Tisíce Slovákov žiadajú návrat detí do škôl: Nemôžeme už dlhšie čakať, deťom berieme budúcnosť

  • Vzdelávanie detí a mladých ľudí musí byť prioritou našej krajiny
  • V rámci verejnej online výzvy sa na tom zhodlo už takmer 13 000 ľudí
Vysokoškoláci
TASR/Pavol Zachar
  • Vzdelávanie detí a mladých ľudí musí byť prioritou našej krajiny
  • V rámci verejnej online výzvy sa na tom zhodlo už takmer 13 000 ľudí

Minister zdravotníctva uviedol, že od pondelka 21. decembra budú mať všetky deti školské prázdniny. Kedy sa však vrátia do škôl? Zdá sa, že všetko sa bude odvíjať od aktuálnej epidemiologickej situácie v krajine. Napríklad obmedzenie prevádzok bude trvať minimálne tri týždne.

 „Ak sa dovtedy dostaneme do situácie, že máme najmä nemocnice pod kontrolou, tak postupne budú končiť uzavretia v jednotlivých okresoch, podľa incidencie v tom regióne,“ vysvetlil na tlačovej konferencii premiér. 

Matovič sa môže učiť. Merkelová predviedla, ako sa správa štátnik, jej dojemné video sa okamžite stalo virálnym

Ako pokračoval, každý jeden okres otvoria z takzvaného „lockdownu“ až vtedy, ak bude epidemiologická situácia taká, že bez akéhokoľvek strachu budú môcť deti pustiť bez testovania do školy. Podmienkou bude len testovanie školského personálu. 

Pedagóg Juraj Hipš nové opatrenia kritizuje: „Od dnešného dňa štát zobral možnosť vzdelávať sa práve tým najchudobnejším. Deťom, ktorých rodičia si nemôžu dovoliť internet ani počítač. Do včera sa mohli tieto deti vzdelávať v päťčlenných skupinách. Dnes to už neplatí. Nová vyhláška to neumožňuje.“

MATÚŠOV EFEKT A CHUDOBNÉ DETIDnes som skutočne nahnevaný. Všetci chápeme, že sme v ťažkej situácií, ale niektoré veci,…

Posted by Juraj Hipš on Thursday, December 10, 2020

Jasná výzva vláde

Slovenskí študenti to v týchto mesiacoch naozaj nemajú jednoduché. Väčšina z nich sa vzdeláva len dištančne, pričom mnohokrát nie je takáto forma vzdelávania v praxi zvládnutá tak, ako by mala.

Súhlasíš, aby sa školy otvorili čo najskôr?

Juraj Hipš a strana Spolu preto spustili verejnú výzvu, v ktorej žiadajú vládu, aby vzdelávanie detí a otvorenie škôl považovala za jednu zo svojich kľúčových priorít. Zdôrazňujú, že deti sú naša budúcnosť a bez plnohodnotného vzdelania im berieme šancu na úspešný život.Výzvu do dnešného dňa podporilo takmer 13 000 ľudí.

Zaujímavosťou je, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), UNICEF, ale aj UNESCO považuje zatváranie škôl počas pandémie až za jednu z posledných možností, ku ktorým by sa mali krajiny uchyľovať. Odporúčania na možné otváranie škôl zazneli aj v nedávnej diskusii z úst slovenských odborníkov z oblasti epidemiológie a virológie.

škola deviataci
zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Aj Únia miest Slovenska žiada vládu a epidemiológov, aby navrhli a prijali také opatrenia, aby bol v januári 2021 umožnený plynulý návrat detí do škôl a to bez testovania. Únia je presvedčená, že testovanie na školách, je pre väčšinu miest neprijateľný a nerealizovateľný.

„Reagujeme nielen na dôležitosť návratu detí do škôl, ale aj na celkovú epidemiologickú situáciu na Slovensku. S obavami sledujeme v našich mestách nárast mobility a koncentráciu ľudí a to v čase, kedy nám dramaticky narastá počet nakazených a chorých. Máme žiaľ pocit, že sa opatrenia a ich dodržiavanie vymykajú spod kontroly štátu,“ konštatuje Richard Rybníček, prezident.

Podľa pedagóga Juraja Hipša z mimoparlamentnej strany Spolu musí byť vzdelávanie detí a mladých ľudí prioritou našej krajiny aj v čase pandémie. Zdôraznil, že všetci chápu náročnosť situácie, ktorou ako spoločnosť prechádzame. Je však podľa jeho slov zásadné prijímať rozumné opatrenia, ktorých cieľom je chrániť zdravie každého z nás. 

„Taktiež je dôležité spraviť všetko preto, aby sa žiaci a študenti mohli vrátiť späť do škôl. Vo väčšine západných krajín majú školy prednosť pred otvorením kín, divadiel alebo plavární. Je neprípustné, aby sme otvárali školy ako posledné spoločne s nočnými klubmi, ako sa tomu dialo počas prvej vlny,“ dodal pedagóg Juraj Hipš.

Zdroje: otvormeskoly.sk, Únia miest Slovenska

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK