Tisíce Slovákov majú už len pár dní na zaplatenie cestnej dane

  • Podnikatelia majú na podanie priznania a zaplatenie cestnej dane čas do konca januára
  • Nesmú však zabudnúť na pár dôležitých faktov
peniaze cestná daň vozidlo diaľnica
Ilustračný obrázok, Unsplash/Markus Spiske, FOTO TASR/Lukáš Grinaj
  • Podnikatelia majú na podanie priznania a zaplatenie cestnej dane čas do konca januára
  • Nesmú však zabudnúť na pár dôležitých faktov

Podnikatelia majú na podanie priznania k dani z motorových vozidiel a aj následné zaplatenie cestnej dane čas do konca januára. Spomínaná povinnosť im vyplýva zo zákona o dani z motorových vozidiel, ktorého znenie možno nájsť aj na stránke Ministerstva financií Slovenskej republiky.

Povinnosť sa vzťahuje na každú fyzickú a právnickú osobu, ktorá používa auto na podnikanie alebo inú samostatne zárobkovú činnosť. Týka sa aj áut, ktoré nemajú v majetku firmy, no využívali ich na výkon svojho podnikania, a to aj v prípade, ak je majiteľom daného auta zamestnanec firmy či osoba, ktorá už zomrela. 

Povinnosť platenia dane sa líši od typu lízingu

V tomto smere nesmú podnikatelia zabudnúť na dôležitý fakt. V priznaní treba uviesť všetky vozidlá, ktoré boli na podnikanie využívané. To znamená, že nezáleží, či má podnikateľ dané auto zaradené v obchodnom majetku, podstatné je, že ho používal na podnikateľské účely,“ upozornila Karin Fuentesová, majiteľka spoločnosti Digitoo, ktorá sa zaoberá digitalizáciou účtovných procesov.

Daňová povinnosť vzniká od prvého dňa v kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo auto použité na podnikateľské účely, pripomenula odborníčka.

K zániku daňovej povinnosti dochádza vtedy, ak bolo vozidlo vyradené z obchodného majetku firmy, podnikateľ ukončil svoju činnosť, vozidlo bolo odcudzené či predané, alebo ak podnikateľský subjekt ukončil využívanie vozidla, ktorého majiteľom je iná osoba,“ priblížila Fuentesová. V daňovom priznaní sa uvádza jej vznik i zánik a podnikateľ platí len pomernú časť dane za uvedené obdobie.

Povinnosť platiť daň z motorových vozidiel sa môže líšiť podľa toho, aký typ lízingu podnikateľ využíva. Ak ide o operatívny lízing, zvyčajne sa o daň nemusí starať. Daňovníkom je totiž osoba zapísaná ako držiteľ v technickom preukaze vozidla.

dialnica cesty kolona
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Výška sadzby závisí od kategórie vozidla

Bežne je pri operatívnom prenájme zapísaná v technickom preukaze lízingová spoločnosť ako vlastník aj držiteľ vozidla, a teda aj platí daň za toto vozidlo,“ vysvetlil finančný riaditeľ spoločnosti Arval Slovakia Pavol Strapáč.

Ak si firma či podnikateľ zaobstarali auto formou finančného lízingu, zvyčajne sú v technickom preukaze vedení ako držiteľ vozidla. „V prípade finančného prenájmu je to štandardne klient lízingovej spoločnosti, ktorý aj platí daň,“ doplnil Strapáč.

Sadzba dane z motorových vozidiel sa určuje v závislosti od kategórie auta, teda či ide o osobné alebo úžitkové vozidlo. Do úvahy sa berie zdvihový objem valcov motora v prípade osobných, alebo najväčšia technicky prípustná celková hmotnosť a počet náprav pri úžitkových vozidlách. Takto stanovená sadzba sa ešte upravuje podľa veku auta a druhu pohonu.

Dôležité je, že zákon znevýhodňuje staršie vozidlá, a teda čím staršie auto, tým vyššia daň,“ upozornil Strapáč. Zároveň štát zvýhodňuje autá s nižšími emisiami. Na hybridné, CNG, LNG a vodíkové vozidlá sa uplatňuje 50 % zľava zo sadzby dane upravenej podľa veku vozidla. Pri elektromobiloch platí nulová sadzba.

Od dane sú podľa spomínaného zákona oslobodené vozidlá diplomatických misií alebo konzulárnych úradov. Výnimku majú okrem iného aj vozidlá záchrannej zdravotnej, banskej, horskej, leteckej a požiarnej ochrany či vozidlá, ktoré sú používané výlučne v poľnohospodárskej a lesnej výrobe. 

Zdroje: TASR, MFSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá