Títo Slováci chcú zachrániť 31-miliónov ľudí. Ich vakcína je jediná na svete a mala by byť prelomová

  • Slovenská firma Axon pracuje na vakcíne, ktorá má zmeniť svet Alzheimerovej choroby
  • V druhej fáze svojho testovania hlási výrazný úspech a je veľmi blízko k vytvoreniu prvej vakcíny proti tejto zákernej chorobe na svete
BeFunky-collage (5)
Unsplash/Axon
  • Slovenská firma Axon pracuje na vakcíne, ktorá má zmeniť svet Alzheimerovej choroby
  • V druhej fáze svojho testovania hlási výrazný úspech a je veľmi blízko k vytvoreniu prvej vakcíny proti tejto zákernej chorobe na svete

Alzheimerová choroba by mohla získať silného súpera v podobe novej vakcíny. Práve za ňou stoja Slováci, ktorí chcú meniť svet medicíny. O svojom pokroku informujú vo svojej tlačovej správe.

Slovenská spoločnosť Axon predstavila pozitívne výsledky svojej druhej fázy štúdie pre vakcínu AADvac1, ktorá je prvou vakcínou ktorá má zabraňovať tvorbe proteínu Tau, ktorý sa ukladá do mozgu, čím je Alzheimerova choroba charakteristická.

Klinická štúdia fázy II ADAMANT bola navrhnutá ako 24-mesačná randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia. Ide o najvyšší štandard medicínskeho skúmania.

Axon prijal 196 pacientov z ôsmich európskych krajinách. Štúdiu dokončilo 163 pacientov. Výsledky štúdie preukázali pozitývny vplyv novej vakcíny na tvorbu proteínu Tau. Ide tak o svetový úspech, keďže sú Slováci jediný na svete, ktorí sú tak blízko k prvej vakcíne.

Z krvi sa pacientom kontroloval aj proteín NfL, ktorý je možné merať pomocou imunotestov. Slúži ako dôležitý marker pri monitorovaní rôznych chorôb vrátane Alzheimerovej. Po vpichnutí vakcíny sa tieto ukazovatele podľa výskumu znížili a spomalili až o 58% v porovnaní so skupinou, ktorej bolo podávané placebo.

Vakcína má zabrániť tvorbe proteínu Tau

Najväčší vplyv vakcíny bol zaznamenaný u mladších testovaných ľudí. Vakcína s názvom AADvac1 nepreukázala žiadne vedľajšie účinky a zistilo sa, že je ľudským telom veľmi dobre tolerovaná.

Michal Fresser, generálny riaditeľ Axon Neuroscience, ktorý prezentoval výsledky, povedal: „Napriek tomu v náročných časoch, ktorým čelíme globálne, nesmieme zabúdať, že Alzheimerova choroba je tiež blížiaca sa globálna pandémia. Každé štyri sekundy je na svete nový prípad demencie. S potenciálom AADvac1 sa spoločne sústredíme a budeme sa snažiť priniesť vakcínu 35 miliónom ľudí, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou po celom svete.“

Počas posledných dvoch desaťročí publikoval Axon veľké množstvo dôkazov, že proteín Tau je jden z najdôležitejších pri vývoji Alzheimerovej choroby. Spoločnosť Axon vyvinula vakcínu AADvac1, ktorá môže zastaviť progresiu tvorby Tau, a tak zmierniť príznaky u postihnutých, ako aj zabrániť vzniku potenciálnych obetí.

zdroj: http://www.axon-neuroscience.eu/

 

Vo svete nemá obdobu

V súčasnosti je to najviac klinicky najpokročilejšia terapia proteínu Tau vo vývoji na liečenie a prevenciu Alzheimerovej choroby. Vakcína vykazuje niekoľko jedinečných terapeutických znakov.

Líši sa od iného výskumu založeného na Tau zameraním tak na tvorbu patologických proteínov Tau, ako aj na šírenie týchto druhov Tau proteínov. Protilátky indukované AADvac1 rozlišujú medzi normálnymi a patologickými proteínmi Tau, pričom sa zameriavajú iba na posledne uvedené. Týmto spôsobom je liečba Axonu efektívnejšia a efektívnejšia bezpečnejšie.

Firma Axon je na trhu od roku 1999. Založil ju slovenský neurológ Michal Novák, ktorý v minulosti pracoval aj na Cambridge. Novákovi pomáhal slovenský podnikateľ Mario Hoffman.

V súčasnosti má spoločnosť 110 zamestnancov. Hoffman je známy svojim biznisom v spoločnosti Istrokapital a taktiež z Nováckych chemických závodoch. Axon sídli v Bratislave a za minulý rok hospodáril podľa Finstatu s tržbami 11 miliónov eur.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK