„To, že sa nádorová bunka dostane k vzdialenému orgánu, ešte neznamená, že tam vytvorí metastázu,“ hovorí uznávaný onkológ (ROZHOVOR)
- Cirkulujúce nádorové bunky môžu byť vážnym pokrokom onkológie
- Onkológ Michal Mego exkluzívne opísal ich charakter

- Cirkulujúce nádorové bunky môžu byť vážnym pokrokom onkológie
- Onkológ Michal Mego exkluzívne opísal ich charakter
Cirkulujúce nádorové bunky (CTC) predstavujú prelomový fenomén v onkológii. Hoci ich koncentrácia v ľudskom tele je mimoriadne nízka – ide o jednu nádorovú bunku na milión zdravých krvných buniek –, dokážu prezradiť zásadné informácie o správaní nádoru, jeho agresivite, schopnosti vytvárať metastázy aj odolnosti voči liečbe.
Profesor MUDr. Michal Mego, DrSc., vedúci Jednotky translačného výskumu a prednosta II. onkologickej kliniky LF UK a NOÚ, v rozhovore približuje, čo všetko sa dá z jedinej „migrujúcej“ nádorovej bunky zistiť, prečo nie každá z nich vytvorí metastázu, aké technické výzvy táto oblasť výskumu prináša a čo je potrebné, aby sa metóda CTC stala štandardnou súčasťou onkologickej diagnostiky.
Výskum profesora Mega
Profesor MUDr. Michal Mego, DrSc., pôsobí v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) od roku 2001. Je prednostom II. Onkologickej kliniky LF UK a NOÚ. Ako vedúci Jednotky translačného výskumu v našom ústave je hlavnou úlohou jeho tímu prenášať výsledky laboratórneho výskumu do klinickej praxe a zároveň riešiť klinicky významné problémy na laboratórnej úrovni.
Okrem zhromažďovania a analýzy biologického materiálu, toto jedinečné pracovisko sleduje výsledky liečby, ako aj jej nežiaduce účinky, s cieľom zistiť, ktorý pacient potrebuje agresívnejšiu liečbu a naopak. Výskum je zameraný na viaceré oblasti, pričom dve hlavné predstavujú nádory semenníkov a výskum cirkulujúcich nádorových buniek (CTC). Ako prvý popísal nový podtyp cirkulujúcich nádorových buniek odolných voči chemoterapii.
Je tiež hlavným odborníkom pre klinickú onkológiu MZ SR a členom Americkej spoločnosti pre výskum rakoviny (American Association for Cancer Research). Aktívne sa venuje tiež pedagogickej a publikačnej činnosti a je tiež recenzentom viacerých domácich i zahraničných odborných časopisov.
- Ako dokážeme detegovať cirkulujúce nádorové bunky v tele?
- Dokážeme vďaka týmto bunkám stanoviť správnu liečbu rakoviny?
- Aký charakter tieto bunky majú?
- Znamená každá uvoľnená bunka automatický vznik novej metastázy?
- Dokážu CTC bunky indikovať, že sa rakovina vrátila do tela pacienta?
Vedeli by ste porovnať kvalitu výskumu na Slovensku oproti svetovým?
Kvalita výskumu je daná veľkosťou krajiny a ekonomickou silou. Na Slovensku určite existujú výskumné tímy, ktorých vedecký výstup je porovnateľný so špičkovými pracoviskami vo svete. Keby sme to mali spriemerovať, tak, samozrejme, náš výskum zaostáva za svetom – ale je to spôsobené tým, že veda je na Slovensku stále tak trochu „Popoluška“ z hľadiska priorít. A tomu zodpovedajú aj výsledky.
Čo si interpretujeme pod termínom cirkulujúce nádorové bunky?
Cirkulujúce nádorové bunky sú bunky, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri tvorbe metastáz. Ide o bunky, ktoré sa buď pasívne, alebo aktívne uvoľnia z primárneho nádoru a cez krvné alebo lymfatické cievy sa dostanú do vzdialeného orgánu, kde môžu následne založiť metastázu.
Aký je rozdiel medzi cirkulujúcou nádorovou bunkou v tele a bežným nádorom?
Môžeme si to predstaviť podobne ako historickú migráciu – napríklad keď sa ľudia zo Slovenska sťahovali do Ameriky. Tí, ktorí odišli napríklad z Kysúc, síce do istej miery reprezentovali slovenskú populáciu, ale nepredstavovali Slovensko, takisto cirkulujúce nádorové bunky vychádzajú z nádoru, ale zároveň samy osebe nepredstavujú nádor.
Zároveň, ak sa držíme tejto analógie, cirkulujúce nádorové bunky sú oproti bežným nádorovým bunkám, pohyblivejšie a odolnejšie, podobne ako ľudia, ktorí migrovali do Ameriky za prácou, boli jedinci, ktorí boli mladší, odvážnejší, aktívnejší a trúfali si na takýto krok.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako rozpoznáme cirkulujúcu nádorovú bunku od inej?
- Vieme vďaka týmto bunkám určiť ich odolnosť na liečbu?
- Dokážu nám cirkulujúce nádorové bunky prezradiť, ako sa rakovina správa v tele?
- Vytvorí takáto bunka automaticky metastázu?
- Aké metódy sa využívajú na detekciu týchto buniek?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity