Títo slovenskí gymnazisti z Prešova vyhrali druhé miesto na najväčšej študentskej vedeckej súťaži na svete!

  • Študenti prešovského Gymnázia sv. Mikuláša získali ocenenie za ich inovatívne riešenie prevencie proti kliešťom.
collage
Gymnázium sv. Mikuláša / msstate.edu
  • Študenti prešovského Gymnázia sv. Mikuláša získali ocenenie za ich inovatívne riešenie prevencie proti kliešťom.

Prešovskí gymnazisti Miriam Feretová ml. a Samuel Smoter dosiahli historický úspech na najväčšej svetovej vedeckej súťaži pre stredoškolákov Intel ISEF. Každoročne tu v rôznych kategóriách súperia tie najlepšie projekty od šikovných študentov z celého sveta.

Tento rok sa na Intel ISEF zúčastnilo 1779 študentov zo 75 krajín sveta. Miriam a Samuel zožali úspech so svojim projektom Potenciálne využitie prírodných éterických olejov v prevencii pred kliešťami (rodu Dermacentor a Haemaphysalis). Konkrétne získali strieborné ocenenie a sumu 1 500 dolárov.

foto: Gymnázium sv. Mikuláša

Boli zároveň jedinými Európanmi, ktorí sa dostali do finále kategórie Animal Science. Taktiež získali aj prvé miesto od Čínskej asociácie pre vedu a techniku, čo sa ešte nepodarilo nikomu zo Strednej Európy. Toto ocenenie zahŕňa postup na vedeckú súťaž do Číny a pomenovanie dvoch asteroidov podľa ich mien.

„Mladí Prešovčania našli prírodnú alternatívu voči používaným syntetickým repelentom vo vybraných éterických olejoch. Sú niekoľkonásobne účinnejšie a neškodné pre zdravie i životné prostredie. Využitie výsledkov ich bádania v praxi nie je zanedbateľné,“ uviedla pre TASR ich učiteľka Feretová.

foto: mostratec.com.br

Je to práve učiteľka Feretová, mama ocenenej Miriam, ktorá študentov ku projektu priviedla. Okrem nej sa na víťaznom projekte podieľali ako konzultanti aj vedci z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach Branislav Peťko a Viktória Majláthová.

Úspech Miriam a Samuela nie je žiadnou náhodou. Už minulý rok získali obaja bronzové umiestnenia za svoje individuálne projekty na celosvetovej projektovej olympiáde I-SWEEP v Houstone.

Miriam a Samuelovi samozrejme gratulujeme, a niečo nám hovorí, že o nich ešte budeme počuť. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech