Tieto startupy zmenia svet, sú medzi nimi aj Slováci. Bojujú proti klimatickým zmenám a robia zo Zeme lepšie miesto

  • Klimatické zmeny si vyžadujú okamžitú odpoveď. A niekoľko startupov zo Slovenska a okolia ju ponúka
  • Najlepšie startupy, ktoré podporujú svetovú udržateľnosť, zabojujú o investíciu vo výške minimálne 250 000 €
  • Všetko pritom môžeme sledovať naživo – veľká udalosť Demo Day bude plná skvelých nápadov, ktoré môžu zmeniť svet
stt
visitbratislava / CIVITTA
  • Klimatické zmeny si vyžadujú okamžitú odpoveď. A niekoľko startupov zo Slovenska a okolia ju ponúka
  • Najlepšie startupy, ktoré podporujú svetovú udržateľnosť, zabojujú o investíciu vo výške minimálne 250 000 €
  • Všetko pritom môžeme sledovať naživo – veľká udalosť Demo Day bude plná skvelých nápadov, ktoré môžu zmeniť svet

Produkcia skleníkových plynov dosahuje neudržateľnú úroveň. Vedci sa zhodujú, že potrebujeme zredukovať aspoň 50 % emisií každý rok, aby sme najneskôr v roku 2050 dosiahli nulové čísla. Práve emisie skleníkových plynov sú hlavným dôvodom zvyšujúcej sa globálnej teploty Zeme, ktorá sa blíži k nebezpečným a nenávratným hodnotám.

To, čo tak ľudstvo dnes okrem vzájomnej súdržnosti potrebuje, sú inovatívne riešenia, ktoré si do rúk častokrát berú nádejné startupy. A mnoho z nich vzniká aj na Slovensku alebo v susedných krajinách – na svoj štart však potrebujú peniaze, mentoring, networking, správny tím a celkovú akceleráciu.

Momentálne sa v Bratislave o to stará napríklad známy startupový akcelerátor Challenger, ktorý pod seba vzal niekoľko startupov, ktoré následne nielen posunie vpred, no dá im príležitosť získať aj prvé veľkú investíciu. Vo svojej sieti majú až 350 mentorov, ktorým prešlo cez ruky vyše 1 100 startupov.

Startupy získavajú v akcelerátore Challenger 5-mesačný mentoring, ktorý vyvrcholil 10. februára o 18:00 cez takzvaný Demo Day, kde sa proti sebe postavia najlepšie startupy zo strednej a východnej Európy, ktoré riešia aktuálne problémy na tému udržateľnosť. A sú medzi nimi aj nádejné slovenské nápady.

zdroj: Pixabay / Nextvoyage

Prečo je to dôležité?

Dobré nápady nemusia mať ľudia, ktorí zároveň vedia riadiť firmy alebo predávať svoje nápady ďalej. Mladé startupy čelia veľkým prekážkam, ktoré majú na vlastnej nohe častokrát problém prekonať. Akcelerátory slúžia ako zrýchľovače týchto úvodných procesov. Nové myšlienky hádžu medzi zabehnutých mentorov, expertov a odborníkov.

Startupom navyše môžu pomôcť získať svoj prvý funding (Series A), zatiaľ čo menšiu sumu na „prežitie“ (zvyčajne do 100 000 €) poskytujú najlepším aj samotné akcelerátory. Kým akcelerátor pomáha s vecami „naokolo“, jadro startupu sa môže posunúť do ďalšej fázy vývoja, a to je reálna práca na výrobe. Je to skrátka praktické a kľúčové pre vznik nových odvážnych myšlienok.


Pomoc firmám ako napríklad nakopnúť na podnikanie, vylepšiť ich biznis model, vstúpiť na trh a získať zákazníkov, partnerov a investorov pre ďalší rozvoj má za cieľ aj akcelerátor Challenger, ktorý vyvrcholí 10. februára na Demo Day.

V slovenskom akcelerátore Challenger získavajú startupy 5-mesačný mentoring. Výsledkom celého snaženia je Demo Day, kde startupy proti sebe postavia svoje projekty a pokúsia sa ich odprezentovať potenciálnym investorom v rámci seed fundingu, kde môžu získať investície v minimálnej výške 250 000 € od CB Investment Management, kapitálového fondu, ktorý investuje aj na Slovensku. Pre lokálne startupy s nádejnými nápadmi ide o raketový skok dopredu.

Demo Day, vyvrcholenie startupového akcelerátora Challenger, môžeš sledovať prostredníctvom livestreamu. Okrem samotnej prezentácie startupov bude mať segment aj spoluzakladateľ nesmierne úspešného startupu Bolt Martin Villig. V porote budú Michal Nešpor z CB Investment Management, Riivo Anton, zakladajúci partner estónskeho United Angels VC a Eamonn Carrey, Managing Director londýnskeho akcelerátora Techstars. 

Finálové startupy 

Do tohtoročného finále sa dostalo 7 startupov, ktoré chcú prostredníctvom svojich inovatívnych technológií zlepšiť život na Zemi všetkým ľuďom. Pozrime sa na ne:

AgeVolt

Startup AgeVolt zo Slovenska predstavuje digitálny ekosystém dostupných inteligentných nabíjacích staníc pre elektromobily, spoločne s dynamickým riadením energie. Zároveň si prostredníctvom vlastnej digitálnej meny môžu vlastníci na peer-to-peer digitálnej platforme zdieľať elektronabíjačky. 

zdroj: AgeVolt - Slovenský startup, ktorý sa zameriava na elektronabíjačky.

Archee

Slovenský startup Archee prináša SPEAR Hydro – patentovaný mechanický systém, ktorý premieňa energiu z toku rieky na čistú a zelenú elektrinu. SPEAR Hydro je umiestnený v recyklovanom riečnom člne, ktorý stačí iba zakotviť pri brehu a napojí sa na miestnu sieť. Môže generovať 190 kW elektriny a je bez environmentálnej záťaže. Zapojením jedného systému pomôže ušetriť okolo 8 200 ton CO2 za 10 rokov.

zdroj: Archee - Mechanický systém zakotvený na brehu rieky, ktorý premieňa energiu z toku rieky na elektrinu.

E-Vision

E-Vision vyvíja riešenia, ktoré umožňujú, aby batérie fungovali lepšie a efektívnejšie, pretože až 80 % batérií zlyháva predčasne. Základom ich prístupu je technológia neinvazívnej obnovy kapacity založená na aplikovaní elektrických impulzov do batérií. Tieto elektrické „šoky“ dokážu vyčistiť ich vnútorné prostredie a obnoviť stratenú kapacitu.

zdroj: E-Vision - Prístroj na obnovu stratených kapacít batérií.

Livestock Insider

Startup Livestock Insider chce zlepšiť chov hospodárskych zvierat a spôsob riadenia prísunu krmiva. Pre tento účel vytvorili softvér na cloudovej platforme. Tá zbiera a analyzuje dáta zozbierané z IoT zariadení a vďaka strojovému učeniu poradí, ako zlepšiť výživu hospodárskych zvierat. Technológia tak zvýši produktivitu fariem.

zdroj: TASR / Henrich Mišovič - Startup Livestock Insider chce zlepšiť chov hospodárskych zvierat.

eROBOT

Startup eROBOT navrhuje, vyvíja a implementuje inteligentné riešenia pre samoúdržbu a starostlivosť o mazanie priemyselnej robotiky. Vytvorili a vyrobili kompletný systém, ktorý zahŕňa filtračné zariadenia, senzory a softvér. Využitím tohto riešenia sa zvýši produktivita a úspory nákladov, pretože systém predlžuje použiteľnosť oleja až po dobu životnosti robota. To eliminuje prestoje a odstávky robotických liniek z dôvodu servisu alebo poruchy.

zdroj: eRobot- eRobot vyvíja riešenia pre údržbu a starostlivosť priemyselnej robotiky.

GroundCom

Vo vesmíre je množstvo malých satelitov, ktoré komunikujú so svojou pozemnou základňou iba hodinu denne, keď nad ňou satelit prelieta. Startup GroundCom prišiel s myšlienkou vytvoriť sieť takýchto pozemných staníc po celom svete, ktoré bude možné ovládať na diaľku – online. Vďaka tomu operátori získajú prístup k desiatkam pozemných staníc, ktoré si môžu prenajímať podľa potreby.

zdroj: GroundCom - Startup GroundCom prepojí pozemné stanice a satelity vo vesmíre.

RE-leaf

Startup RE-leaf prišiel s nápadom recyklovať opadané lístie na super-udržateľný papier, čím pomôže mestám dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Takýto papier je šetrný k životnému prostrediu, pretože pri jeho výrobe sa nepoužívajú žiadne chemikálie. Výsledkom je výrazné zníženie emisií CO2 , nižšia cena produktu a eco-friendy papier, ktorého spotreba nepredstavuje riziko pre prírodu.

zdroj: ReLeaf - Ukrajinský startup recykluje opadnuté lístie na udržateľný papier.

Najlepšie startupy sa pobili v stredu 10. februára

Akcelerátor Challenger a jeho Demo Day rozbehla konzultačná spoločnosť CIVITTA s podporou Swiss Re, Microsoft, ZSE, Vienna Business Agency, Slovak Business Agency, Slovak Investment Holding, MMLaw a v spolupráci so Slovak American Foundation, Interreg Central Europe InNow a EIT Climate-KIC. Slovenským a stredoeurópskym startupom pomáhajú prekonávať prekážky aj hranice a už roky sú liaheň skvelých nápadov.

Zdroj: guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá