Títo Slováci v Poltári udržujú pri živote tradičné sklárske remeslo! Sú jednými z posledných svojho druhu

  • Výrobky Sonne Crystal kupujú aj šejkovia v Saudskej Arábii.
  • Výrobky Sonne Crystal kupujú aj šejkovia v Saudskej Arábii.

Sonne Crystal je firma, ktorá v Poltári ručne vyrába skutočné sklárske skvosty. Mesto Poltár bolo kedysi známe svojou silnou sklárskou tradíciou, no tá sa postupne takmer úplne vytratila. Firma rodiny Trčanovcov je svetlou výnimkou, ktorá sa dokázala udržať pri živote. A rodina, na ktorej čele sú manželia Ondrej a Alena, je tu základom.

„Sestra vedie výstupnú kontrolu, zať pomáha s objednávkami a ich zaraďovaním do výroby, dcéra je na materskej, ale pomáha mi s personalistickou administratívou, druhá dcéra študuje ekonomiku na vysokej škole v Nitre a postupne sa učí pracovať s financiami, ktoré sme mali doposiaľ na starosti len my rodičia. Žijeme firmou, firma je naša rodina a myslím tým aj našich zamestnancov, “ povedala pre TREND Alena Trčanová.

Výrobky Sonne Crystal sú luxusným tovarom, a ako také by sa predajom iba na Slovensku neuživili. 90% produkcie teda putuje za hranice. A to nie iba do klasických slovenských exportných trhov ako Poľsko, Česko a Maďarsko. Väčšina sklenených diel končí v arabských krajinách a vo východných krajinách ako Azerbajdžan, Uzbekistan, Kazachstan, či Rusko.

„Už zhruba vieme, čo budú zákazníci chcieť, podľa ich národnosti. Uzbek, Kazach má rád zlato, Rus čistý krištáľ, šejkovia len zlato a čo najviac. Po dvadsiatich rokoch na trhu nás už nájdete naozaj kade-tade. Nedávno mi písala esemesku kamarátka lekárka z dovolenky v Egypte, že práve pije v hoteli vodu z našich pohárov,“ povedala pre TREND Alena Trčanová.

Do budúcnosti čelí Sonne Crystal niekoľkým výzvam. Po krachu Slovglassu musia sklo dovážať z Čiech a Poľska. Znamená to, že sa musia predzásobiť, čo nie je relatívne nákladné a neefektívne. Vyriešiť by to chceli vybudovaním vlastnej taviacej pece. Na polmiliónovú investíciu, ktorá v regióne, kde každý štvrtý dospelý človek nemá prácu, zamestná 20 ľudí, chcú získať finančnú pomoc aj od štátu.

Významnou výzvou je aj zabezpečenie toho, aby ich remeslo nezaniklo. Výučba sklárstva u nás zanikla a Sonne Crystal bude teda svojich budúcich zamestnancov vychovávať sám.

“Stroj, ktorý by dokázal to isté čo naši ľudia, neexistuje, prípadne by si na seba nezarobil,“ povedal pre TREND Ondrej Trčan.

Sonne Crystal je dôkazom toho, že o kvalitné remeslo je vo svete stále záujem. Na trhu sú už 20 rokov a za ten čas museli čeliť bezpochyby mnohým prekážkam. No rodinná atmosféra a nekompromisný prístup ku kvalite svojich výrobkov im pomohli prežiť. A nie len prežiť, ale aj rásť. Z ich úspechu si môžeme vziať príklad všetci.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech