The Queen’s Gambit spôsobil šachový boom. Táto online stránka zaznamenala šialených 78 miliónov hier

  • Rok 2020 síce bol ťažký, no úspešný pre šach
  • Vďaka seriálu The Queen's Gambit získal šach popularitu
  • Mnoho šachistov využilo pandémiu na online hry a šampionáty
šach the queen´s gambit turnaj
The Queen’s Gambit, Instagram/the.queensgambitnetflix
  • Rok 2020 síce bol ťažký, no úspešný pre šach
  • Vďaka seriálu The Queen's Gambit získal šach popularitu
  • Mnoho šachistov využilo pandémiu na online hry a šampionáty

Zvyšujúca sa popularita šachu je podnietená práve seriálom The Queen’s Gambit, americkou dramatickou minisériou z roku 2020. Seriál vychádza z rovnomenného románu Waltera Tevisa z roku 1983, no pre Netflix ju vytvorili Scott Frank a Allan Scott. 

Ako Bloomberg.com uvádza, popularita seriálu spôsobila nárast online šachového obsahu. Šachové kanály na Twitchi, online platforme na živé vysielanie, sa naďalej rozširujú prostredníctvom virtuálnych turnajov medzi hráčmi, ktoré zvyšujú sledovanosť a predplatné kanálov známych šachových mien, akým je napríklad americký veľmajster Hikaru Nakamura.

šach turnaj demografická skupina
zdroj: bloomberg.com

Rozmach seriálu priniesol osoh aj maloobchodníkom

The Queen’s Gambit sledovalo 62 miliónov domácností za prvých 28 dní od jej uvedenia. Na web Chess.com, sociálnu sieť a šachový server, sa pridalo prilákať každý mesiac približne 1 milión nových členov od začiatku pandémie v marci a okolo 2,8 milióna len počas novembra.

V tom istom mesiaci sa na bezplatnom online šachovom serveri lichess.org uskutočnilo viac ako 78 miliónov štandardných šachových hier, v porovnaní s polovičným počtom v novembri 2019.

Maloobchodník s hračkami Goliath Games zaznamenal v novembri a decembri prudký nárast predaja šachov. Podľa Mary Higbe, marketingovej riaditeľky Goliath, je to v porovnaní s minulým rokom 1 100 % nárast, informuje Bloomberg.com. Obrovský záujem o seriál však postupne klesá, čo znamená, že sa spomalí aj nárast predaja. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jennifer Shahade (@jenshahade)

Medzi populárne šachové kanály sa zaraďuje Anna Rudolf, maďarská medzinárodná majsterka a veľmajsterka streamujúca pod menom Anna Chess. Taktiež do tejto skupiny patrí Levy Rozman, americký medzinárodný majster streamujúci ako GothamChess.

„Keď došlo k pandémii, všetky udalosti, ktoré som mal, boli zrušené. A tak som si povedal, že aké by to bolo, keby som premenil streamovanie na plný úväzok?“ uvádza Rudolf, ktorý vošiel do pandémie s menej ako 12 platiacimi predplatiteľmi Twitch.

Od toho času sa mu podarilo rozšíriť svoj kanál na niekoľko tisíc predplatiteľov s členstvami, ktoré sa môžu pohybovať od 4,99 do 24,99 dolárov mesačne. So začiatkom decembra mal viac ako 80 000 sledovateľov.

Pandémia zúžila možnosti príjmu

Mnoho z najlepších streamerov má podobný príbeh prechodu na streamovanie na plný úväzok. 11. decembra hrali semifinále šachu veľmajstri Magnus Carlsen a Maxime Vachier-Lagrave na Chess.com.

Hry s názvom Speed Chess Championship sa zúčastnilo 70 000 divákov. Streameri počas hry analyzovali a komentovali pohyby a stratégie v reálnom čase a komunikovali s divákmi prostredníctvom živého chatu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Chess.com (@wwwchesscom)

Majsterka FIDE (Medzinárodná šachová federácia), Alexandra Botez, ktorá streamuje so svojou sestrou na svojom kanáli BotezLive, hovorí, že prechod na streamovanie na plný úväzok bol spočiatku náročný.

Väčšina jej obsahu pred pandémiou bola pre nadšencov šachu. Avšak, keď vzrástol nový záujem o hru, Alexandra ju umiestnila tak, aby uspokojila dopyt na trhu.

Alexandra využíva svoju základňu sledovateľov na testovanie jej nápadov. „Ak uvedieme na trh produkty, ktoré súvisia so šachom, budem vedieť, či sú užitočné pre moju komunitu,“ skonštatovala.

Budúcnosť šachu je aj v online svete

Ako Bloomberg.com uvádza, dôsledkom toho, že u žien vzrastá záujem o šach, bolo jedným z cieľov pre niektorých streamerov vytvoriť obsah, ktorý sa zameriava na ich záujmy. 

šach turnaj demografická skupina
zdroj: bloomberg.com

Na rozdiel od väčšiny športov sa dá šach hrať na najvyššej úrovni aj online. Práve tieto hry hrajú ako noví, tak aj skúsení hráči. Zatiaľ čo tradičné celoplošné hry môžu trvať hodiny, prechod šachu k rýchlemu priniesol do hry vzrušenie.

„Je to skvelé pre zábavu – hráči robia viac chýb kvôli časovému limitu. Rýchlostný šach môže byť mediálnym produktom, pretože nikto nemá čas sledovať jednu hru štyri hodiny. Myslím si, že budúcnosť šachu je šach v rýchlosti,“ poznamenala Anna Rudolf. 

Majsterka Slovenska v šachu Anna: Keď som porazila mužov, červení vstali od stola, ani ruku mi nepodali (ROZHOVOR)

Zdroj: Bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech