Tipy na kvalitné čítanie priamo od porotcov Krištáľového krídla

tom-hermans-9BoqXzEeQqM-unsplash
unsplash

Koncom uplynulého roka sa stretli odborné poroty Krištáľového krídla, aby rozhodli o nomináciách na cenu Krištáľové krídlo za rok 2021 v deviatich kategóriách. Silný pretlak osobností a počinov zaznamenala aj porota kategórie Publicistika a literatúra. Do finálnych nominácií nakoniec posunula tri osobnosti a ich literárne počiny. Za pozornosť však stoja aj ďalšie diela, ktoré mala porota na zozname. Tu sú tipy na výborné slovenské knihy, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti.

Tao Te Ťing – Doteraz v Európe neznáma staroveká kópia Lao c´ovho Tao Te ťingu sa po vydolovaní z čínskych archívov dostáva k čitateľom v unikátnej premiére. Popredná svetová sinologička a filozofka Marina Čarnogurská verejnosti ponúka prvý sinologický preklad doteraz odborníkmi nesprístupnenej Chešang kungovej kópie. Tento svojsky iný Tao Te ťing je unikátny aj tým, že všetky kapitolky sú doplnené o nadpisy, ktoré sú anotáciami vystihujúcimi stále živú Lao c´ovu múdrosť. Výpravná kniha tiež obsahuje špičkové kaligrafie, ktoré vytvoril čínsky umelec Paolo Zhang (Zhang Shuguang). Kánon o Ceste Tao a Energii Te, ktorý už vyše dve tisícročia zásadne ovplyvňuje východné myslenie i čínsku kultúru, sa tak k čitateľovi dostáva aj vo vizuálne pôsobivej podobe.

Odklínanie ticha – Séria nadčasových rozhovorov je výnimočná svojím nenásilným vniknutím autora „pod kožu“ pýtaného, postupným odkrývaním jeho duše, myšlienok, názorov a pocitov. Čitateľ sa stáva účastníkom nezvyčajne úprimnej sebareflexie, spovede o životných skúsenostiach, hodnotách, ale aj omyloch a životných ponaučeniach. Peter Škorňa sa v dialógoch zhovára s osobnosťami ako Emil Horváth, Božidara Turzonovová, Pavol Hamel, Martin Huba, Ľubomír Feldek, Juraj Lukáč, Dušan Kováč, Juraj Čutek, Katarína Vavrová, Robo Roth, Stanislav Štepka, Dalibor Karvay, Milan Ondrík, Fero Lipták či Zdeno Cíger.

Rekonštrukcia slovenských dejín – Vedeli ste, že Slovensko bolo chápané ako osobitné územie už v stredoveku, že Osmanská ríša používala na svojich mapách označenie Slovenská krajina a že existenciu Slovenska vnímal aj jeden z najväčších fyzikov všetkých čias Isaac Newton? Kniha Eduarda Chmelára je fascinujúcou rekonštrukciou podielu slovenského etnika na dejinách štátu na území Slovenska od najstarších čias až po vznik národného hnutia. Dokazuje, že Slovensko nie je umelý útvar vymyslený v 20. storočí, ale geograficky, historicky, politicky i kultúrne špecifické územie, ktorého identita sa formovala od najstarších čias.

Šesť cudzincov – Zlo nie je otázkou psychických úchyliek. Tie najväčšie zverstvá majú na svedomí úplne obyčajní ľudia. Stačí, aby sa im naskytla príležitosť. Tak ako pri protirómskom pogrome v malej obci na západnom Slovensku v roku 1928. Dovtedy bezúhonní občania tu pri nočnom lynčovaní zvlášť brutálnym spôsobom zavraždili šesť nevinných spoluobčanov. Marek Vadas sa po troch knihách odohrávajúcich sa v africkej kulise vrátil domov, aby sa voľne inšpiroval touto historickou udalosťou a na scénu sa pozrel očami priamych či nepriamych obetí, svedkov i páchateľov.

Ľútostivosť – Po ôsmich rokoch sa Stanislav Rakús prihovára čitateľom a čitateľkám v novej knihe poviedok Ľútostivosť. V tomto súbore próz uplatňuje na rozdiel od svojej doterajšej tvorby nový typ poetiky. Ide zväčša o príbehy, v ktorých prostredníctvom motívov choroby, ohrozenia, osamelosti, smrti, ale i konfrontáciou staroby s mladosťou a detstvom vznikajú vypäté obrazy zo života obyčajných ľudí. Napriek smútku príbehy prinášajú nádej a vieru. Ľútostivosť je fenomenálny súbor – dokonale namiešaný kokteil sústredenia, stíšenia sa, briskného jazyka aj humoru. Stanislav Rakús je za dielo nominovaný na cenu Krištáľové krídlo za rok 2021.

Dejiny slovenského divadla I. a II.  – Epochálne dielo, ktoré odborníci označujú za štátotvorný počin, ktorý identifikuje dejiny slovenského divadla. Ak ste nadšencami divadla, určite by nemalo chýbať vo vašej knižnici. Na čele autorského kolektívu týchto významných publikácií o slovenskom divadle stál Vladimír Štefko – divadelný kritik, pedagóg, znalec súčasného divadla a divadelnej histórie. Za toto dielo je Vladimír Štefko nominovaný na cenu Krištáľové krídlo za rok 2021.

Viety – Erik Jakub Groch v knihe nasleduje a básnicky rekonštruuje prirodzený svet, Husserlov Lebenswelt, „svet nášho života“, smerujúci od prírodovedeckých abstrakcií, ktoré svet nepozorujú ľudskými očami, ale očami teórií, k pišťaniu hniezdnej dutiny, k utváraniu miesta, kde je človek niekde doma.

Zjedol som Lautreca – Kniha Vandy Rozenbergovej je fiktívnou autobiografiou mladého muža narodeného v roku 1994. Rozprávač príbehu Bubi opisuje svoje dospievanie, ktorému dominuje zvláštny vzťah s matkou. Bubiho život je emotívna mapa kultúrnych vplyvov, do ktorej sa však postupne zapisuje zločin: on a mama Lasička riskujú životy najbezbrannejších. To, čo robia, je pravdepodobne na hranici etiky a morálky – ale možno nie. Text knihy je doplnený kresbami autorky. Vanda Rozenbergová je niekoľkonásobná finalistka ocenenia Anasoft litera.

Hlad/Smäd – Dvojitá porcia temnej imaginácie Jozefa Kariku vychádza ako dvojkniha Hlad/Smäd. Každá z kníh ponúka samostatný zážitok, no pri čítaní oboch nadobúda príbeh nové významové vrstvy. Neprirodzene vysoký muž s kufrom, v ktorom sa ukrývajú tie najhoršie nočné mory, brutálny vrah v žltej vetrovke, strašidelná maska zo starej vrecoviny… Mrazivé rozprávanie zachytáva storočie prízračnej histórie vrchu Čebrať a blízkeho Ružomberka. Autor ho podáva cez majstrovsky vyskladanú mozaiku príbehov, ktoré sa preplietajú v priestore aj v čase.

Filmové miesta – Slovensko je krajinou, ktorá z prírodného či kultúrno-historického hľadiska ponúka filmárom takmer všetko. Zelené hory, pralesy, holiny, pastviny, rozsiahle polia bez jediného kopca, dravé rieky aj pokojné toky, zasneženú krajinu i krajinu poznačenú výstavbou. Na kopcoch aj mimo nich má mohutné pevnosti, hrady, zámky či miesta s krásnymi prírodnými scenériami. Kniha Tomáša Galierika je prechádzkou po mestách, dedinách, horách i dolinách, kde sa nakrúcali viaceré slovenské a zahraničné filmy. Obsahuje vybrané filmové diela a osobnosti filmu vo vzťahu k miestam ich nakrúcania. Nájdete v nej množstvo lokalít, ktoré sa pomocou filmu podarilo zviditeľniť a na svojom putovaní objavíte veľa filmových zaujímavostí.

Matematický model večnosti a iné nočné kratochvíle – Súbor lyrických textov, krátkych príbehov a reflexií každodennosti. Ivica Ruttkayová v rámci originálnej básnickej licencie hľadá súvislosti medzi na prvý pohľad nespojiteľnými pojmami, ako sú realita a mágia, mystika a matematika alebo dočasnosť a večnosť. Ponúka pohľad na svet, kde všetko so všetkým súvisí a umenie sa stáva najdôležitejšou z možností, ako sa dá o rozporuplnej dobe, ktorú žijeme, hovoriť. Kniha je zároveň poctou tvorbe významného slovenského výtvarníka Miroslava Cipára.

Naši a svetoví –  Rozhovory so Slovákmi, ktorí sa presadili vo svete – Ľudí, ktorých profesionálne aj ľudské osudy zachytáva publicistka Ľubica Hargašová, na Slovensku stretnete iba zriedkakedy. A predsa sú pre nás všetkých príkladom, že aj malá krajina môže svetu ponúknuť špičkových odborníkov. Medzi tenučkú vrstvu najuznávanejších vedcov sa húževnatosťou, vytrvalosťou a umom zaradili naši intelektuáli, talentom umelci, zručnosťou a poctivou prácou remeselníci. Čo bránilo týmto ľuďom, aby sa presadili u nás doma? Kedy nastal prelomový moment, ktorý ich vymrštil medzi elitu? Vrátia sa niekedy? Na tieto a mnohé iné otázky odpovedajú tí, ktorí sa nevzdali a kráčali za svojím snom. Ľubica Hargašová je za jej profesionálne rozhlasové reportáže a za súčasné mimoriadne vydarené televízne mini portréty Naši svetoví nominovaná na cenu Krištáľové krídlo za rok 2021.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá