Tieto 3 životné pravidlá musíš poznať. Tvoj život posunú na nový level

  • Žiť život podľa pravidiel nemusí byť vôbec nudné. Stačí poznať tie správne
  • Vybrali sme pre teba 3 najlepšie, o ktorých by si mal vedieť
  • Ak si ich osvojíš, tvoj život môžu posunúť na úplne nový level
titulka
Unsplash/Austin Distel
  • Žiť život podľa pravidiel nemusí byť vôbec nudné. Stačí poznať tie správne
  • Vybrali sme pre teba 3 najlepšie, o ktorých by si mal vedieť
  • Ak si ich osvojíš, tvoj život môžu posunúť na úplne nový level

#1 Pravidlo 90/10

Počul si už o pravidle 90/10? Jeho princíp je veľmi jednoduchý. Hovorí o tom, že náš život tvorí iba 10 % toho, čo sa nám reálne stane, pričom až 90 % tvorí to, ako na dané veci zareagujeme. Možno ti to príde neuveriteľné alebo sa s tým nestotožňuješ, no skús tomu dať šancu.

Skvelý príklad na vysvetlenie uviedol portál Brightside. Hovorí o rodine, ktorá raňajkovala, pričom dcéra na svojho otca omylom vyliala šálku kávy. Otec na ňu nakričal, aká je nešikovná a na svoju manželku vybehol za to, že šálku položila na kraj stola. 

Utekal sa prezliecť, a keď sa vrátil do kuchyne, uvidel plačúcu dcéru, ktorá ani nedojedla raňajky, ani sa nestihla pobaliť a preto zmeškala autobus. Do školy ju teda vezme manželka, ktorá kvôli tomu ale zmešká začiatok dôležitého jednania. Otec je zas z celej situácie taký nervózny, že si doma zabudne dôležitú prezentáciu. Všetci traja mali hrozný deň, a keď sa večer stretli doma, stále medzi nimi bolo cítiť napätie. 

A teraz si predstav, ako by deň týchto 3 ľudí vyzeral, keby otec rodiny reagoval na celú situáciu s chladnou hlavou. Všetko by bolo úplne inak, stačilo pritom len zvoliť jemnejšiu reakciu. Takto je to s úplne všetkými situáciami v živote. Život totiž nie je ani tak o tom, čo sa nám deje, ale o tom, ako sa k tomu postavíme. 

#2 Zlaté pravidlo

Toto pravidlo je najstarším nielen z týchto troch, ale aj jedným z najstarších pravidiel vo všeobecnosti. Môžeme ho totiž nájsť už v Biblii v znení “Čo nechceš, aby druhí robili Tebe, nerob ani Ty im.” Následne ho modifikovalo množstvo filozofov a v rôznych podobách sa veľmi často používa dodnes. 

Veľmi častými obdobami sú napríklad vety:

  • Správaj sa k druhým tak, ako chceš, aby sa oni správali k tebe, alebo
  • Súď druhých tak, ako by si chcel, aby oni súdili teba, keby sa vaše role vymenili.

zdroj: Unsplash/Toa Heftiba

Mohli by sme pokojne pokračovať, ale podstata tohto pravidla je ti už určite jasná. Veľmi jasne hovorí o tom, aké dôležité je správať sa k druhým ľuďom jednoducho dobre. Pravdou totiž je, že nikdy nemôžeš vedieť, aké vnútorné boje niekto práve zvádza a tvoju pomoc možno potrebuje najviac vtedy, keď sa k tebe správa najhoršie. 

Toto pravidlo toho v sebe zahŕňa mnoho, no pri jeho dodržiavaní sú veľmi dôležité napríklad empatia, súcit, priateľskosť, emočná inteligencia, schopnosť počúvať, prekonanie predsudkov, či zbavenie sa zlozvyku kritizovania. Čo dáš, to dostaneš. A ak sa začneš riadiť zlatým pravidlom, určite to čoskoro spozoruješ. 

#3 Pravidlo 5 sekúnd

Autorkou tohto pravidla, ktoré takisto naozaj funguje, je Mel Robbins. O čo v ňom ide? V skratke – o preprogramovanie tvojej mysle, vďaka ktorému sa odhodláš na úplne čokoľvek – či už ide o ranné vstávanie alebo o nejakú záležitosť, ktorú možno odkladáš už celé roky. 

Princípom tohto pravidla je, že keď sa k niečomu nevieš odhodlať, musíš začať odrátavať od 5 do 1, a následne to nejakým fyzickým pohybom jednoducho vykonať (napríklad v podobe vstania z postele, či odoslania nejakej správy alebo mailu). Tajomstvo, prečo to naozaj funguje, spočíva v tom, že existuje isté “okno” medzi tým, ako sa rozhodneš niečo spraviť a medzi tým, ako tvoja myseľ toto rozhodnutie “pochová”. A toto okno trvá presne 5 sekúnd. 

A prečo musíš odrátavať pospiatky, teda od 5 do 1? Aj na toto existuje vysvetlenie – pretože tým svoj mozog “rozptýliš”, a ten ťa tak medzitým nebude miasť myšlienkami, prečo danú vec nespraviť. Začni teda odrátavať – 5, 4, 3, 2, 1 – a sprav to. Čokoľvek. Vstaň z postele, niekomu zavolaj, odošli ten mail, začni pracovať, začni cvičiť. 

Toto pravidlo je jednoduché na pochopenie, no nie na praktizovanie. Ak si ho však osvojíš a stane sa každodennou súčasťou tvojho života, uvidíš, ako dokáže jeho kvalitu zvýšiť. Mel Robbins venovala tomuto pravidlu celú knihu a nie je náhodou, že sa z nej predali už milóny výtlačkov po celom svete. 

Zdroje: brightside.me, melrobbins.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK