Timelapse od Google ti ukáže, ako veľmi sa niektoré miesta na Zemi za posledných 32 rokov zmenili

  • A treba povedať, že od roku 1984 sa toho zmenilo dosť.
the_aral_sea_is_drying_up-_bay_of_zhalanash_ship_cemetery_aralsk_kazakhstan
  • A treba povedať, že od roku 1984 sa toho zmenilo dosť.

Prešli tri dekády, a niektoré miesta na Zemi sa zmenili na nepoznanie. Za niektoré je zodpovedná ruka človeka, za iné príroda, ktorá si takto vyrovnáva účty. Kamkoľvek sa pozrieš, môžeš vidieť obrovské zmeny, ktoré sa dejú po celej Zemi.

Google Earth sa opäť raz prekonal a dáva dokopy snímky z celého sveta, od roku 1984 až po súčasnosť. 5 miliónov snímok ti umožní putovať kamkoľvek po zemi a pozrieť si zásadné zmeny, ktorými naša Zem sa posledných 32 rokov prešla.

Chris Herwig, manažér pre Google Earth Engine, hovorí, že prebrali zhruba 3 kvadrilióny pixelov (pre zvedavých je to číslo 3 a po ňom nasleduje 15 núl) z viac než 5 000 000 snímok. Na chod ich najnovšieho update-u vďačia ako starým snímkom, ktoré im dodal Ladsat Global Archive Consolidation Program, tak aj najnovším fotografiám z dvoch nových satelitov Landsat 8 a Sentinel-2.

Asi netreba ani hovoriť, že na stránkach Google Earth Engine by si dokázal stráviť doslova hodiny a iba tak náhodne zadávať rôzne miesta, ktoré ti napadnú. Ak toľko času nemáš a svoju zvedavosť ukojíš aj jednoduchšie, potom si pre teba Google prichystal niekoľko fakt zaujímavých videí, ktoré zavesil na Youtube pre všetkých, ktorí si ich chcú užiť. Ak ťa teda napríklad zaujíma, čo sa stalo s Aralským jazerom či ako chceš vidieť zmeny, ktoré za posledné roky nastali v Dubaji, klikaj na nasledujúce videá a nechaj si vyraziť dych.

Začnime napríklad konštrukciou Al Khiran Pearl City v Kuvajte, ktorá vyzerá ako komunikácia mimozemšťanov:

Neuveriteľná premena Dubaja v Spojených arabských emirátoch. Sme len zvedaví, ako by takýto timelapse vyzeral ešte o pár rokov neskôr.

Provincia Nuflo de Chavez v Bolívií pripomína pohľad cez kaleidoskop:

A takto sa budoval Fort McMurray v kanadskej Alberte:

Samozrejme, že nie všetko môže iba rásť a prekvitať. Niektoré miesta stretol smutnejší osud, a na tento zoznam rozhodne patrí aj Aralské jazero medzi južnou časťou Kazachstanu a Uzbekistanom, ktoré takmer zmizlo z povrchu zemského:

Sleduj perskú rieku Pucallpa, ktorá ako by sa doslova hadila po zelenom trávniku. Tento timelapse sa dá pozerať stále:

Ak sa ti málilo a potrebuješ vidieť viac, klikni na Youtube a sleduj ďalej.

zdroj a videá: sciencealert.com/Youtube, zdroj titulnej fotografie: commons.wikimedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech