Tisíce Slovákov dostanú od štátu 200 eur. Ministerstvo školstva pripravilo nový zákon

  • Nový zákon rezortu školstva prináša tri základné zmeny
  • Jedna z nich definuje, kto dostane 200 eur
Tomáš Drucker
Tomáš Drucker (Hlas-SD) TASR/Jaroslav Novák
  • Nový zákon rezortu školstva prináša tri základné zmeny
  • Jedna z nich definuje, kto dostane 200 eur

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR pripravilo nový zákon o vzdelávaní dospelých, takzvaný zákon o celoživotnom vzdelávaní. Cieľom je uľahčiť ľuďom prístup k vzdelávaniu v každom veku, dať druhú šancu tým, ktorí majú nedostatočnú kvalifikáciu, a zároveň vytvoriť zrozumiteľný systém pravidiel aj pre zamestnávateľov.

„To, že niekto pred 20 alebo 30 rokmi získal nejaký typ vzdelania, nezaručuje, že jeho kvalifikácia a zručnosti zodpovedajú potrebám trhu práce v súčasnosti alebo budú dostatočné v nasledujúcich rokoch,“ skonštatoval Drucker s tým, že nestačí vyštudovať strednú alebo vysokú školu, ale treba sa vzdelávať počas celého života.

Zákonom sa udejú tri zásadné zmeny. Medzi nimi je aj zavedenie individuálnych vzdelávacích účtov, ktoré majú pomôcť dospelým ľuďom vzdelávať sa v oblasti základných zručností, kľúčových kompetencií či záujmového vzdelávania, prípadne pomôžu pri využívaní služieb kariérneho poradenstva pre dospelých.

„Ide o pilotnú prevádzku, v rámci ktorej štát prispeje sumou 200 eur 5 000 ľuďom. Pri ostrej prevádzke systému bude závisieť od štátu či zamestnávateľa, akou sumou bude chcieť prispieť na vzdelávanie zamestnanca,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). 

Pilotný projekt

Ako uviedol Drucker, ide o pilotný projekt, v rámci ktorého poskytnú 5 000 ľuďom spomínaných 200 eur. Táto pilotná prevádzka má trvať dva roky. Peniaze na takomto účte by umožnili záujemcovi vzdelávať sa v oblasti základných zručností, kľúčových kompetencií alebo v oblasti záujmového vzdelávania, prípadne využívať služby kariérneho poradenstva pre dospelých.

Popri strednej odbornej škole sa v rámci nového zákona vzniká tiež inštitút tréningového centra. V spolupráci so strednými školami a zamestnávateľmi má vzniknúť 10 až 12 takýchto centier. Majú pomôcť ľuďom, ktorí potrebujú získať najmä remeselné zručnosti.

Určené budú pre tých, ktorí nemajú nižšie stredné vzdelanie, či už zo zdravotných, rodinných, alebo iných dôvodov, prípadne boli dlhšie obdobie mimo vzdelávacieho systému.

„Úlohou štátu je sprístupňovať vzdelanie. Musíme sa snažiť, aby sme vytvárali pre nasledujúce generácie čo najlepší priestor, aby sme v nich budovali zručnosti,“ povedal Drucker s tým, že je potrebné myslieť aj na ľudí, ktorí sa nemôžu na trhu práce uplatniť.

Nová legislatíva zároveň zavedie systém overovania vzdelávacích výstupov. Ak budú chcieť inštitúcie poskytovať vzdelávanie dospelým, ministerstvo školstva ich bude certifikovať a zverejňovať ich zoznam v registri. Účastníci, ktorí sa týchto vzdelávacích programov zúčastnia, získajú takzvané mikroosvedčenia.

Je to doklad o vzdelávacích výstupoch, ktoré osoba získala na základe vzdelávania, a to najmenej v rozsahu 24 hodín. Tieto inštitúcie budú určené pre ľudí, ktorí si potrebujú doplniť vedomosti, zručnosti a kompetencie, no nepotrebujú absolvovať celé stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelávanie.

Nový pojem nahradí zastaraný systém

Novým zákonom sa tiež zavedie pojem profesijná kvalifikácia, ktorá bude v súlade s európskym kvalifikačným rámcom. Má takto nahradiť zastaraný systém čiastočných a úplných kvalifikácií, ktoré však už súčasným požiadavkám nevyhovujú.

„Nový zákon sprehľadní typológiu kvalifikácií uznávaných na Slovensku a zavedie nové systémové prvky uznávania kvalifikácií na základe vedomostí, zručností a kompetencií nadobudnutých praxou,“ tvrdí rezort školstva.

Ako priblížil Drucker, tento zákon dnes ide do medzirezortného pripomienkového konania. Pracovná skupina mala zástupcov zo zamestnávateľských zväzov aj z vysokých škôl.

„Snažili sme sa dôsledne zapracovať zmeny systematicky,“ povedal Drucker s tým, že zákon tak prejde riadnym legislatívnym konaním. Pilotný projekt by sa mal spustiť od 1. januára budúceho roka, keďže po schválení Národnou radou SR by mali zmeny platiť od 1. januára 2025. 

Zdroje: TK Tomáša Druckera, Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá