Tonyho výnimočná cesta: Od bojového umenia k tancu

  • Slovo porucha navodzuje dojem, že niečo zlyhalo, že došlo k výpadku a nefunkčnosti
  • Niekedy je však porucha výsostne pozitívna – napríklad ak ide o umelecké meno chalana, ktorý je tou najlepšou „poruchou“ vo vysielaní všedného života, akú si vieš predstaviť
tono
Tony Porucha
  • Slovo porucha navodzuje dojem, že niečo zlyhalo, že došlo k výpadku a nefunkčnosti
  • Niekedy je však porucha výsostne pozitívna – napríklad ak ide o umelecké meno chalana, ktorý je tou najlepšou „poruchou“ vo vysielaní všedného života, akú si vieš predstaviť

Reč je o členovi tanečnej skupiny The Pastels, ktorý počúva na „pseudo“ Tony Porucha. Vlastným občianskym menom – Martin Rakický. Tanec, najmä jeho moderné odnože, ktoré spájajú prvky z viacerých žánrov a foriem, slávia dnes renesanciu. Tí najlepší tanečníci dosahujú aj u nás popularitu na úrovni hudobných či filmových hviezd.

Tanec je výnimočný, ale aby bol taký aj v očiach publika, vyžaduje si množstvo potu, cieľavedomosti a driny. Pre značku Fernet Stock je to zároveň definícia kvality a úspechu. Preto vyhľadávajú ľudí s výnimočnými príbehmi z každého kúta našej krajiny. Tento výnimočný príbeh patrí mladému mužovi z Trnavy, ktorého tanečné kroky postupne priviedli k sláve. Predstavujeme Tonyho Poruchu.

Tony sa tancu venuje už 10 rokov. Sám tvrdí, že tanec si vybral jeho. Dostal sa k nemu vlastne náhodou. Hľadal kurzy brazílskeho bojového umenia Capoeira, ale reťazec náhod ho v rodnej Trnave zaviedol namiesto toho na hodiny breakdance. Dnes možno povedať, že na šťastie celej slovenskej tanečnej komunity. Breakdance Tonyho úplne pohltil a začal sa mu venovať naplno. Od začiatku sa stal jeho osobnou filozofiou a životným štýlom.

Breakdance je esencia slobody

Tony mal šťastie a natrafil hneď na výborného trénera, ktorý svojim zverencom dával od začiatku pocítiť voľnosť a slobodu. Nebol ničím ohraničený a sám dnes hovorí, že vďaka tomuto individuálnemu prístupu doslova cítil, akoby mu rástli krídla. Zrejme preto pri tanci aj zotrval. Zobral život pevne do rúk a sústredil sa z celého srdca na túto jednu cestu a postupne sa z neho stal tanečný profesionál.„Tanec milujem preto, že mi dáva veľký priestor na vyjadrenie samého seba,“ hovorí Tony.

Tancu sa Tony venuje prakticky každý deň – samostatne aj v rámci pôsobenia v tanečnej skupine The Pastels. Dodnes platí, že ak Tony pracuje individuálne, tanec je preňho zároveň aj meditáciou a relaxom. Ak pripravujú so skupinou šou, celý proces sa pochopiteľne stáva náročnejším. Tancuje sa pre divákov a tomu sa prispôsobuje obsah vystúpení, aby sa ľudia nenudili. Ak chce človek podať výnimočný výkon, musí na javisku nechať všetko.

Inšpiráciou môže byť každý tanečný štýl

Tony sa nebráni žiadnemu tanečnému štýlu. Snaží sa spoznať každý tanečný smer, pretože inšpirácia sa dá nájsť v čomkoľvek od klasiky cez jazz až po súčasné štýly. Primárne sa však venuje breaku alebo „b-boyingu“, ako sa tiež nazýva. Snaží sa mať zároveň vždy otvorenú myseľ a inšpirovať sa všetkými žánrami a rovnako aj svojím okolím. „Ambíciou tanečníka je zbúrať bariéry, šablóny a nachádzať nové významy bez škatuliek v najrôznejších štýloch.“

Tanečník je ako superhrdina, len so „svalovicou“

Tanečník, ktorý sa ráno zobudí bez bolesti, je pravdepodobne mŕtvy. S týmto vo svete tanca už zľudoveným výrokom legendárneho ruského tanečníka Michaila Baryšnikova sa stotožňuje aj Tony Porucha. Každý profesionál, ktorého živí telo, vie, že rána vedia byť veľmi kruté.

Tony vraví, že aj napriek tomu by nikdy nemenil a tanec si maximálne užíva. Zároveň však vie, že za každým – aj tým najmenším – pohybom je veľa ťažkých hodín v telocvični, aby výsledok na pódiu vyzeral pre divákmi prirodzene a až neuveriteľne jednoducho. Každý potlesk a uznanie od publika je však tvrdo vydreté.

Pre každého tanec znamená niečo iné. Niekomu záleží na súťažiach, vystúpeniach a úspechu. Pre Tonyho je však stále najvýnimočnejší ten nezameniteľný pocit absolútnej slobody, ktorý mu tanec dáva a ktorý ho aj celé jeho okolie nabíja pozitívnou energiou. „Len pri tanci sa dokážem uvoľniť a nájsť samého seba. Už dávno mi nezáleží na celom tom súťažnom hype. Pre mňa je najdôležitejšie prísť do tanečnej sály a môcť sa v hudbe a tanci stratiť, ujsť pred realitou.“

Tony sa aktuálne venuje primárne individuálnej príprave a snaží sa posúvať limity vlastných tanečných schopností. Určite sa však ešte vráti aj ku kurzom a odovzdávaniu svojich skúse

Tancovať a učiť tancovať

ností novej tanečnej generácii. Sám vraví, že učiť tancovať je jedna z tých najťažších vecí, ale zároveň aj jedna z tých najdôležitejších. Dobrý tréner môže v mladom človeku totiž podchytiť a formovať talent a zároveň cieľavedome nasmerovať jeho život k láske k tancu.

Festival výnimočnosti

Tanec, akrobacia a hodiny tréningu – to je kombinácia, pre ktorú sú tanečníci breakdance výnimoční. Súlad a poctivá práca, to sú tiež hodnoty spoločnosti Fernet Stock. Ich rešpekt patrí všetkým výnimočným tanečníkom a tanečníčkam. Preto organizujú Festival výnimočnosti, ktorý je oslavou šikovnosti a vôle.

Každý, kto na festival príde, bude mať šancu naučiť sa tanečné kroky a choreografické prvky priamo od Martina Rakického alias Tonyho Poruchu z The Pastels. Má pre teba nachystanú choreografiu zloženú z viacerých aktuálnych tanečných štýlov. Popri tanci sa bude súťažiť aj o hodnotné ceny.

Viac aktuálnych informácií v profile Fernet Stock na Facebooku a Instagrame.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech