Tichá noc oslavuje 200. výročie, poznáš príbeh jej vzniku?

  • Najslávnejšia pieseň oslavuje 200. výročie
  • Poznáš detaily jej vzniku?
  • Najslávnejšia pieseň oslavuje 200. výročie
  • Poznáš detaily jej vzniku?

Počas tohtoročných Vianoc oslávi najslávnejšia pieseň 200 rokov svojej existencie. Pozná ju asi každý na svete, preložila sa až do 300 jazykov a dialektov.

Text piesne napísal krátko pred Vianocami v roku 1818 Joseph Mohr, pôvodom zo Salzburgu. Následne požiadal učiteľa Franza Xavera Grubera, aby k jeho básni skomponoval melódiu s dvoma sólovými hlasmi. Orgán bol v tom čase v Oberndorfenskom kostolíku pokazený, preto hudba vznikla na gitare. Dojatý a očarený Gruber zložil nesmrteľnú  melódiu len za hodinu.

Pieseň Tichá noc, svätá noc prvýkrát zaznela na Vianoce v roku 1818 v kostolíku v rakúskom Oberndorfe – Stille-Nacht-Kapelle (Kaplnka Tichej noci) je dnes turistickou atrakciou. Zaspievali ju jej tvorcovia duchovný Joseph Mohr a učiteľ a organista Franz Xaver Gruber. Pieseň sa rýchlo rozšírila do iných rakúskych miest a postune do celého sveta.

V roku 2011 pieseň Tichá noc, svätá noc zaradilo UNESCO do zoznamu rakúskeho nehmotného kultúrneho dedičstva.

V múzenu Stille Nacht v meste Hallein si návštevníci môžu pozrieť pôvodnú gitaru, na ktorej bola prieseň zložená. Okrem toho tam nájdeš autentické autogramy, dokumentáciu, listy, portréty a denník kňaza Grubera.

Vo viacerých častiach Rakúska sú pri príležitosti osláv 200. výročia tejto piesne naplánované špeciálne akcie, vystúpenia, koncerty, festivaly, výstavy a podobne.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech