Tibor a Veronika robia poctivé ručné remeslo, ktorého výsledkom sú jedinečné kúsky

  • Manželia Tibor a Veronika Pastirákovci z Trebišova spolu založili značku Ručičkovo
  • Ručne vyrábajú kovové náramky, na ktoré si zákazníci môžu dať vyraziť personalizovaný text, a taktiež razia vlastné texty do príborov
  • Najdôležitejšie je podľa nich odlíšiť sa od konkurencie, ísť vlastnou cestou a ponúkať kvalitné produkty
  • Manželia Tibor a Veronika Pastirákovci z Trebišova spolu založili značku Ručičkovo
  • Ručne vyrábajú kovové náramky, na ktoré si zákazníci môžu dať vyraziť personalizovaný text, a taktiež razia vlastné texty do príborov
  • Najdôležitejšie je podľa nich odlíšiť sa od konkurencie, ísť vlastnou cestou a ponúkať kvalitné produkty

Čo vás priviedlo práve k práci s kovom? Venovali ste sa tomu už pred Ručičkovom?

(Veronika) S ručnou výrobou som začala už v roku 2012, kedy som sa venovala tvorbe papierových čeleniek vytvorených technikou ecoist. Neskôr zaujala handmade tvorba aj môjho, už manžela Tibora, ktorého som vo veľkej miere zapojila do tvorby brmbolcových kobercov, pričom sme trávili spolu veľa času. Zistili sme, že handmade tvorba nás oboch baví a takisto aj práca spolu.

Ku práci s kovom nás priviedla milá náhoda, keď sa nám na zahraničnej dovolenke veľmi zapáčil výklad jedného starožitného obchodíka, kde boli prezentované dobové nádoby vyrobené z medi. Tento materiál nás v tom momente natoľko zaujal, že spustil v našich hlavách množstvo nápadov. Po príchode domov sme začali hľadať viac informácií o medi a iných farebných kovoch a práci s nimi.

zdroj: Ručičkovo

Kedy ste začali vyrábať pod značkou Ručičkovo a prečo práve takýto názov?

Názov Ručičkovo vznikol ešte predtým, než sme začali vyrábať razené náramky. Na svoju vtedajšiu tvorbu som si vytvorila stránku na Facebooku, ktorú som chcela pomenovať názvom, čo dá jej návštevníkom hneď najavo, že ide o ručne vyrobené veci. Táto stránka šla popri povinnostiach po pár mesiacoch do zabudnutia. Pripomenula sa nám, keď sme začali vyrábať náramky s ručne razenými textami a hľadali sme vhodný názov, ktorý by ich prezentoval. Názov Ručičkovo na nás pôsobí milo a vzbudzuje predstavu niečoho, čo súvisí s rukami a taktiež s ručnou prácou. Symbol dvoch rúk a srdca v našom logu symbolizuje prácu nás dvoch, Veroniky a Tibora a to, že sú naše veci vyrobené s láskou. Ručne razené produkty tvoríme od roku 2016.

zdroj: Ručičkovo

Akými technikami spracúvate kov?

Akým spôsobom spracovávame kov, závisí stále od výsledného produktu. Napríklad k výrobe náramkov patrí strihanie kovových tabulí na želaný tvar, ich brúsenie, leštenie a následne to najdôležitejšie, ručné razenie textov. Neskôr to je ohýbanie kovu do požadovaného tvaru.

zdroj: Ručičkovo

Na prácu ste dvaja, máte úlohy nejako rozdelené alebo robíte obaja všetko?

Samozrejme, úlohy máme rozdelené. Tibor robí tú náročnejšiu časť, teda má na starosti výrobu. Ja sa starám o fakturáciu a taktiež prezentáciu našich produktov, čo zahŕňa fotenie a propagáciu na sociálnych sieťach. Spoločne sa staráme o komunikáciu s našimi zákazníkmi.

zdroj: Ručičkovo

Aké druhy produktov vyrábate?

Gro našej ponuky tvoria kovové náramky s ručne razenými textami, ktoré razíme na základe želania zákazníkov. Popri náramkoch s vlastnými textami ponúkame aj príbory, konkrétne sú to polievkové lyžice, čajové lyžičky, dezertné vidličky a taktiež aj tortové lopatky, na ktoré razíme personalizované texty od výmyslu sveta. V ponuke, okrem kovových produktov, nájdete aj hrnčeky s ručne maľovanou tabuľovou plochou, na ktorú môžete sebe alebo vašej blízkej osobe napísať akýkoľvek odkaz kriedou a aj niečo z iného súdka, konkrétne sú to svadobné pierka v rôznych prevedeniach.

zdroj: Ručičkovo

Aký kov preferujete? Ktorý je na spracovanie najideálnejší?

Aktuálne pracujeme s oceľou, mosadzou a meďou.  Každý jeden z týchto kovov má svoje špecifické vlastnosti a preto je pre nás náročne určiť, ktorý kov najviac preferujeme. Oceľ si nás získala svojou odolnosťou a tým, že je najtrvácnejšia. Mosadz a meď nás očarili svojou farbou a taktiež aj tým, ako časom patinujú.

zdroj: Ručičkovo

Na vaše produkty vyrážate slová na prianie, čo si u vás ľudia najčastejšie objednávajú?

Rôznorodosť textov, čo razíme je jedna z vecí, ktorá nás na našej práci baví, keďže o nejakom stereotype nemôžeme hovoriť. :) Najčastejšie razíme do našich produktov mená detí, oslávencov či mladomanželov, taktiež dátumy s tým spojené. Ďalej sú to rôzne krásne vyznania lásky či výroky. Naši zákazníci si pri náramkoch môžu nechať vyraziť text na obe strany náramku, čo im poskytuje množstvo kombinácií textov.

zdroj: Ručičkovo

Myslíte si, že práve takéto zosobnenie produktov stojí za vaším úspechom?

Táto možnosť personalizácie textov je určite jeden z hlavných faktorov, ktoré našich zákazníkov oslovili. Ďalším faktorom, čo ich možno oslovil, je to, že sa jedná o ručnú prácu, teda každý jeden symbol a znak je do produktov vyrazený ručne a samostatne, nerobí to stroj. Nezabúdame ale taktiež aj na ďalšie faktory, ktoré môžu zákazníkov osloviť, akými sú fotografie produktov či rýchla a milá komunikácia.

zdroj: Ručičkovo

Ako dlho vám trvá vyrobiť náramok či príbor?

Výroba jedného náramku nie je jednoduchý proces a skladá sa z viacerých krokov. Je náročne určiť čas výroby jedného náramku, keďže je potrebné do toho času zarátať  aj prípravu materiálu, strojov, či komunikáciu so zákazníkom. Taktiež to záleží od textu, aký razíme, keďže jeho dĺžka z dôvodu ručného razenia ovplyvňuje dobu jeho výroby.

zdroj: Ručičkovo

Na trhu je dnes mnoho ľudí, ktorí vyrábajú handmade produkty, ako sa dá v tomto remesle uspieť a stať sa konkurencie schopným?

Handmade tvorba zažíva veľký záujem spoločnosti a narastá počet výrobcov núkajúcich svoje ručne zhotovené výrobky, ale taktiež aj zákazníkov, ktorí takéto výrobky vyhľadávajú a uprednostňujú pred zahraničnou veľkovýrobou. V záplave takýchto nových predajcov je možno ťažšie presadiť sa, než sa to na začiatku zdá. Dôležité je ísť vlastnou cestou, odlíšiť sa od konkurencie a ponúkať kvalitné produkty. 

Vaše fotografie majú nepopierateľnú estetickú kvalitu, kto ich pre vás fotí?

Na propagáciu výrobkov používame fotky, ktoré si sami fotíme. Veronika sa už niekoľko rokov venuje profesionálne foteniu, vďaka čomu získala množstvo skúsenosti, tie využíva aj pri fotení našich produktov.

zdroj: Ručičkovo

Je Ručičkovo váš primárny zdroj príjmu, alebo pracujete popri tom aj na niečom inom?

Ručičkovo sme sa dlhšiu dobu snažili zvládnuť popri zamestnaniach, no bolo to na úkor nášho zdravia, voľného času a aj vzťahu nás dvoch. Taktiež bolo náročne zrealizovať nové nápady, ktorých máme v hlave mnoho, no žiaľ, čas na ne neostával. Preto sa Tibor po našom ťažkom a dlhom uvažovaní, rozhodol koncom roka 2018 svoje zamestnanie opustiť a skúsiť sa venovať výhradne našej ručnej tvorbe. Ja sa popri Ručičkove aj naďalej venujem foteniu. Uživiť sa handmade tvorbou je určite sen a cieľ množstva výrobcov, je to náročné, nie je to však nereálne. Ak sa chce človek handmade tvorbou uživiť, musí si už na začiatku uvedomiť a akceptovať to, že to nie je klasická práca, kde strávi denne 8 hodín a víkendy má voľné. Je potrebné obetovať omnoho viac času a síl, čo si mnoho ľudí neuvedomuje. Často prispôsobujeme náš pracovný čas potrebám klientov, keďže na objednávkach od zákazníkov pracujeme aj do neskorého večera, aby sme im ich želaný produkt mohli vyrobiť a dodať v určenom termíne.

zdroj: Ručičkovo

Aké sú momentálne vaše najpopulárnejšie a najpredávanejšie produkty?

Nedá sa povedať, aký produkt je najpopulárnejší či najpredávanejší, záleží to stále od obdobia, v ktorom sa nachádzame. Napríklad na Valentína bodovali rôzne ručne vyrazené vyznania lásky na produktoch.

Najnovšie videá

Trendové videá