Tisíce ľudí sa búria proti spaľovaniu zahraničného rádioaktívneho odpadu na Slovensku. Výsledok mnohých šokuje

  • Len nedávno šéf enviro rezortu Ján Budaj bojoval za zákaz spaľovanie zahraničného rádioaktívneho odpadu na Slovensku
  • Dnes je všetko inak, tento dopad z Európy sa u nás bude spaľovať
  • To pobúrilo tisíce ľudí v petícii, starostov aj ekológov
bf
TASR/Greenpeace, Lukáš Grinaj
  • Len nedávno šéf enviro rezortu Ján Budaj bojoval za zákaz spaľovanie zahraničného rádioaktívneho odpadu na Slovensku
  • Dnes je všetko inak, tento dopad z Európy sa u nás bude spaľovať
  • To pobúrilo tisíce ľudí v petícii, starostov aj ekológov

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť – Javys v našej krajine zabezpečuje okrem iného aj vyraďovanie jadrových elektrární v Jaslovských Bohunciach či manipuláciu s vyhoreným jadrovým palivom a odpadom. Práve táto štátna firma, disponujúca tržbami vo výške viac ako 25 miliónov eur sa stala terčom masívnej kritiky. Tá na ňu padá z radov starostov obcí, environmentalistov aj obyčajných ľudí.

Jablkom sváru je v tomto prípade navýšenie spaľovania rádioaktívneho odpadu na Slovensku. Europoslanec Martin Hojsík na sociálnej sieti upozorňuje na nečakané  stanovisko Ministerstva životného prostredia. To ukázalo, že pri Jaslovských Bohuniciach sa bude spaľovať až dvakrát viac rádioaktívneho odpadu ako doteraz. Väčšinu spáleného odpadu bude pritom tvoriť ten zahraničný.

Uverejnil používateľ Martin Hojsík Utorok 13. apríla 2021

„Je to, priznám sa, šokujúca správa, keďže minister Budaj avizoval prípravu zákona, ktorý by takúto činnosť mal zakazovať. Problémy s odpadom by sa mali riešiť primárne pri zdroji a s najlepšími dostupnými technológiami. Naviac preprava by mala mať relevantné dôvody, medzi ktoré, žiaľ, nepatrí nevôľa spracovania odpadu v domovskej krajine,“ myslí si Hojsík.

Preprava takéhoto odpadu podľa neho znižuje motiváciu producentov riešiť problematiku rádioaktívneho odpadu, ktorá ani zďaleka nie je zvládnutá.

Malo by sa na Slovensku spaľovať viac rádioaktívneho odpadu?

„Však keď môžeme odpad zaviesť na Slovensko, prečo by sme sa s ním zapodievali doma. Navyšovanie spaľovania zahraničného (nízko) rádioaktívneho odpadu preto nepovažujem za krok správnym smerom. Nebude mať pozitívny dopad na naše životné prostredie a ani na vývoj udržateľných riešení,“ tvrdí Hojsík.

Proti tomuto kroku sa postavil aj primátor mesta Hlohovec, Miro Kollár. Mesto Hlohovec podľa jeho slov vyslovene žiadalo, aby bola v záverečnom stanovisku určená podmienka zákazu spracovania zahraničného rádioaktívneho odpadu.

„Aj napriek januárovým deklaráciám ministra Budaja o tom, že získal prísľub predsedov koaličných strán, že príde k zákazu spaľovania jadrového odpadu na Slovensku, zo záverečného stanoviska vyplýva niečo iné,“ konštatuje.

Neuvážený krok?

V pripomienke k Zákonu o radiačnej ochrane od Konfederácia odborových zväzov sa uvádza, že sa takýmto spôsobom vystavujeme riziku, že si ďalšie členské štáty EÚ urobia zo Slovenska odpadové hospodárstvo.

Podľa KOZSR musia v tomto prípade ustúpiť ekonomické záujmy ochrane životného prostredia a ochrane zdravia našich obyvateľov. Nemôžeme podľa ich slov dopustiť, aby Taliani, Nemci, Francúzi a ďalšie štáty chránili svoje územia a obyvateľov na úkor Slovákov a Slovenska.

Ako aktuálny príklad uvádzajú rozdiel v kvalite potravín, ktoré sa dovážajú do „ostbloku“ a tých, ktoré sa predávajú v starých krajinách únie.

zdroj: TASR/Henrich Mišovič

„Je našou povinnosťou chrániť si krajinu pre ďalšie generácie. Máme bohaté zásoby pitných a minerálnych vôd, za pár rokov bude táto strategická surovina nad zlato a neuváženými krokmi by hrozilo jej znehodnotenie.“

Poukazujú tiež na skutočnosť, že už teraz sme svedkami znehodnotenia spodných vôd vo Vrakuni vplyvom skladovania toxických látok. Ukazuje sa tiež, koľko nás bude stáť odstránenie týchto dôsledkov. Pri znehodnotení vôd a celkovo životného prostredia možno hovoriť o desiatkach či stovke rokov.

„Už v súčasnosti v porovnaní s okolitými krajinami, sa naši obyvatelia dožívajú nižšieho veku v zdraví. Jedným z dôvodov je aj stav životného prostredia. Nie je možné zaručiť aký rádioaktívny odpad by bol k nám skutočne dovezený – zloženie, druh…. Preto sa musia určiť jednoznačné zákonné pravidlá pre jeho ďalšie spracovanie, úpravu a nakladanie.“

zdroj: TASR/Lukáš Grinaj/ Na snímke člen predstavenstva a riaditeľ divízie vyraďovania V1 a PMU Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s., (JAVYS) Tomáš Klein

Ako veľmi vážne riziko vidia prepravu rádioaktívneho odpadu prostredníctvom železničnej dopravy alebo kamiónov. Poukazujú na naše nekvalitné cesty a prehustenú dopravu.

„Havárie kamiónov sú na dennom poriadku, čo v prípade prevozu rádioaktívneho odpadu predstavuje všeobecné ohrozenie obyvateľov. Slovensko je krásna, malá krajina, ale je naša a je našou povinnosťou ju chrániť pre nás, ale aj pre ďalšie generácie.“

Požiadavky obcí neboli akceptované napriek tomu, že nesúhlas so spaľovaním zahraničného rádioaktívneho odpadu podpísalo v petícii viac ako 2 800 ľudí.

Nie všetci sú proti

Poslanec Radovan Kazda zo strany Sloboda a Solidarita naopak konštatuje, že ho krok firmy Javys potešil. Je toho názoru, že pripravila dobrý projekt.

Uverejnil používateľ Radovan Kazda Streda 14. apríla 2021

„Predstavitelia spoločnosti Javys reagovali na množstvo našich otázok. Nevyplynula z nich žiadna pochybnosť o tom, že nové spaľovacie zariadenie pre nízko rádioaktívny odpad je špičkovým, bezpečným a environmentálne neškodným zariadením,“ uviedol Kazda.

Prípadný zákaz spaľovania zahraničného rádioaktívneho odpadu by považoval len za politické a „veľmi nešťastné“ rozhodnutie. Dodáva, že po službách firmy Javys je v zahraničí vysoký dopyt a v spaľovaní rádioaktívneho dopadu sú výnimoční aj v rámci globálnom trhu.

Firma Jsvys deklaruje, že je pod neustálym domácim aj medzinárodným dozorom. V prípade medzinárodných inštitúcií musí byť dokonca pripravená umožniť vstup inšpektorom a poskytnúť všetku vyžiadanú dokumentáciu do dvoch hodín od ohlásenia inšpekcie.

Zdroje: JAVYS, Facebook/Martin Hojsík, MŽPSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá