Tím skCube hlási problém. Prvá slovenská družica prestala fungovať podľa plánu

  • Slovenskú družicu vypustili do vesmíru pred približne dvomi týždňami a donedávna všetko fungovalo takmer perfektne. Tím však aktuálne rieši problémy, družica totiž prestala plniť úlohy tak, ako by mala.
collagedf
skCube.sk
  • Slovenskú družicu vypustili do vesmíru pred približne dvomi týždňami a donedávna všetko fungovalo takmer perfektne. Tím však aktuálne rieši problémy, družica totiž prestala plniť úlohy tak, ako by mala.

Prvé momenty po vypustení tohto unikátneho zariadenia do vesmíru boli spojené s veľkou radosťou a zadosťučinením tímu, ktorý na projekte pracoval 5 rokov. Takmer všetky zariadenia a mechanizmy s výnimkou drobností na skCube fungovali lepšie, než vesmírni nadšenci predpokladali, a mohli tak z nej prijímať prvé dáta a výsledky plnenia úloh. Cez víkend sa však začali vynárať problémy.

Družica totiž prestala fungovať tak, ako by mala. V sobotu tak tím skCube na svojej stránke zverejnil takéto info: „Počas prvého dnešného ranného preletu družice skCUBE sme prijali pomocou našich anténnych systémov len packety z komunikačného systému COM. Počas včerajšieho posledného nočného preletu pracovali všetky systémy družice v poriadku. K vzniku problému tak muselo dôjsť v čase keď sme s družicou nemali spojenie. Pravdepodobne ide o problém s palubným počítačom OBC,“ napísali.

Ich technický tím už údajne pracuje na analýzach a náprave problému, no do dnešného dňa sa im situáciu nepodarilo vyriešiť. Pozitívnou správou však je, že vysielač družice nevykazuje známky poškodenia, ktoré by mohlo takýto výpadok zapríčiniť. Oficiálne vyhlásenie k tomu zatiaľ SOSA nepodala. Je preto zbytočné polemizovať o tom, čo mohlo problém spôsobiť a či vôbec ne možné ho zo Zeme vyriešiť.

Portál dsl.sk, ktorý na problém upozornil, sa vo svojom článku pustil do polemiky o skutočnom význame projektu skCube. Tímu skCube vytýka nedostatočnú komunikáciu problému. Podľa neho tiež ide najmä o popularizačný projekt, ktorý má ďaleko od špičkovej vesmírnej technológie a nemôžeme porovnávať s komplikovanými satelitmi, ktoré prinášajú nové objavy a pre ľudstvo užitočné poznatky.

Či už je táto kritika oprávnená alebo nie, na bližšiu analýzu a informácie o riešení problémov družice zo strany tímu skCube si budeme musieť počkať. Prvá slovenská družica však stále obieha po svojej orbite asi vo výške 500 kilometrov a prechádza pritom oboma pólmi. Pre informáciu, jedno obletenie Zeme jej trvá približne hodinu a pol. Záujemci môžu jej polohu sledovať online na stránke skCube.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech