Títo Slováci prerazili v Amerike s pravými poctivými pirohmi podľa babičkinho receptu!

  • Baba’s Pierogies je reštaurácia, ktorá v New Yorku zaujala ľudí poctivými pirohmi podľa tradičného receptu.
  • Baba’s Pierogies je reštaurácia, ktorá v New Yorku zaujala ľudí poctivými pirohmi podľa tradičného receptu.

Príbeh Baba’s Pierogies sa začal, keď Slovenka Júlia Hlinková aj s manželom emigrovala z komunistického Československa. Jej cesta nebola ľahká, no mladý pár bol odhodlaný začať nový život v Amerike.

Júlia mala vždy podnikateľského ducha a začala podnikať vo svojej kuchyni. Podarilo sa jej v Amerike usadiť a založiť rodinu. Dnes jej vnučka Helena Fabiankovičová vedie reštauráciu, ktorá je založená práve na jej receptoch.

Reštaurácia sa nachádza v Brooklyne v New Yorku a tamojší obyvatelia si východoeurópske dobroty obľúbili. „Baba“ Júlia v podniku dodnes pomáha a dokazuje, že im naozaj ide o úctu k tradíciám.

“Pre mňa je to o prinášaní toho, čo milujem, a predstavovaní mojej kultúry a tradícií. Chceme spraviť pirohy, kyslú kapustu a iné východoeurópske jedlá tak prístupné, ako keď si dáte na obed kúsok pizze,” povedala Helena Fabiankovičová pre portál dnainfo.com.

V ponuke majú okrem klasických zemiakových aj modernejšie varianty ako jalapeño, či špenát a feta. Pirohy sú vždy čerstvé a ručne vyrobené. Zákazníci si môžu vybrať z varených, alebo opekaných. Ponuku obmieňajú a v lete do nej zaraďujú aj sladšie varianty s ovocím.

„Keď sme vyrastali, pirohy sa robili každý piatok u babičky. Nemohli sme sa dočkať kým ich vhodí do vriacej vody. Zjedli sme ich hneď ako boli hotové. Dnes používame recepty, ktoré sme sa naučili priamo od nej. Okrem klasických príchutí sme pridali aj modernejšie náplne. Samozrejme, až po babkinom súhlase,“ tvrdia Baba’s Pierogies na svojej stránke.

foto: babasbk.com

Baba’s Pierogies si všimol aj známy americký šéfkuchár Michael Symon a v rámci svojho programu The Chew ich navštívil.

V poslednom čase sa veľa hovorí o tom, ako si musíme udržať kvalitných ľudí na Slovensku. V prípade Júlie Hlinkovej sa to nepodarilo ani pohraničným drôtom a vďaka svojmu podnikateľskému duchu sa bola schopná usadiť v Amerike.

Na konci dňa si každý svoje šťastie môže hľadať hocikde na svete. Z jej príbehu sa môžeme inšpirovať a uvedomiť si, že by sme si mali vážiť to, že odchod z krajiny a naberanie cenných skúseností v zahraničí nepredstavuje viac priame ohrozenie života.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá