Tlak na odvolanie Trumpa silnie, ten ostáva sám. Členovia jeho administratívy odstupujú jeden za druhým

  • Udalosti zo stredy, 6. januára, otriasli celým svetom, a teraz sa ukazuje, že môžu mať ešte väčší politický dopad, ako sa očakávalo
  • Z Trumpovej administratívy odstúpilo niekoľko členov – ministerky, top poradcovia aj úradníci 
  • Členovia kongresu chcú, aby Pence aktivoval 25. dodatok, alebo bude Trump čeliť ústavnej žalobe
  • Pod výzvu sa podpísalo vyše 200 členov Kongresu
Trump2
SITA/AP, Evan Vucci
  • Udalosti zo stredy, 6. januára, otriasli celým svetom, a teraz sa ukazuje, že môžu mať ešte väčší politický dopad, ako sa očakávalo
  • Z Trumpovej administratívy odstúpilo niekoľko členov – ministerky, top poradcovia aj úradníci 
  • Členovia kongresu chcú, aby Pence aktivoval 25. dodatok, alebo bude Trump čeliť ústavnej žalobe
  • Pod výzvu sa podpísalo vyše 200 členov Kongresu

Udalosti zo stredy, 6. januára, otriasli celým svetom, a teraz sa ukazuje, že môžu mať ešte väčší politický dopad, ako sa očakávalo.

Hlasy, ktoré kritizujú prezidenta, prichádzajú od ľudí z jeho vlastnej administratívy aj Republikánskej strany. Podľa nich je prezident spoluzodpovedný za násilie a prienik do Kapitolu, ktorý si vyžiadal päť životov a desiatky zranených.

Prezident krátko pred útokom na Kapitol rečnil pred rozvášneným davom a uviedol, aby „nakráčali dole do Kapitolu.“

KOMENTÁR: Republikáni by sa mali zrieknuť Trumpa, kým nenakazí rasizmom a nenávisťou celý svet

Ministerky, top poradcovia aj úradníci 

Z Trumpovej administratívy odstúpilo niekoľko členov, najnovšie americká ministerka školstva Betsy DeVos. Ministerka v liste Trumpovi vysvetlila, že „takéto (násilné) správanie je pre našu krajinu neslýchané. Niet pochýb o tom, aký vplyv na situáciu mala vaša rétorika. Pre mňa to bol bod zlomu“.

Odstúpenie avizovala aj ministerka dopravy Elaine Chao, ktorá podľa CNN uviedla vo vyhlásení, že je „úplne znepokojená“ udalosťami v Kapitole, ktorým „sa dalo úplne vyhnúť.“

Ďalšími úradníkmi Trumpovej administratívy, ktorí odstúpili v dôsledku nepokojov vo Washingtone, sú poradkyňa pre duševné zdravie a užívanie návykových látok Dr. Elinore F. McCance-Katz, vysoko postavená poradkyňa Melanie Trump Stephanie Grisham, úradujúci predseda Rady ekonomických poradcov Tyler Goodspeed, zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť Matt Pottinger a Trumpov osobitný vyslanec v Severnom Írsku Mick Mulvaney, ktorý kedysi pôsobil ako vedúci kancelárie Bieleho domu.

„Tí, čo sa rozhodli zostať, a s niektorými som sa rozprával, to robia preto, lebo majú obavy, že prezident môže namiesto nich dosadiť niekoho horšieho,“ dodal Mulvaney.

Aktivovanie 25. dodatku 

V súvislosti s násilnosťami v Kapitole úradujúci prokurátor dištriktu Kolumbia Michael Sherwin nevylúčil, že bude obvinený aj samotný Trump. Dosluhujúci prezident sa mal s poradcami radiť o „preventívnej milosti“ pre neho samotného. 

zdroj: TASR/AP, Scott Applewhite

Niektorí členovia Kongresu požadujú, aby viceprezident Mike Pence aktivoval 25. dodatok ústavy, ktorý umožňuje kabinetnej väčšine odvolať prezidenta považovaného za neschopného vykonávať svoje povinnosti.

Súhlasiť by musela väčšina Trumpovho kabinetu. Túto skutočnosť musia verejne vyhlásiť a predložiť na schválenie Kongresu. Ten musí následne takýto krok odobriť dvojtretinovou väčšinou hlasov.

V prípade Trumpa majú byť dôvodom na využitie 25. dodatku jeho údajné psychické problémy a bezpečnostný problém, ktorý predstavuje pre národnú bezpečnosť. Povinnosti Trumpa by prebral Pence, no mnohí tvrdia, že takéto riešenie by ešte viac rozdelilo spoločnosť.

Proti aktivovaniu dodatku je aj samotný Pence, uvádza New York Times. Podľa neho nemá zmysel necelé dva týždne pred koncom funkčného obdobia. 

Prezident je nespôsobilý a nie je v poriadku

Aktiváciu dodatku verejne žiada aj senátor za Illinois, republikán Adam Kinzinger, ktorý vo videu zverejnenom na Twitteri uviedol, že Trump je nebezpečný a nesie vinu na udalostiach v Kapitole.  

„Tu je pravda: prezident to spôsobil. Prezident je nespôsobilý a prezident nie je v poriadku. A prezident sa teraz musí dobrovoľne alebo nedobrovoľne vzdať kontroly nad výkonnou zložkou,“ uviedol Kinzinger vo videu.

„Je čas odvolať sa na 25. dodatok a ukončiť túto nočnú moru.“

Podľa portálu the Hill zastáva viacero republikánov rovnaký názor, guvernér Marylandu Larry Hogan mal uviesť, že USA by sa mali „lepšie“, keby Trump rezignoval alebo bol odvolaný z funkcie, aby viceprezident Pence mohol slúžiť posledným dňom prezidentovho funkčného obdobia.

Proti aktivovaniu dodatku by nebol ani republikán zo Snemovne Steve Stivers (Ohio). Pridali sa aj guvernéri Phil Scott (Vermont) a Charlie Baker (Massachusetts).

Odvolať ho chce viac ako 200 kongresmanov 

Aktivovanie dodatku požaduje aj líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer a aj predsedníčka Snemovne Nancy Pelosi, ktorá uviedla, že ak nebude konať Pence, podporí takzvané odvolanie prezidenta ústavnou žalobou(impeachment).

„Prezident USA podnecoval ozbrojené povstanie proti Amerike,“ uviedla Pelosi na tlačovej konferencii vo Washingtone podľa New York Times. „Prezident volal po tomto poburujúcom čine a spáchal nevýslovný útok na náš národ a našich obyvateľov.“

Pod zahájenie impeachmentu, ktorý chcú odštartovať demokrati zo Snemovne, sa podľa NBC News podpísalo viac ako 200 predstaviteľov Kongresu z oboch komôr.

Kritiku zažívajú aj republikáni, ktorí podporovali námietky voči potvrdeniu hlasovania zboru voliteľov. Ich kolegovia z oboch politických spektier ich žiadajú, aby odstúpili. Kongresmanka zo Snemovne Ilhan Omar uviedla, že majú krv na svojich rukách.

Kritika sa valí hlavne na senátorov Teda Cruza (Texas) a Josha Hawleyho (Missouri), ktorí námietky iniciovali. Bývalý senátor a republikán John Danforth uviedol, že podpora Hawleyho bola jeho „životná chyba“.

Chrbtom Hawleymu sa obrátilo aj vydavateľstvo Simon & Schuster, ktoré po udalostiach v Kapitole nevydá politikovu pripravovanú knihu.

Zdroje: TASR, CNN, the Hill, the Hill, New York Times, NBC News, the Hill, NBC News, the Hill, New York Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech