Tieto byty snov vo virtuálnom svete ťa okamžite zaujmú. Slovenské grafické štúdio odvádza výnimočnú robotu

  • Kedysi nebolo možné pozrieť si svoj budúci byt v plnej paráde, kým nebol hotový a zariadený
  • Dnes môžeš zahodiť predstavivosť a pozrieť si ho hneď na vlastné oči vďaka virtuálnej realite
fps
60fps
  • Kedysi nebolo možné pozrieť si svoj budúci byt v plnej paráde, kým nebol hotový a zariadený
  • Dnes môžeš zahodiť predstavivosť a pozrieť si ho hneď na vlastné oči vďaka virtuálnej realite

Výber a kúpa nehnuteľnosti je vážny krok, ktorý netreba uponáhľať. Konkrétny byt či dom sa stane tvojím domovom na dlhé roky, musí ladiť s tvojím vkusom a musíš sa v ňom cítiť dobre. Ak si však vyberáš z projektov, ktoré sú len vo výstavbe, je ťažké predstaviť si podľa niekoľkých vizualizačných fotiek, ako to všetko bude vyzerať. Teraz však prichádza prielom v developérskom biznise. Sú ním prezentácie vo virtuálnej realite.

Technologickej novinke sa venuje aj bratislavské grafické štúdio 60fps, ktoré založili traja mladí Slováci. Skúsenosti s tvorbou virtuálnej reality nazbierali pri tvorbe počítačových hier, odkiaľ bol len krok k vytváraniu 3D architektonických vizualizácií v reálnom čase. Ich šikovnosť si okamžite všimla developerská spoločnosť YIT, s ktorou vlani odštartovali spoluprácu. Dnes v štúdiu vyrábajú kvalitné virtuálne prezentácie bytov ako na páse a posúvajú tak realitný biznis o kus ďalej.

A ako vlastne taká prezentácia vo VR vzniká?

„Vychádzame z pôdorysov bytov a podlaží, z ktorých vyťahujeme základnú hmotu bytu, teda steny a podlahy. Prostredie vytvárame v enginoch, v ktorých potom beží aj hotový virtuálny svet. Keď sú steny vo VR postavené, je potrebné byt zariadiť. Nábytok preberáme z databáz, alebo ho modelujeme nanovo – sme takí virtuálni interiéroví dizajnéri. Kladieme dôraz na interaktívne prvky, aby sa v bytoch dali meniť napríklad materiály na podlahách či dverách. Veda je v tom, naladiť všetko tak, aby to vyzeralo prirodzene, či už ide o  materiály na rôznych objektoch, svetelnosť, alebo možnosti kolízií,“ vysvetľuje Peter Plachý zo 60fps.

V štúdiu zvyčajne pracujú až na šiestich bytoch súčasne a proces vývoja jednej prezentácie trvá asi mesiac. Výsledok, teda virtuálny byt, je možné si pozrieť na viacerých platformách – na počítači, tablete aj smartfóne. Oveľa realistickejší je však zážitok s VR headsetom. Stačí si nasadiť špeciálne okuliare a slúchadlá a hneď sa môžeš „prechádzať“ po svojom vysnívanom byte so všetkými detailami. Pomocou ovládača sa môžeš interaktívne preklikávať z jednej izby do druhej. Zároveň môžeš meniť parametre bytu v reálnom čase. Preferuješ namiesto bukových parkiet orechové? Klik! Nevyhovuje ti farebnosť stien? Ďalší klik.

Ako sám Peter hovorí, v 60fps svoju prácu doslova milujú. Je to niečo také ako stavať každý deň, dielik po dieliku, veľkú virtuálnu skladačku.„Veľmi ma baví vytváranie virtuálnych svetov i modelovanie nábytkov a rôznych objektov. A hoci sa priestory až tak veľmi nemenia, keďže ide vždy o byt, je zaujímavé byť prvý, kto doň vstúpi. No a samozrejme prejsť sa tým priestorom, ktorý človek vytvorí, je naozaj skvelý pocit,“ dodáva mladý vývojár.

Vďaka technológiám 21. storočia a šikovnosti takýchto nadšencov si už záujemcovia o byty nemusia vystačiť len so statickými fotografiami či vlastnou predstavivosťou. Dobe a realitnému biznisu velí VR!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech