Thajská špecialita je po štyroch rokoch odstávky otvorená. Na ostrov prúdilo 6-tisíc turistov denne

  • Maya Bay bola smutnou obeťou nadmernej turistiky
  • V roku 2018 sa thajské orgány rozhodli konať
  • Po štvorročnom uzavretí sa však návštevníci opäť vracajú
Maya Bay
Maya Bay (Thajsko), Unsplash/Humphrey Muleba, Unsplash/Ivan Nedelchev
  • Maya Bay bola smutnou obeťou nadmernej turistiky
  • V roku 2018 sa thajské orgány rozhodli konať
  • Po štvorročnom uzavretí sa však návštevníci opäť vracajú
Maya Bay je nádherná zátoka, ktorú preslávil film The Beach z roku 2000 s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe. Od januára 2022 začala po prvý raz po takmer štyroch rokoch vítať návštevníkov.

Obľúbená turistická destinácia bola pre návštevníkov zakázaná už od roku 2018. Ako informuje portál CNN, úradníci v tom čase spustili tzv. „omladzovací program“, ktorý sa zameral na oživenie zničených korálov v obľúbenej oblasti.

Preplnená zátoka

Film s názvom „Pláž“ úplne zmenil ostrov Phi Phi Leh. Po úspechu filmu sa z neho stalo miesto, ktoré chcel navštíviť úplne každý. Podľa portálu The Guardian ho dovtedy navštevovalo minimum ľudí, no neskôr do letovísk ako Krabi, Phuket či Ko Phi Phi začali prúdiť milióny turistov. Išlo aj o 6-tisíc turistov za deň. 

„Celá zátoka bola neustále preplnená motorovými člnmi a ani ste nevideli piesok na pláži, že tam bolo toľko ľudí,“ povedal sprievodca Suree Pongnopparat Ka

thajsko
zdroj: Unsplash/Miltiadis Fragkidis

V roku 2018 sa začal vďaka návalom turistov hromadiť odpad, miznúť divočina a pribúdať mŕtve korále. Celkovo sa odhaduje, že asi 90 % z nich bolo zničených vďaka nevedomým plavcom či chemikáliám z opaľovacích krémov. Preto sa Thajčania a thajské orgány rozhodli konať.

Úrady sa pôvodne rozhodli, že pláž uzavrú na dobu štyroch mesiacov. Avšak v spolupráci s ochranármi životného prostredia sa to predĺžilo o celý ďalší rok. V čase, keď sa mal záliv opäť otvoriť však vypukol Covid, a tak sa doba, kedy ostrov nebol turistom sprístupnený, predĺžila až na takmer štyri roky. Avšak podľa odborníkov prišli opatrenia v ten správny čas.

„Umožnilo to čas na ďalšie zotavenie: to, že tu nebol nikto, znamenalo veľký rozdiel,“ povedal Siriwat Suebsai, technický dôstojník lesného hospodárstva, ktorý dohliada na znovuotvorenie pláže. 

Nové pravidlá

Návštevníci, ktorí sa opätovne chcú vrátiť na toto nádherné miesto, musia počítať s niekoľkými zmenami pravidiel. Opätovné otvorenie ostrova prichádza s viacerými upozorneniami.

Lode nemôžu vstúpiť priamo do zálivu. Namiesto toho musia kapitáni vysadiť svojich cestujúcich na móle v zadnej časti ostrova, ktorá je ďaleko od známej zátoky. Na vyhradenom mieste môže zakotviť naraz iba 8 lodí, pričom tam môžu zostať maximálne iba hodinu.

thajsko
zdroj: Unsplash/Humphrey Muleba

Rovnako ako lode, aj počet ľudí na pláži je obmedzený. Naraz miesto nemôže navštíviť viac ako 375 ľudí, čo je však podľa úradov stále veľa, no je to udržateľnejšie. Úrady tiež podnikli opatrenia, aby návštevníci nezasahovali do prírody. 

„Postavili sme promenádu, aby sa ľudia nedostali do vegetácie, ktorá bola vážne zničená,“ povedal Siriwat. „Tieto oblasti musíme chrániť. Teraz, keď sme sa naučili túto lekciu a urobili zmeny, je dôležité, aby sme pokračovali v rovnakej ceste bez ohľadu na to, čo sa deje. Vrátili sme sa k základom a na prvé miesto sme dali prírodu. A ak je dobrá príroda, turisti aj tak prídu,“ uzavrel.

Zdroje: CNN, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá