Títo Slováci šijú rúška pre najväčší africký slum v Keni a Nairobi

  • Slovenská nadácia Integra pomáha v čase pandémie nového koronavírusu africkým slumom, podporuje šitie rúšok
  • Zastaviť šíreniu vírusu v tejto rizikovej oblasti môže pomôcť aj slovenská spoločnosť
afrika slumy
Ilustračný obrázok (unsplash.com)/TASR, AP
  • Slovenská nadácia Integra pomáha v čase pandémie nového koronavírusu africkým slumom, podporuje šitie rúšok
  • Zastaviť šíreniu vírusu v tejto rizikovej oblasti môže pomôcť aj slovenská spoločnosť

V čase pandémie koronavírusu pomáha nadácia so šitím rúšok v Keni v Nairobi, v krajčírskej dielni centra TAPA na okraji najväčšieho afrického slumu Kibera. Takýmto spôsobom môže aj slovenská spoločnosť prispieť pomoci krajinám, ktoré si len ťažko dokážu pomôcť sami.

Vybavili krajčírsku dielňu

Nadácia Integra pred časom vybavila krajčírsku dielňu v TAPA  novými šijacími strojmi, v spolupráci so SlovakAid. Pracuje tam okolo 50 krajčírok, ktoré za bežných okolností šijú uniformy pre školy a firmy. Vzhľadom na nárast nakazených na africkom kontinente začali šiť jednoduché rúška, ktoré pomôžu chudobným v slume, aby sa vírus rýchlo nešíril.

Slováci chcú pomôcť dielni, aby vyrobila dostatočné množstvo rúšok a mohla ich rozdať čo najväčšiemu počtu ľudí zo slumu. Väčšina z nich totiž nemá peniaze na základné životné potreby a kúpa rúšok pre viacpočetnú rodinu by bola nad ich možnosti.

Centrum TAPA, ktoré prevádzkuje dielňu, sa nachádza na okraji slumu Kibera. Ide o najväčší slum na celom africkom kontinente. Nachádza sa 5 kilometrov od centra hlavného mesta Nairobi a zaberá rozlohu 2,5 kilometra štvorcových, čo je približne veľkosť 35-tich futbalových ihrísk. Odhaduje sa, že tam žije 700 tisíc až milión ľudí. S počtom obyvateľov patrí k najhustejšie osídleným miestam našej planéty.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Život v africkom slume

Obyvatelia slumu žijú v chatrčiach, ktoré majú zhruba veľkosť 3,5 krát 3,5 metra. Bývajú postavené z hliny, driev alebo z vlnitého plechu a majú hlinenú dlážku. Zvyčajne nemajú zavedenú vodu, elektrinu ani vlastnú toaletu. Ľudia môžu používať verejnú toaletu, za ktorú sa však platí. Mnohí ju však ani nevyužívajú. Príbytky sú nelegálne, obyvatelia si ich prenajímajú od majiteľov. V jednej chatrči žije aj sedemčlenná rodina.

Správy, ktoré dostáva nadácia od svojich afrických partnerov, sú znepokojivé. Koronavírus už citeľne zasiahol ekonomiku, ľudia prichádzajú o prácu a majú veľký strach z jeho šírenia hlavne telesným kontaktom. Pre africkú ich kultúru je navyše bežná blízkosť, objatie, podanie ruky, stretávanie sa s priateľmi.

Samokaranténa nie je na mnohých miestach možná,” hovorí Pierre Mpele, bývalý predstaviteľ WHO, ktorý pracoval v mnohých krajinách strednej a západnej Afriky s tým, že africké domácnosti môžu byť preplnené a v niektorých prípadoch bude až 12 ľudí bude zdieľať malý domček.

Nadácia Integra pomáha Afrike už viac ako 10 rokov. Oblasti, kde sa práve kvôli povojnovým alebo inak devastačným podmienkam so svojou pomocou presunuli, zahŕňajú tie najchudobnejšie oblasti kontinentu. Pomáhajú obyvateľom so vzdelaním, zdravotníctvom ale aj so zaradením sa do bežného života.

Viac čítaj TU>> Len v Afrike pochopíš, ako vyzerá klimatická kríza, hovoria Slováci, ktorí tam pôsobia viac ako 10 rokov

Pomôcť môže každý. Integra vytvorila platformu, vďaka ktorej máš možnosť urobiť tak z pohodlia svojho domov. Šiť nemusíš, rúška potrebujú aj Slováci, stačí, ak venuješ ľubovoľnú sumu obyvateľom najväčšieho afrického slumu.

Zdroje: TS, bbc.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá