Vysokoškolský titul na Slovensku ti môže zaručiť o 700 eur vyššiu výplatu. Nebuď však naivný, nie je to samozrejmosť

  • Portál ISTP, ktorého koordinátorom je Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ponúka množstvo zaujímavých štatistík, na základe ktorých sa dá urobiť obraz o slovenskom pracovnom trhu
  • Ukázalo sa, že mladým ľuďom nerobí problém pracovať aj manuálne, aj keď veľký záujem je najmä o oblasť IT a lekárstva
  • Podľa Pavola Hudeca, projektového manažéra ISTP, titul často rozhoduje o tom, či dostaneš 800 alebo 1 500 eur mesačne
práca
Unsplash/Logan Isbell/Spencer Davis
  • Portál ISTP, ktorého koordinátorom je Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ponúka množstvo zaujímavých štatistík, na základe ktorých sa dá urobiť obraz o slovenskom pracovnom trhu
  • Ukázalo sa, že mladým ľuďom nerobí problém pracovať aj manuálne, aj keď veľký záujem je najmä o oblasť IT a lekárstva
  • Podľa Pavola Hudeca, projektového manažéra ISTP, titul často rozhoduje o tom, či dostaneš 800 alebo 1 500 eur mesačne

Či už si študent vysokej školy alebo si sa po strednej škole vybral rovno do práce, určite si aspoň raz uvažoval nad tým, či do života potrebuješ vysokoškolský titul. Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, o čom svedčia štatistiky portálu ISTP, teda informačného sprievodcu trhom práce.

Nie je žiadnym prekvapením, že Bratislavský kraj prekypuje pracovnými ponukami. Čo ale môže byť prekvapujúce, je počet voľných miest v jednotlivých pracovných oblastiach. 

Slováci majú záujem o služby, no neboja sa roboty

Podľa štatistík najviac zamestnávateľov hľadá zamestnancov na post kuchár, prípade šéfkuchár. Na druhom mieste je čašník, servírka a prvú trojku uzatvára vodič kamiónu. Portál ponúka viac ako 290 pracovných miest na post murára a rovnako aj vodiča nákladného motorového vozidla.

Pokiaľ by si chcel pracovať ako predavač, upratovač, pomocník v kuchyni alebo v sklade či montážny pracovník, tiež nebudeš mať núdzu o ponuky.

práca
zdroj: Unsplash/XPS

Najviac voľných miest je na poste vodiča kamiónu. Mnohí majú záujem aj o montážnu prácu či prácu v kuchyni. Na štvrtom mieste je operátor vysokozdvižného vozíka a na chvoste TOP 5 je zvárač kovov.

Vo všeobecnosti je najviac voľných v odbore strojárstva, vrátane výroby motorových vozidiel. Technické a manuálne prierezové zamestnania získali druhú priečku a na tretej skončilo stavebníctvo. Vyše 9 500 voľných pracovných miest je v doprave. Ďaleko nezaostáva ani logistika či gastronómia. Podstatne menší záujem je naopak v oblasti ubytovania, cestovného ruchu a hazardu.

Projektový manažér portálu ISTP Pavol Hudec ale podotkol, že vyššie uvedené údaje pochádzajú zo zoznamu TOP 10 za jednotlivé pracovné ponuky, pričom údajne majú v číselníku až 41 pracovných oblastí.

práca
zdroj: Unsplash/Michael Browning

Na východe chýbajú pracovné miesta

Aj bez odborných grafov či tabuliek je evidentné, že najviac pracovných ponúk ponúka Bratislava. O takmer 10 000 pracovných ponúk menej je v Nitre a presne 3 500 miest ponúka Trnava. Západné Slovensko je už dlhšiu dobu atraktívne z hľadiska snahy nájsť si prácu. Ako informovala stránka Forbes, Bratislava samotných východniarov príliš neláka.

To, čo ich núti presťahovať sa do hlavného mesta, je nedostatok pracovných ponúk vo východnej časti krajiny. „Mnohí Slováci odchádzajú za prácou na západ Slovenska, ale aj za vidinou lepšieho zárobku. Regionálne rozdiely v mzdovom ohodnotení sú tak jednou z ďalších príčin, prečo východniari migrujú na západ Slovenska alebo si hľadajú prácu v zahraničí,“ vysvetlil Hudec.

V prvej desiatke miest s najväčším počtom pracovných ponúk sa nenachádza ani jedno východoslovenské mesto. Najvýchodnejšie položené mesto zo všetkých uvedených je Žilina. Iný pohľad sa naskytá v prípade porovnania krajov. Rebríčku síce dominuje Bratislavský, no objavujú sa aj východoslovenské. Na šiestom mieste je Prešovský a na ôsmom zase Košický kraj.

Postačí ti stredná škola, základný rozdiel je však v mzde

Slovensko bolo v minulom roku druhou najpriemyselnejšou krajinou v Európe. Informoval o tom portál Euroactiv. Tento fakt odráža aj na požadovaný stupeň vzdelania. Viac ako 33 000 ponúk požaduje stredné odborné vzdelanie. Na druhej priečke sú ponuky s nižším stredným vzdelaním, ďalej základným vzdelaním a napokon úplným stredným odborným vzdelaním.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: ISTP, Forbes, Euractiv, ISTP

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK