To najlepšie zo Slovenska. Poznáme TOP pivá, ktoré sa u nás varia, výsledky prekvapili

  • V Bratislave prebehla pivovarská súťaž Slovenská pivná korunka
  • V rekordnom ročníku bodovali malé, ale aj veľké pivovary
pivo
TASR/Milan Kapusta
  • V Bratislave prebehla pivovarská súťaž Slovenská pivná korunka
  • V rekordnom ročníku bodovali malé, ale aj veľké pivovary

V Bratislave sa v štvrtok udeľovali prestížne ocenenia, ktoré posudzovali kvalitu slovenských pív. Bodovali v nej hlavne malé remeselné pivovary. Ide o jedinú pivovarnícku profesionálnu súťaž na Slovensku s názovom Slovenská pivná korunka.

Tento ročník bol v poradí 16. ročníkom, pričom sa tešil rekordom. Zabojovalo v ňom až 36 pivovarov, čo je historicky najvyšší počet zapojených pivovarov od vzniku súťaže v roku 2006.

Zvýšil sa aj počet kategórií – pribudli pšeničné pivá a tzv. sour ales, vrchne kvasené pivá na Slovensku známe pod názvom kyseláče. Kategória pšeničných pív pribudla aj na popud bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý sa počas minulého roka posťažoval, že mu na súťaži táto kategória chýba.

„Slovenský pivovarnícky sektor je štvrtým najvýznamnejším sektorom slovenského potravinárstva. Sto pivovarov a sedem sladovní zabezpečuje významnú poľnohospodársko-potravinársku vertikálu od poľa až na stôl. Sladovnícky jačmeň zo slovenských polí, slad zo slovenských sladovní a pivo z pivovarov na Slovensku prináša nielen zamestnanosť presahujúcu 17 000 pracovných miest,“ povedal výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Vladimír Machalík.

„Vytvárajú obrovskú pridanú hodnotu doma na Slovensku a každoročne zabezpečujú viac ako jedno percento príjmov štátneho rozpočtu Slovenska. V neposlednom rade pomáhajú významne znižovať uhlíkovú stopu. Veríme preto, že zákazníci budú siahať po kvalitných pivách z produkcie domácich pivovarov a Slovenská pivná korunka im pri tom bude kompasom.“ 

Bodoval Šariš

V kategóriách svetlých pív degustačná komisia zlatom ocenila Šariš Iskrivú 10 ako najlepšiu svetlú filtrovanú desiatku a Šariš Žiarivú 12 ako najlepšiu filtrovanú dvanástku. Zlatá korunka za najlepšiu Svetlú nefiltrovanú spodne kvasenú dvanástku putovala do hlavného mesta Bratislavskému meštianskemu pivovaru za Bratislavský ležiak 12°.

V kategórii nefiltrovaných tmavých a polotmavých ležiakov získal zlatú korunku Šariš Tmavý. V kategóriách nefiltrovaných pív si odniesol zlaté korunky račiansky pivovar U Ábela, ktorý získal zlatú korunku v kategórii tmavých a polotmavých pív spodne kvasených s Račišdorferom a vrchne kvasených s Cigorkou.

pivo
zdroj: Freepik/jcomp

V novej kategórii pšeničných pív dominoval Minipivovar Tatras so svojimi pšeničnými pivami, keď si odniesol zlatú korunku za Zvonček 17° a striebornú korunku za Päť Peňazí 10°.

V tradične najsilnejšie vzorkami zastúpenej kategórií IPA získal zlatú korunku kočovný pivovar Parom za svoj Nectarod. Najlepší „kyseláč“ (Sour Ale) je zo záhoráckeho pivovaru Stupavar. V kategórii nealkoholických pív získal zlatú korunku Birell Polotmavý. V kategórii nealkoholických Radlerov zasa Birell Pomelo & Grep.

Záver slávnostného večera 16. ročníka Slovenskej pivnej korunky už tradične patril oceneniu za dlhoročný profesionálny prínos pivovarníctvu a sladovníctvu na Slovensku. Ocenenie Osobnosť pivovarníctva a sladovníctva si odniesli v oblasti pivovarníctva Andrea Cseriová, v oblasti sladovníctva Jozef Knežo a za rozvoj senzorického hodnotenia piva a podporu domovaričstva Peter Bognár.

Festival Slovenskej pivnej korunky 2023 čaká na milovníkov piva 26. – 27. mája 2023 na bratislavskej Kuchajde.

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY 16. ROČNÍKA SLOVENSKEJ PIVNEJ KORUNKY 2023

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá