To najlepšie, čo sa mohlo Slovensku stať. Príchod Volva na Slovensko analytici oslavujú

  • Analytici sa tešia sa z dobrej správy pre Slovensko
  • Príchod švédskeho koncernu Volvo je podľa nich to najlepšie, čo sa nám mohlo stať
  • Volvo príde do priemyselného parku Valaliky pri Košiciach
heger volvo
  • Analytici sa tešia sa z dobrej správy pre Slovensko
  • Príchod švédskeho koncernu Volvo je podľa nich to najlepšie, čo sa nám mohlo stať
  • Volvo príde do priemyselného parku Valaliky pri Košiciach

Východ Slovenska sa dočkal. Po rokoch sľubovania vláda oznámila príchod piatej automobilky Volvo Cars. Švédsky koncern sa bude špecializovať na výrobu elektromobilov, na ktoré sa chcú v najbližšej budúcnosti najviac sústrediť.

Závod vyrastie vo Valalikoch pri Košiciach a pôjde o investíciu vo výške 1,2 miliardy eur. Ide tak o prvú automobilku, ktorú Volvo v Európe postaví, za posledných šesťdesiat rokov. Začiatok výstavby novej fabriky sa očakáva budúci rok, produkcia by mala začať v roku 2024.  

Investíciu oznámila firma Volvo v tlačovej správe spolu s ministerstvom hospodárstva SR. Ročná výrobná kapacita sa má pohybovať na úrovni 250-tisíc vozidiel.

Dnes sme schválili kľúčovú investíciu automobilky Volvo Cars, pri ktorej sa preinvestuje 1,2 miliardy eur a vytvoria sa tisícky pracovných miest. Volvo bude v závode vyrábať až 250-tisíc automobilov ročne, pričom má ísť výlučne o elektromobily. Slovensko sa teda stane naozaj centrom elektromobility a posilní pozíciu najväčšieho výrobcu automobilov na jedného obyvateľa na svete,“ hodnotí vicepremiérka Slovenska Veronika Remišová. 

Podľa jej slov ide o novú perspektívu pre automobilový priemysel na Slovensku a významný posun k zeleným technológiám budúcnosti. 

Tisícky nových pracovných miest

Táto investícia je pre Slovensko výbornou správou, a to hneď z viacerých dôvodov. V prvom rade ide o veľký objem finančných prostriedkov, ktorý prinesie ekonomický rast, naštartuje investície v dodávateľských firmách, ako aj tvorbu nových pracovných miest. V rokoch 2025 až 2027 spoločnosť sľubuje vytvoriť viac ako 3 000 pracovných miest.

Tisícky ďalších miest by mali vzniknúť v dodávateľských a subdodávateľských reťazcoch, celkovo sa odhaduje až 15-tisíc nových pracovných miest. Vzhľadom na vysokú a dlhodobú mieru nezamestnanosti na východe Slovenska, je aj z tohto dôvodu pre Slovensko veľmi prosperujúce umiestnenie novej automobilky.

vláda podpis volvo
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

„Umiestnenie fabriky pomôže najmenej rozvinutým okresom, ktoré sú často práve v tejto časti Slovenska. Nejde pritom iba o priame pracovné miesta v závode, ale aj u množstva dodávateľov, s ktorými sa automobilový priemysel spája. Doterajšie skúsenosti a výskumy ukazujú, že jedno pracovné miesto v automobilke vytvorilo na Slovensku ďalších 6 pracovných miest, čo by v tomto prípade prinieslo 15- až 20-tisíc nových pozícií,“ približuje analytik zo Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá