Otázky na pohovoroch slovenských zamestnávateľov, ktoré už nemajú v dnešnom svete čo robiť

  • Na pracovných pohovoroch na Slovensku nebýva nepripravený a neprofesionálny iba uchádzač o zamestnanie, ale aj personalista alebo zamestnávateľ. ktorý si myslí, že personalistu nepotrebuje a pohovor zvládne sám
  • Pokiaľ patríš do tejto skupiny, skús klásť otázky k veci, k práci a nasledovným sa vyhni
rawpixel-com-351765
Unsplash
  • Na pracovných pohovoroch na Slovensku nebýva nepripravený a neprofesionálny iba uchádzač o zamestnanie, ale aj personalista alebo zamestnávateľ. ktorý si myslí, že personalistu nepotrebuje a pohovor zvládne sám
  • Pokiaľ patríš do tejto skupiny, skús klásť otázky k veci, k práci a nasledovným sa vyhni

Kde sa vidíte o 5 rokov?

Pokiaľ tvoja firma nie je úplný sen každého zamestnanca, tak sa o 5 rokov vidím kdekoľvek inde. Na túto otázku aj tak reálnu odpoveď nedostaneš, keďže zamestnanec nechápe, čo od neho chceš počuť, tak ti vtieravo odpovie, že vo vašej firme, prípadne niečo neutrálne.

Aké sú vaše slabé stránky?

Naozaj očakávaš, že ti budúci zamestnanec povie, že je konfliktný typ, často mešká a je lenivý? Väčšinou odpovie žiadne alebo si vymyslí niečo, čo je v podstate pozitívne.

Pozerám, že nie ste odtiaľto, nebude vám vadiť dochádzanie?

Pokiaľ zamestnanec uvedie v životopise trvalé bydlisko, ktoré je 150 kilometrov od miesta, kde si hľadá zamestnanie, pravdepodobne tam už býva alebo sa tam chystá bývať a dochádzanie každý deň by mu rozhodne robilo problém. Táto otázka je teda úplne zbytočná, ale žiaľ častá.

Aké je vaše vysnívané zamestnanie?

Prijmeš zamestnanca, ktorý povie niečo úplne iné, než bude jeho náplň práce? Myslíš, že niekto sníva napríklad o tom, že bude odpovedať na e-maily nahnevaným zákazníkom?

Aká je vaša predstava platu?

Plat by mal byť uvedený už v inzeráte, pokiaľ si fér firma a nepodhodnocuješ zamestnanca. Pokiaľ plat neuvedieš v inzeráte a napíšeš, že sa ho uchádzač dozvie na pohovore, tak mu ho povedz ty a nepýtaj sa. Uchádzač nevie, aký máte obrat a koľko si môžete dovoliť vyčleniť na zamestnanca a je možné, že sa hlási na prácu, ktorú predtým nerobil, čiže nemá predstavu, ako je ohodnotená a keďže prácu potrebuje, pravdepodobne povie nižšiu sumu, než by chcel.

pexels-photo-29642

Máte pekné vlasy/oči/hocičo.

Ďakujem, ale neprišla som na pohovor do bordelu, ale do serióznej firmy. Komplimenty a žoviálne vtipy si nechaj na doma. Na pohovor nepatria.

Chystáte sa mať deti? Ste vydatá?

Osobné otázky tiež nepatria na pohovor a smrdí to trochu diskrimináciou. Pôsobí to tak, že chceš zamestnanca, ktorý sa bude venovať iba práci a súkromný život odloží bokom. Prípadne, že ti zamestnankyňa neodíde na materskú.

Prečo by sme mali zo všetkých uchádzačov vybrať práve vás?

Uchádzač o zamestnanie tých ostatných pravdepodobne nepozná, takže to nevie reálne posúdiť. A taktiež sa dočkáš iba naučenej odpovede s jeho kvalitami, ktoré si najskôr prečítal vo vzore motivačného listu na profesii.

Ako veľmi chcete v tejto firme pracovať?

Odtiaľto až po koniec miestnosti – tak veľmi.

Ako by vás definovali vaši priatelia?

Neviem. Spýtaj sa ich. Opäť nastupuje vynútená samochvála a nikto ti nepovie, že moji priatelia by povedali, že na všetko len pindám, nemám rada ľudí a neznášam prácu v kancelárii. Ak máš skúsenosti s ďalšími nevhodnými alebo zbytočnými otázkami na pohovoroch, napíš nám ich do komentárov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK