Tieto 4 slovenské turistické chodníky len tak nezdoláš. Ak nie si profík, môžeš sa na ne iba z diaľky dívať

  • Tatranské krásy nadchnú veľa ľudí, no okrem krás majú naše hory aj nečakane nebezpečné trasy
  • Toto je 5 chodníkov, na ktoré sa bez sprievodcu pravdepodobne nedostaneš
hory skaly slovensko turistika
Wikimedia/Michal Klajban, Youtube/Vlado Vričan reprofoto
  • Tatranské krásy nadchnú veľa ľudí, no okrem krás majú naše hory aj nečakane nebezpečné trasy
  • Toto je 5 chodníkov, na ktoré sa bez sprievodcu pravdepodobne nedostaneš

V Tatrách nájdeš okrem klasických atrakcií s horou turistov na úzkych prírodných chodníkoch aj také oblasti, kde sotva vkročila ľudská noha. Ťažšie trasy sa stávajú rok od roka populárnejšími.

Ľudia majú často dostatok sebadôvery a guráže, aby sa na ťažký výstup vydali. Nerozvážny výber ťa však môže stáť viac, ako len zabitý deň, preto zapoj k odvahe aj rozvahu, a ak nie si profík, bez sprievodcu sa do nasledujúcich výstupov nepúšťaj.

Na Ostrý Roháč a Plačlivé

Tieto vrchy sú považované za najkrajšie a najčarovnejšie v Západných Tatrách. Pripomínajú čertove rohy a túra na nich je rovnako čertovsky dlhá a ťažká. Zakončí ju však pohľad na čarovné Roháčske plesá. Terén výstupu je exponovaný a náročný. 

Cesta začína z Chaty Zverovka v okrese Tvrdošín. Následne je potrebné sa prepracovať cez rázcestie v Zadnej Látanej doline, sedlo Zábraň, Rákoň, Volovec a Jamnícke sedlo. Až po týchto úsekoch sa dostaneš na Ostrý Roháč a hneď po ňom na Plačlivé. Ďalej tvoja túra povedie cez Smutné sedlo na Roháčske plesá, Roháčsky vodopád a Adamcuľu. Takto zídeš naspäť k štartovaciemu bodu.

Nie všetky úseky túry sú ťažké, no s dĺžkou chôdze stúpa aj jej náročnosť. Viaceré časti sú zabezpečené umelými technickými pomôckami. Keď ťa trasa chytila za srdce, a rozhodol si sa ju v blízkej budúcnosti zdolať, nezabudni skontrolovať predpoveď počasia. Ktorákoľvek z uvedených ciest sa neodporúča nielen neskúseným, ale aj skúseným turistom v nepriaznivom počasí.

Trasa v sebe zahŕňa to najkrajšie a najatraktívnejšie z bohatej turistickej ponuky Roháčov. Hrebeňovka medzi Volovcom a Smutným sedlom má miestami takmer horolezecký nádych.

  • Obtiažnosť: Náročná
  • Trvanie: 9,5 hod.
  • Výška: 2 125 m n. m.

zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Výstup do Priečneho Sedla

Trasa začína v Starom Smokovci stálym stúpaním na Hrebienok, terén vyzerá spočiatku priateľsky, no za Obrovským vodopádom ústiacim do Veľkej Studenej doliny okolie začne pritvrdzovať. V hornej časti Malej Studenej doliny leží Päť Spišských plies. Z nej musíš ísť na Téryho chatu, kde, ak si tam už niekedy bol, vieš, že ťa terén trochu vytrápi.

 Z Téryho chaty prechádzaš cez bočný hrebienok Hladkého štítu do Kotliny pod Sedielkom. Je zaistený reťazami a inými pomôckami pre bezpečný výstup, nakoľko je stúpanie skutočne ostré. Chodník má iba jeden smer, a to Priečne sedlo, ktoré je vysoké 2352 m n. m.

Zo sedla vedie cesta nadol cez dlhý traverz na Zbojnícku chatu, od ktorej môžeš pokračovať nadol Veľkou Studenou dolinou nad Rainerovu chatu. Posledná časť cesty vedie naspäť cez Hrebienok do Starého Smokovca.

  • Obtiažnosť: Náročná
  • Trvanie: 8,5 hod.
  • Výška: 2352 m n. m.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Výstup na Prostredný hrot

Exponované pasáže, krásne výhľady Vysokých Tatier. Aj to charakterizuje Prostredný hrot. Po zdolaní náročného terénu uvidíš západné steny Lomnického štítu a do celej Veľkej a Malej Studenej doliny.

Touto trasou ťa prevedie sprievodca. Trvanie výstupu a terén sú skutočne náročné. Cestička vedie z Hrebienka turistickým chodníkom hore Malou Studenou dolinou, tak, ako pri výstupe na Priečne sedlo, okolo Téryho chaty. Zdá sa, že práve za touto chatou sa zväčša začína všetka zábava, samozrejme, iba vtedy, ak máš s turistikou v horách hojné skúsenosti.

Ďalej pokračuješ cez Dubkeho lávku až na vrchol. Zostupuje sa do Malej Studenej doliny.

  • Obtiažnosť: Náročná
  • Trvanie: 8 – 9 hod.
  • Výška: 2 441 m n. m.

zdroj: Wikimedia/Michal Klajban

Výstup na Ľadový štít

Sedák, prilba, lano. Ani bez jednej z týchto vecí sa do výstupu na Ľadový štít nepúšťaj. Opäť sa nachádzame vo Vysokých Tatrách. Trasa sa motá okolo Téryho chaty, a keďže je už jasné, ako sa na ňu dostaneš, začneme od nej.

Výstup vedie do Ľadovej priehyby, ktorá je medzi Zadným Ľadovým štítom a Ľadovým štítom. Ďalej pokračuje priamo po hrebeni cez Ľadového Koňa, exponovaný 30 metrov dlhý úsek hrebeňa, ktorý smeruje až na vrchol Ľadového štítu.

Z jeho vrchu uvidíš Belianske Tatry aj Vysoké Tatry. Vrátiš sa tou istou cestou smerom dole. Je vhodné, aby si mal vždy aj nejaký batoh s čajom a jedlom. Nutnosťou je aj čiapka, vetruvzdorná bunda a rukavice. Prilbu a sedák nemusíš mať vlastný, ak si objednáš horského sprievodcu, ten ti potrebný materiál poskytne.

  • Obtiažnosť: Veľmi náročná
  • Trvanie: 8 – 9 hod.
  • Výška: 2 627 m n. m.

zdroj: Youtube/Vlado Vričan reprofoto

Bonus: Orlia prť

Je považovaná za najnebezpečnejšiu, najnáročnejšiu a najatraktívnejšiu zaistenú trasu vo Vysokých Tatrách. Musíme pripustiť, že sa už jedná o Poľské Tatry, keďže trasa začína na ich hranici, preto sme ju spomenuli ako bonus.

Do Lysej Poľany sa dostaneš pohodlne autobusom alebo autom. Cesta pokračuje do sedla Zawrat okolo kolmého 70 metrového vodopádu Siklawa cez dolinu Piatich poľských plies. Neminie ťa Kozie sedlo, Kozí vrch, ktorý je najvyšším bodom Orlej prte, hrebeň Granáty, vrch Skrajny, Bučianske veže a na záver sedlo Krzyzne, z ktorého musíš zostúpiť cez turistickú chatu pri Prednom poľskom plese naspäť na Lysú Poľanu.

Reťaze doprevádzajú v kolmých stienkach kramle i rebríky. Hlbokým zárezom sedla prechádza naprieč žltá značka. Prvá ústupová trasa, kde si to mnohí, ktorí podcenili svoje schopnosti, radšej rozmyslia.

Výstup na najvyšší vrch Orlej prte, Kozí vrch, jednoduchší nebude. Chodník sa kľukatí a prechádza z jednej strany na druhú. Trasa je náročná na fyzickú kondíciu a opatrnosti nie je nikdy dosť, lebo skala je dokonale vyhladená od návštevníkov.

Prechod uvedenou trasou trvá priemerným turistickým tempom 15 hodín. Samotný výstup na Orliu prť potrvá približne 6 hodín, záleží, koľko turistov na trase stretneš.

  • Obtiažnosť: Veľmi náročná
  • Trvanie: 15 hod.
  • Výška: 2 291 m n. m.

zdroj: Wikimedia/Jerzy Opiola
Zdroje: Kopce, Slovakia Travel, Kam na hory, Horský vodca, Hiking

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá