenských procesov.“ Navyše sa u nás zahajuje aj výroba produktov pre oblasť elektromobility, pre ktorú je dnes meno Tesla tak známe po celom svete. Znamená to teda, že niekdajšia hviezda bude opäť žiariť?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech