Tisícky Slovákov nedodržali zákaz voľného pohybu. Padať môžu veľmi vysoké pokuty

  • Polícia počas sviatkov, keď platili sprísnené obmedzenia vykonala viac ako 150-tisíc kontrol dodržiavania obmedzenia pohybu osôb Zaznamenala vyše 3000 porušení
  • Minister vnútra zároveň informuje, že kontroly na vnútorných hraniciach potrvajú až do mája
hala
Polícia Slovenskej republiky, TASR - Miroslav Košírer
  • Polícia počas sviatkov, keď platili sprísnené obmedzenia vykonala viac ako 150-tisíc kontrol dodržiavania obmedzenia pohybu osôb Zaznamenala vyše 3000 porušení
  • Minister vnútra zároveň informuje, že kontroly na vnútorných hraniciach potrvajú až do mája

Väčšinu porušení riešili hliadky dohovorom, udelili však aj niekoľko pokút, informuje Polícia Slovenskej republiky. „V konečnom dôsledku to bolo pokojné, návrat ľudí nebol už taký hektický ako odliv. Hliadky riešili vyše 3000 porušení stavu, respektíve obmedzenia voľného pohybu,“ priblížil minister. Hliadky podľa jeho slov poväčšine ľudí upozornili na obmedzenie pohybu a na hraniciach okresov ich otočili naspäť domov.

Štatistický prehľad za obdobie od 8. do 13. apríla v čase najprísnejších mimoriadnych opatrení:

Skontrolované osoby na hraniciach okresov Počet vrátených osôb späť do okresu Počet sankcií za neuposlúchnutie Nenosenie rúška Iné zistenia
150 193 3000 3 88 26

Minister apeloval na tých, ktorí sa pokúšali obchádzať nariadenia a vyzval ich, aby tak nerobili. Zdôraznil, že neriskujú len ohrozenie vlastného zdravia, ale aj zdravia ostatných.

kampan zadarmo od startitup

V súvislosti s porušovaním karantény a pohybom osôb z oblastí vo vyhlásenej karanténe uviedol, že už rokujú s Úradom verejného zdravotníctva o sprístupňovaní údajov o nakazených osobách. Prispieť by to malo k účinnejšej kontrole. „Záleží od ÚVZ a od toho, akým spôsobom nám dáta a informácie vedia dávať, samozrejme, budem vyžadovať, aby nám informácie dávali čo najskôr,“ vysvetlil Roman Mikulec.

 

Prehľad podľa krajov  Kontrolované osoby  Vrátené naspäť do okresu
Bratislavský kraj 21 394 567
Trnavský kraj 18 768 300
Trenčiansky kraj 16 866 211
Nitriansky kraj 15 214 158
Žilinský kraj 17 610 534
Banskobystrický kraj 14 719 244
Prešovský kraj 25 681 605
Košický kraj 19 941 381

Padať môžu vysoké pokuty 

Policajti prízvukujú, že v prípade porušenia karantény občanom hrozí sankcia až do výšky 1 659 eur. Za nenosenie rúška je možné udeliť pokutu 1 000 eur. Ak dôjde ku klamstvu zo strany občana, podľa Polície bude možné si spätne vyhodnotiť jeho pohyb pomocou video záznamu z palubných kamier systému SOITRON a sankcia ho neminie.

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Dienstag, 14. April 2020

V neposlednom rade, ak človek vie, že je nakazený ochorením COVID-19 a napriek tomu chodí von mimo karantény, je možné voči nemu vyvodiť trestnú zodpovednosť aj keď nikoho nenakazí. Pri tomto trestnom čine hrozí trest odňatia slobody až do výšky 5 rokov, v určitých prípadoch až do výšky 10 rokov.

Kontroly potrvajú až do mája 

Kontroly na vnútorných hraniciach – s Českou republikou, Maďarskom, Rakúskom a Poľskom, a tiež na medzinárodných letiskách – potrvajú až do 7. mája 2020. O predĺžení kontrol rozhodol kabinet na návrh ministra vnútra Romana Mikulca. Vnútorné hranice bude teda až do 7. mája možné naďalej prekračovať len na určených hraničných priechodoch a letiskách.

Gepostet von Roman Mikulec – OĽANO am Dienstag, 14. April 2020

„Dnes som na vláde predkladal návrh, ktorým sa predlžuje dočasné obnovenie kontroly hraníc na vnútorných hraniciach Slovenskej republiky. Súčasný vývoj situácie v oblasti šírenia koronavírusu si vyžaduje naďalej plnenie opatrení na jeho elimináciu, preto sa kontroly na hraniciach predĺžia minimálne do 7.mája 2020,” objasnil Roman Mikulec.

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech