Tlak Slovákov pomohol, v Tatrách bude menej áut. V obľúbených lokalitách nezaparkuješ rovnako ako doposiaľ

  • Od 10. decembra sa očkovaní a prekonaní dočkajú otvorenia lyžiarskych stredísk a vlekov
  • V prípade, že sa po uvoľnení opatrení vyberieš autom do jednej z najvyhľadávanejších turistických lokalít v našej krajine, je možné, že zostaneš nemilo prekvapený
  • Ak ale preferuješ ekologické riešenia, máš sa na čo tešiť
tatry, parkovanie
Ilustračná: TASR/Ján Krošlák, Milan Kapusta
  • Od 10. decembra sa očkovaní a prekonaní dočkajú otvorenia lyžiarskych stredísk a vlekov
  • V prípade, že sa po uvoľnení opatrení vyberieš autom do jednej z najvyhľadávanejších turistických lokalít v našej krajine, je možné, že zostaneš nemilo prekvapený
  • Ak ale preferuješ ekologické riešenia, máš sa na čo tešiť

Tlak verejnosti a ochranárov utlmiť zaťaženie Demänovskej doliny autami prináša do novej zimnej sezóny v Jasnej hneď niekoľko zmien. Riešiť majú problém s nedostatkom verejného parkovania, ako aj nedostatočné využívanie ekologickejšej hromadnej dopravy.

V najväčšom lyžiarskom stredisku na Slovensku by tak malo byť oveľa menej áut.

K zníženiu počtu zaparkovaných áut v najvyššie položených častiach strediska po novom prispeje zrušenie všetkých nelegálnych parkovacích plôch.

Prioritou je motivovať ľudí, aby svoje vozidlá odstavovali na bezplatnom záchytnom parkovisku Pavčina Lehota na začiatku Demänovskej doliny a odtiaľ sa do strediska dopravovali kyvadlovou dopravou.

Práve kvôli tomuto účelu sme spolu s obcou, ako aj prevádzkovateľom strediska posilnili kapacity kyvadlovej dopravy o tretinu v porovnaní s uplynulými obdobiami. Chceme, aby sa tento druh dopravy stal prvou voľbou pre návštevníkov, a preto mu budeme venovať veľkú pozornosť,“ uviedla Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov. 

Vysoký počet áut by mali eliminovať aj zdieľané jazdy. „Zámerom je zvýšiť vyťaženie automobilov jazdiacich dolinou tak, aby sa ľudia spájali a nechodili do strediska v poloprázdnych autách, aby viac zdieľali svoje voľné miesta,“ informovala starostka obce Demänovská Dolina Ľubomíra Klepáčová.

Podľa starostky môžu turisti odstaviť auto na bezplatnom záchytnom parkovisku a odtiaľ sa vyviezť hore skibusom alebo jedným autom namiesto troch. „Získajú pohodlie auta, ušetria na parkovnom a najmä pomôžu Demänovskej doline.“

Priplatíš si

Všetky ostatné oficiálne parkovacie miesta budú spoplatnené.

Spoplatnenie parkovania sa bude týkať všetkých parkovísk nachádzajúcich sa na nástupných bodoch do strediska. Majitelia sezónnych skipasov Šikovná sezónka PREMIUM budú mať parkovanie počas lyžiarskej sezóny bezplatné, lyžiari s jedno a viacdňovými skipasmi zakúpenými cez Gopass budú parkovať so zľavou 30 %,“ uviedol riaditeľ strediska Jiří Trumpeš.  

zdroj: TMR

V praxi bude parkovanie priamo v stredisku dostupné za ceny od 5 eur. Nový režim parkovania v Jasnej vstúpi do platnosti od otvorenia prevádzky strediska.

Samostatnú kategóriu tvorí obľúbené parkovisko na Bielej púti hneď vedľa lanovky. To bude ponúkať limitovaný počet parkovacích miest, ktoré si môžeš vopred rezervovať a zakúpiť cez Gopass. Ide o službu pre tých, ktorí vyžadujú istotu zaparkovania aj v najvyťaženejších termínoch.

Sťažujú sa na absurdné a nelogické opatrenia

Dnes už vieme, že okrem obchodov sa od 10. decembra pre očkovaných a tých, čo ochorenie COVID-19 prekonali, otvoria lyžiarske strediská spolu s vlekmi a lanovkami. V prípade uzavretých lanoviek bude platiť maximálne 25 % kapacity.

Od 25. decembra bude umožnené aj ubytovanie v hoteloch a penziónoch, a to pre zaočkovaných a prekonaných členov spoločnej domácnosti, ktorí sa budú musieť zároveň otestovať PCR testom, antigénovým testom alebo samotestom v hoteli. V rámci hotelov sa otvoria aj reštaurácie, konzumácia bude možná len s donáškou na izbu, a wellness pre ubytovaných hostí.

Pre cesty vlakmi a diaľkovými autobusmi bude platiť režim OTP, teda ich budú môcť využívať ľudia zaočkovaní, prekonaní a negatívne testovaní na prítomnosť koronavírusu.

Zdroje: ZCR, TMR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie