Títo Slováci dokazujú, že československý nábytok má miesto aj v modernej domácnosti. Reštaurujú unikátne retro kúsky!

  • Starý nábytok nemusí automaticky patriť do starého železa.
  • Starý nábytok nemusí automaticky patriť do starého železa.

Renové sú milovníci retra a dizajnu z polovice minulého storočia, ktorí zbierajú dizajnové kúsky z tohto obdobia a dávajú im nový život. Po niekoľkých rokoch zbierania nábytku a  sa rozhodli zdieľať svoju vášeň so svetom. V januári 2017 teda spustili unikátny projekt Renové.

 „Umením v tejto práci je schopnosť vidieť krásu aj tam, kde na prvý pohľad nie je. Starý nábytok nielen že zbierame a predávame, kompletnou reštauráciou mu dávame aj novú šancu na život,“ tvrdí tím projektu na svojej stránke.

foto: renove.sk

Ich hlavným zameraním je československý nábytok, no nekončia iba pri ňom. Nájdeš u nich aj hodiny, lampy, či iné interiérové doplnky. V ponuke majú dokonca aj hodinky od ikonickej značky PRIM. Pri reštaurácii si dávajú záležať na odbornosti a sú otvorení aj spoluprácam. Takže ak si architekt, či interiérový dizajnér, neváhaj ich kontaktovať.

„Keďže kvalita je našou prioritou, spolupracujeme s profesionálmi. Členmi nášho tímu sú aj skúsený reštaurátor a čalúnnik. Ku každému kúsku pristupujeme s láskou. To môžeme garantovať. Našim cieľom je inšpirovať a prekvapovať. Ukázať ľuďom, že staré retro kúsky môžu vyzerať skvelo aj v modernom interiéri,“ tvrdí Renové na svojej stránke.

foto: renove.sk

Renové nám pripomína, že aj napriek politickému systému, ktorý nebol zrovna naklonený nespútanému umeleckému sebavyjadreniu, pôsobili v Československu kvalitní dizajnéri, ktorí chceli a vedeli tvoriť zaujímavé veci.

Zostáva nám iba zamyslieť sa, či takýto projekt vznikne aj o 50 rokov a obnoví súčasné kusy nábytku. Alebo Renové ťaží z relatívne izolovanej doby, kedy toho nebolo toľko na výber a teda aj kusy nábytku so sebou nesú významnú časť obrazu vtedajšej spoločnosti.

Nech je to tak či onak, ide určite o unikátny projekt, ktorého filozofia hľadania krásy na miestach, kde sa väčšina z nás nepozrie, môže inšpirovať každého z nás.

foto: renove.sk

foto: renove.sk

foto: renove.sk

foto: renove.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech