Tím ambicióznych Slovákov chce pomôcť ľuďom zorientovať sa v džungli slovenskej byrokracie

 • Začalo sa nové obdobie čerpania eurofondov a mnoho z nás cíti, že potrebujeme zásadnú zmenu
 • Pomôcť k zmene by mal aj nový projekt Návody.Digital
cil
pexels.com
 • Začalo sa nové obdobie čerpania eurofondov a mnoho z nás cíti, že potrebujeme zásadnú zmenu
 • Pomôcť k zmene by mal aj nový projekt Návody.Digital

Bežnému Slovákovi sa už určite neraz pozastavil rozum nad množstvom úkonov, ktoré musí aj v dnešnej digitálnej dobe urobiť, ak potrebuje niečo vybaviť. Behanie po úradoch, nosenie papierov sem a tam zrejme nepatrí medzi obľúbené hobby mnohých z nás. Predstav si však, že by sme mali k dispozícii portál, ktorý by nám pomohol zorientovať sa v džungli slovenskej byrokracie.

Vyriešenie životných situácií, resp. e-government služby a užívateľské príručky k nim dostupné na slovensko.sk sú často neprehľadné, elektronické žiadosti a podania z veľkej časti neprebádané. Partia šikovných Slovákov sa rozhodla zjednodušiť občanom a podnikateľom zorientovať sa v e-službách štátu a pomôcť im s vybavovaním ich životných situácií.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: Slovensko.Digital

Chcú vytvoriť miesto, kde si každý nájde návod, čo má robiť, keď chce vybaviť svoju životnú situáciu (napr. kúpu nehnuteľnosti, zmenu trvalého bydliska a pod.) a to online v podobe interaktívnych „to-do“ listov.

Veľa peňazí a žiadne výsledky

Na informatizáciu sa od roku 2007 minulo 900 miliónov eur, ale úradníkom stále robíme poštára. Začalo sa však nové obdobie čerpania eurofondov a mnoho z nás cíti, že potrebujeme zásadnú zmenu. Zmenu chce priniesť občianske združenie Slovensko.Digital.

„V našich postojoch a návrhoch sa inšpirujeme skúsenosťami krajín, ktoré sú na popredných miestach kvality elektronizácie verejnej správy. Veríme, že Slovensko má potenciál využiť tieto skúsenosti vo svoj prospech a zaradiť sa k svetovým lídrom v tejto oblasti,“ hovoria členovia združenia.

Ich cieľom je, aby digitálne služby štátu boli jednoduché, dávali zmysel a mali normálne ceny. „Nutne musíme zvýšiť transparentnosť a efektívnosť vynakladania verejných zdrojov ako aj participáciu odbornej verejnosti pri elektronizácii verejnej správy.”

Zatiaľ sa podarilo urobiť:

 • Zastaviť nezmyselné IT projekty v hodnote stoviek miliónov eur.
 • V rámci ich ekosystému vytvoriť vlastné produkty, ktoré zlepšujú používateľom používanie štátnych elektronických služieb, ako napríklad GovBox.
 • Predstaviť vlastný etický kódex 
 • Rozvíjať najaktívnejšiu komunitu IT odborníkov na Slovensku.
 • Analyzovať a upozorniť na závažné nedostatky niektorých z desiatok IT projektov ich metodikou Red Flags
 • Pripraviť vlastné návrhy systémových opatrení na zlepšenie štátneho IT.

Jedna miliarda sa už minula, ale ďalšia sa minie najbližie roky. Nedovoľme, aby to dopadlo rovnako, urobiť tak môžeš TU.

Čo je ešte potrebné urobiť?

 • Doplniť obsah: je potrebné dať dohromady ľudí, ktorí spíšu postupy, ako jednotlivé životné situácie vybaviť online.
 • Právnu kontrolu: zaplatiť právnikov, ktorí overia, že informácie sú spoľahlivé.
 • Programátorov: zaplatiť programátorov, ktorí sfunkčia stránku Návody.Digital.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech