Tisícky Slovákov už čoskoro uvidia na výplatných páskach viac peňazí

  • Existujú rôzne spôsoby, ako sa dá legálne znížiť daňový základ, a tým aj daňová povinnosť
  • Zamestnanci budú mať od nového roka v čistom o niečo viac
Ilustračné foto
Ilustračné foto Archív Canva/Anurak Tepkhamtai
  • Existujú rôzne spôsoby, ako sa dá legálne znížiť daňový základ, a tým aj daňová povinnosť
  • Zamestnanci budú mať od nového roka v čistom o niečo viac

Zamestnanci si od januára 2024 o niečo prilepšia. Ako informuje portál Finsider.sk, vzrastie nezdaniteľné minimum. Práve vďaka tomu bude čistá mzda v roku 2024 vyššia.

Nezdaniteľná časť základu dane predstavuje sumu, z ktorej sa štátu neplatí žiadna daň. Suma každý rok rastie podľa životného minima. Práve vďaka tomu si od januára prilepšia aj tí, ktorým sa nezmení výška hrubej mzdy.

Suma životného minima stúpla z 234,42 eura na 268,88 eura mesačne. Keďže sa nezdaniteľné minimum počíta ako 21-násobok sumy platného životného minima, od januára tak stúpne zo sumy 4 922,82 eura na 5 646,48 eura ročne. Momentálne majú zamestnanci každý mesiac od dane oslobodených 410,24 eura, od januára tak budú mať až 470,54 eura.

Nezdaniteľné minimum sa odpočíta od základu dane, tým pádom jeho rast zabezpečí vyššiu čistú mzdu. Finsider.sk uvádza príklad – zatiaľ čo zamestnanec s priemernou mzdou 1 304 eur v hrubom, v čistom cca 992 eur, zarobí od januára o viac ako 12 eur. Je to tak práve preto, že nezdaniteľné minimum zníži jeho daňový základ. 

Daňový základ je možné ešte znížiť, takto sa to dá

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, Finsider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá